

W Nowym Roku przyjrzymy się bliżej wszystkim Towarzystwo Genealogicznym w Polsce. Jeśli jesteś członkiem takiego Towarzystwa podziel się z nami informacjami na jego temat!
Zaczynamy od TGZCz o którego genezie wspomniał nam Pan Szymon Gruca, jeden z współzałożycieli. A brzmiało to tak:
„Pomysłodawcą TGZCz jest prezes Jacek Tomczyk. Idea stworzenia organizacji powstała w pociągu, którym jechał razem z drugim założycielem – Piotrem Geraschem. Pozostali współzałożyciele to Juliusz Sętowski – historyk, autor m.in. monografii częstochowskich nekropolii, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy – i Andrzej Kuśnierczyk – kulturoznawca, historyk regionu, redaktor naczelny kwartalnika Korzenie. Jako piątą osobę Jacek Tomczyk zaproponował mnie. Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu 2007 r. Od tego czasu zorganizowaliśmy już ich ponad 40. Aktualnie jesteśmy w trakcie produkcji pierwszego Rocznika TGZC oraz dodatkowego tomu zawierającego inwentarz zasobów Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej.”
Na stronie Towarzystwa w Genezie można przeczytać następujące słowa głównego założyciela: „Jesteśmy grupą zapaleńców, która gotowa jest poświecić bardzo wiele czasu na badanie kolejnych tomów zapisanych czasami bardzo niezdarnym charakterem pisma. Chce się nam pogłębiać znajomość zapomnianej łaciny czy też staro-rosyjskiego zapisu. Jednocześnie brak było miejsca, gdzie możnaby porozmawiać o naszych zainteresowaniach,
wymienić doświadczenia.”
Towarzystwo ma charakter formalny, jest zarejestrowane w sądzie jako stowarzyszenie zwykłe (nie posiada osobowości prawnej). Spotkania członków towarzystwa odbywają się cyklicznie, zawsze w drugą środę miesiąca o godz. 17.00 w częstochowskim Pałacu Ślubów, ul. Focha 19/21. Ze względu na okres wakacyjny, w lipcu i sierpniu spotkań nie ma.