Spis i opis głównych Towarzystw Genealogicznych w Polsce

Spis i opis głównych Towarzystw Genealogicznych w Polsce

Towarzystwa Genealogiczne zyskują coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Coraz większa ilość serwisów genealogicznych i łatwiejsze odszukiwanie danych sprawiają, że genealogia zyskuje coraz większą popularność. Od amatorskich poszukiwań coraz więcej osób zaczyna się poważnie interesować tym tematem i poszukuje ludzi, którzy mają wspólne zainteresowania.


Takie osoby skupiają Towarzystwa Genealogiczne, które organizują spotkania i odczyty. Takich towarzystw jest już w Polsce kilka. Można znaleźć Towarzystwo Genealogiczne, które jest najbliżej miejsca zamieszkania i dołączyć do niego! A może ktoś już jest członkiem takiego Towarzystwa i chciałby coś powiedzieć na ten temat naszym Użytkowników – w tym wypadku prosimy o komentarze pod tym postem. Prawie każdy może być członkiem takiego Towarzystwa.  Poniżej przedstawiamy Wam ich listę:

PTG Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne – PTG organizuje comiesięczne spotkania (obecnie odbywają się one w drugą sobotę miesiąca) omawiane są nie tylko sprawy bieżące związane z działalnością Towarzystwa, ale również dzieleni się osiągnięciami i pomaga w poszukiwaniu przodków. Posiada zdjęcia wielu ksiąg metrykalnych z Pomorza, które ich koledzy fotografują w Archiwum Diecezjalnym oraz parafiach. Członkowie, którym udostępniają te metryki wykorzystują je do osobistych poszukiwań, robią z nich indeksy osobowe. Te indeksy są sukcesywnie publikowane na stronie internetowej Towarzystwa. Zajmuje się także fotografowaniem nagrobków na małych cmentarzach w regionie i indeksowaniem ich. Z tego również tworzy Bazę Danych.

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” – „Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” jest stowarzyszeniem zrzeszającym genealogów i pasjonatów genealogii, których poszukiwania rodzinne zahaczają o szeroko pojęty obszar Wielkopolski. Dzięki stronie internetowej i forum każdy może znaleźć pomoc i odpowiedź na nurtujące go pytania historyczne i genealogiczne, zaś rodzinna atmosfera spotkań i wycieczek sprzyja integracji i zawieraniu nowych, ciekawych znajomości.

Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej – Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej grupą zapaleńców, która gotowa jest poświecić bardzo wiele czasu na badanie kolejnych tomów zapisanych czasami bardzo niezdarnym charakterem pisma.W międzyczasie powstał przy Muzeum Częstochowskim Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, a w nim grupa zapaleńców, miłośników historii naszego miasta i jego okolic, w tej grupie znaczne miejsce stanowi genealogia.Towarzystwu zależy aby być miejscem wymiany myśli, miejscem gdzie będzie można zdobyć poradę, ale również tej porady udzielić.

Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski – Towarzystwo skupia miłośników genealogii z rejonu centralnej Polski. W naszych szeregach są już osoby ze Skierniewic, Łodzi, Pabianic, Tuszyna, Brzezin, Radomia, Radomska, Sieradza, a nawet Białegostoku i Warszawy.Wśród Towarzystwa są zarówno zaawansowani poszukiwacze, jaki i poszukiwacze, którzy niedawno zaczęli przygodę z poszukiwaniami własnych korzeni.


Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne WTG – skupia osoby badające dzieje swoich rodzin, a jego głównym celem jest wzajemna pomoc w poszukiwaniach genealogicznych. Stowarzyszenie powstało w 1993 r. w Warszawie. Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne zrzesza ponad 120 Członków bez względu na wiek czy wykształcenie. Przeważnie są to osoby pochodzenia szlacheckiego, ale stowarzyszenie otwarte jest dla wszystkich akceptujących jego statut.


Kujawsko Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne
– Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez doskonalenie i pogłębianie wśród swoich członków znajomości genealogii i warsztatu badawczego jak również służenie radą i opieką badaczom genealogicznym, zwłaszcza młodzieży. Organizuje warsztaty, odczyty i zebrania naukowe oraz wystawy i pokazy poświęcone problematyce genealogicznej.

Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne – Towarzystwo prowadzi raz w miesiącu spotkania, w których uczestniczą członkowie Towarzystwa nie jest trudno o wymianę wartościowych informacji. Odbywające się spotkania to także luźno prowadzone wykłady członków Towarzystwa na temat stanu badań nad swoją genealogią. W spotkaniach uczestniczą także zawodowi historycy, znawcy genealogii i długoletni badacze. Często na spotkania, przynoszone są nowości wydawnicze z dziedziny genealogii i źródłowe,co na pewno ułatwi zapoznanie się z wychodzącą literaturą.


Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne
– Strona Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego skupia miłośników genealogii. Towarzystwo działa od 2005 roku w Krakowie. Współpracujemy z Biblioteką Jagiellońską i Archiwum Państwowym w Krakowie, dygitalizując materiały przydatne w poszukiwaniach historii przodków. Naszą pracę można oglądać w zakładce ,,Biblioteka cyfrowa”. Pragniemy pomóc osobom, zaczynającym poszukiwania genealogiczne.


Śląskie Towarzystwo Genealogiczne z siedzibą w Wrocławiu
– Stowarzyszenie powstało w 1992 roku, a jego siedziba mieści się we Wrocławiu.Celem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego jest ułatwienie poszukiwań genealogicznych osobom, które obecnie mieszkają na Śląsku lub których przodkowie tutaj mieszkali.Śląskie Towarzystwo Genealogiczne zajmuje się przede wszystkim genealogią rodów mieszczańskich i włościańskich.

Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne – Witryna internetowa Lubuskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera informacje związane z bieżącą działalnością Towarzystwa. Znaleźć na niej można ogłoszenia o kolejnych spotkaniach miłośników genealogii, aktualnie realizowanych projektach, forum dyskusyjne, informacje o członkach oraz zdjęcia ze spotkań.

Galicyjskie Towarzystwo Genealogiczne –  Galicyjskie Towarzystwo Genealogiczne zostało założone w Polsce w 1998 r. Podobnie jak w większości krajów na świecie skupia ono amatorów – miłośników genealogii.Podstawowym celem Towarzystwa jest m.in. upowszechnianie wiedzy genealogicznej i heraldycznej wśród społeczeństwa, inicjowanie i koordynowanie badań w tym zakresie, roztaczanie opieki nad dziedzictwem kultury ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Przemyskiej i terenów dawnej Galicji a w niedalekiej przyszłości w ograniczonej skali działalność wydawnicza.Wśród członków-założycieli Stowarzyszenia są m.in. osoby duchowne, parlamentarzyści, przedstawiciele władz, naukowcy i dziennikarze.


Towarzystwo Genealogiczno – Heraldyczne w Poznaniu
– Towarzystwo Genealogiczno-Heraldyczne z siedzibą w Poznaniu jest organizacją o charakterze badawczym.Wydaje rocznik „Gens” zawierający rezultaty badań członków Towarzystwa. Na stronie Towarzystwa jest spis tematów organizowanych wykładów, spis treści dotychczas wydanych roczników, fragmenty zamieszczonych w nich artykułów, oferty wydawnictw i inne informacje z dziedziny genealogii i heraldyki.


Świętokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne
– Świętokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne zostało utworzone w 2007 roku. Towarzystwo nasze skupia osoby badające dzieje swoich rodzin, a wspólnym celem jest wzajemna pomoc w poszukiwaniach genealogicznych.Prowadzenie wieloletnich badań wymaga dużej cierpliwości, dociekliwości, ale czegóż się nie robi, aby sprawdzić stare legendy rodowe, odkryć pilnie strzeżone tajemnice rodzinne, wskrzesić z mroków niepamięci przodków, pozbierać pamiątki rodowe, a przy okazji uporządkować albumy, opisać zdjęcia itp. Celem naszego Towarzystwa jest m.in. upowszechnianie wiedzy genealogicznej, heraldyki, koordynowanie badań w tym zakresie, roztaczanie opieki nad dziedzictwem kultury ze szczególnym uwzględnieniem ziemi świętokrzyskiej.

Bydgoskie Towarzystwo Genealogiczno-Heraldyczne – Celem Towarzystwa jest rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie badań z dziedziny heraldyki i genealogii jako nauk pomocniczych historii, troska o prawidłowy rozwój sztuki heraldycznej, rozwój biografistyki.

Towarzystwo Genealogiczne WORSTEN – Towarzystwo Genealogiczne „Worsten” jest zarejestrowanym stowarzyszeniem kulturalnym non profit założonym przez członków prastarego rodu Wurstów.  Zakres działalności Towarzystwa to między innymi badania nad dziejami rodu Wurstów  i innych rodów europejskich,pomaganie członkom w prowadzeniu indywidualnych poszukiwań swych przodków należących do różnych rodów, opracowywanie materiałów pomocnych w badaniach genealogicznych.