Pokoleniowa praca zespołowa: Praktyczne wskazówki do współpracy nad historią rodziny

Pokoleniowa praca zespołowa: Praktyczne wskazówki do współpracy nad historią rodziny

Ten wpis został napisany przez Kimberley Fowler, kanadyjską pisarkę i edytorkę, której praca opiera się na wspieraniu osób starszych poprzez edukację, aktywność, wolontariat i programy społecznościowe. Jest aktywną wolontariuszką w wielu organizacjach społecznościowych. Kimberly otrzymała tytuł magistra z Literatury i języka angielskiego (na Uniwersytecie Windsor), tytuł licencjata (Uniwersytet Wilfrid Laurier) i licencjata z edukacji (Uniwersytet Toronto).

Projekty genealogiczne są świetnym sposobem na zbliżenie osób starszych i młodych. Genealogia to coś więcej niż dodatkowy temat do rozmowy, czy wspólne zainteresowanie dla dziadków, rodziców, dzieci i wnuków. Dzielenie się wyzwaniem, jakim jest odkrywanie historii rodziny popycha rodzinę do działania zespołowego – a praca zespołowa daje korzyści z doświadczenia zespołowego: poczucie koleżeństwa, poczucia spełnienia po odnalezieniu kolejnego puzzla Waszej rodzinnej układanki, i poczucie kolejnego spełnienia, kiedy pokonujecie razem napotkane przeszkody. Żadne, chyba inne przedsięwzięcie nie zbliża rodziny tak, jak wyzwanie odkrywania historii Waszego rodu wspólnie.

Jeśli jesteś zainteresowany genealogią, rozważ zaangażowanie swoich dzieci i wnuków. Wspólnie, połączone przez Was siły i umiejętności pomogą Wam odkrywać nowe informacje o Waszej rodzinie. Oto, jak:

 1. Zidentyfikujcie zdjęcia rodzinne

Istnieją pewne zadania dotyczące historii rodziny, w których jesteś zapewnie lepszy, ale są też takie, które lepiej powierzyć młodszym członkom rodziny. Przejrzenie wszystkich zdjęć i identyfikacja wszystkich osób jest ważnym genealogicznym wyzwaniem, z którym zapewne lepiej poradzi sobie starszy członek rodziny.

 1. Dokumentuj ważne daty

To kolejne zadanie, z którym lepiej sobie poradzi starszy członek rodziny. Ważne jest, aby dokumentować wszystkie ważne daty z drzewa genealogicznego, łącznie z:

 • Datami urodzenia
 • Datami zawarcia małżeństwa
 • Datami rozwodów
 • Datami zgonu
 • Datami adopcji
 • Datami imigracji
 • Datami zmiany adresu
 • Datami religijnych wydarzeń (np. chrzcin)
 • Datami prawnych wydarzeń
 • Historia pracy łącznie z datami przejścia na emeryturę

Zapewne nie masz tych wszystkich informacji dla każdego przodka, jednak z chwilą kiedy utworzysz wstępną listę opartą na Twojej wiedzy, wówczas Twoja rodzina będzie mogła wypełnić brakujące wiadomości. Dokumentacja tak wielu dat, jak to tylko możliwe pomoże Ci w lepszym zrozumieniu historii zycia każdej z osób w drzewie. Wykorzystaj informacje, które już masz, w celu pokierowania swoim rodzinnym dochodzeniem, i w celu odnalezienia kolejnego tropu.

 1. Zaawansowane odkrycia w Internecie

Podczas pracy nad historią rodziny, dojdziesz do momentu, w którym podstawowe informacje w internecie nie będą Ci wystarczać. Poproś swoje dzieci czy wnuki o pomoc w nieco bardziej zaawansowanych wyszukiwaniach. Może się okazać, że młodsze pokolenie wprowadzi Cię w świat internetowego odkrywania historii rodziny, którego dotąd nie znałeś.

 1. Podróż

Odwiedź lokalne źródła, jak biblioteki, archiwa, społeczności historyczne, a nawet cmentarze – także w miejscach, skąd pochodzą Twoi przodkowie. Takie podróże do tych miejsc mogą okazać się nie tylko świetną zabawą, ale i źródłem wiedzy o Twojej rodzinie.

 1. Podróż rodzinna

Twoje genealogiczne odkrycia mogą zaprowadzić Cię również poza Twoje miasto, województwo, kraj, czy kontynent. Rozważ rodzinną podróż do tych miejsc, w celu pogłębienia wiedzy o Twoim rodzie. Wspomnienia z tych podróży z bliskimi mogą okazać się bezcenne, a informcje, które udało Ci się zdobyć mogą doprowadzić się do przodków, o których istnieniu nie widziałeś.

Długoterminowe podejście do wspópracy z rodziną

Podczas wspólnej, rodzinnej pracy nad historią rodziny bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę zainteresowań, celów, motywacji, mocnych stron każdej z osób zaangażowanej do tej pracy zespołowej. Każdy projekt genealogiczny będzie długoterminowym, tak więc ważne jest, aby motywować się nawzajem.

Weź również pod uwagę czas, jaki poszczególne osoby mogą poświęcić na odkrycia. Wakacje, ferie, czy inne przerwy od szkoły mogą okazać się doskonałym czasem na zaplanowanie wspólnych odkryć. Z chwilą, kiedy dzieci dorastają, idą na studia itd.,  mają coraz mniej wolnego czasu. W tymże czasie, kontynuuj odkrycia na własną rękę, w międzyczasie informując zaangażowanych członków rodziny, o postępach. Pozwoli to na pozostanie w kontakcie, i dalsze motywanie tych osób do działania.

Na koniec, wspólna praca nad historią rodziny powinna Wam sprawiać radość i powinna zbliżać rodzine. Kiedy spędzanie przyjemnego czasu wspólnie i cieszenie się chwilami stanie się Twoim priorytetem, wówczas każde odkrycie i każdy rezultat stanie się wartością dodaną i bonusem dla tych wspaniałych chwil spędzonych z bliskimi.