Moj synek urodzil sie w 28 tygodniu ciazy i wazyl 1185g, spedzil 11 tygodni na intensywnej terapii dla noworodkow, teraz ma prawie dwa lata, rozwija sie tak jak powinien, jest wesolym, radosnym chlopcem i nigdy nie chorowal, mysle, z eto zawdzieczamy wyjatkowej opiece jaka sie otacza wczesniaki w USA (gdzie mieszkamy), tutaj wczesniaki o niskiej masie przy urodzeniu i urodzone przed 33 tygodniem ciazy dostaja rente, dostaja specjalne szczepionki z przeciwcial (tzw.Synagis), ktorym zawdzieczamy to, ze syn nigdy nie byl chory, mimo, ze mial jednak slabo rozwiniete pluca, naprawde polecam te szczepienia.


Najmniejszy na świecie chłopiec – wcześniak, urodził się w wyniku cesarskiego cięcia w czerwcu 2009 i ważył zaledwie 275 gramów. Tomcio Paluch, bo tak o nim mówią, był mniejszy od kartki papieru, gdyż mierzył zaledwie 27 cm i dopiero w grudniu tego samego roku specjaliści orzekli, że jest stabilny, ponieważ osiągnął masę 3,7 kg, uznawaną w Niemczech za przeciętną wagę noworodka.
Dziecko przyszło na świat w 25. tygodniu ciąży. Życie zawdzięcza najnowszym osiągnięciom medycyny. Chłopiec spędził pół roku na oddziale intensywnej terapii. Maluch mając 9 miesięcy został wypisany ze szpitala i rodzice otrzymali pozwolenie na powrót z nim do domu w Eighsfeld w Turyngii.
Eksperci z Getyngi przejrzeli historie przedwczesnych porodów z całego świata i stwierdzili, że nie ma danych o mniejszym zdolnym do życia chłopcu. Odnaleziono przypadki 3 mniejszych dziewczynek – jednej z USA, której masa urodzeniowa wynosiła jedynie 244 g, ale najdrobniejszy chłopiec ważył 297 g.
Ciekawostki:
W Polsce rodzi się około 24 000 wcześniaków rocznie, z czego ponad 3500 nie przekracza wagi 1500 g. Tak mała masa ciała oraz niedojrzały układ oddechowy i immunologiczny stanowią ogromne ryzyko powikłań zdrowotnych.
Szansą na prawidłowy rozwój jest zagwarantowanie maluchom specjalistycznej opieki w szpitalu, a następnie w domu. Wielu rodziców nie ma środków, aby zapewnić swoim dzieciom konieczną rehabilitację, konsultacje medyczne czy zalecane terapie. Pomaga w tym „Fundacja Wcześniak”, która troszczy się o tych najmniejszych i dba o zapewnienie im jak najlepszej opieki, realizuje społeczną kampanię „Wcześniaki. Sprawa wielkiej wagi”. Fundacja Wcześniak powstała, aby wspierać takich rodziców, a przede wszystkim ich dzieci. Jednak, aby działać i pomagać, potrzebuje funduszy.
źródło: kopalniawiedzy.pl, wrotapodlasia.pl
Jola
25 marca, 2011
Teraz są wspaniałe możliwosci medycyny i pomoc różnych fundacji. Szkoda, że nie było tego 28 lat temu, jak urodzil się mój syn, w 33 tygodniu ciąży o wadze 1800g , w skali Apgar mial tylko 2 punkty na 10. Przeżył, ale wiele problemów z jakimi sie borykami można było uniknąć…