Zdjęcia rodzinne: Dlaczego jesteśmy podobni?

Zdjęcia rodzinne: Dlaczego jesteśmy podobni?

Mimo to, iż zdjęcie było robione w 60-letnim odstępie czasowym, to twarze są jakby te same. Uśmiech jest ten sam. Uszy, oczy. Mimo, iż przeminęły już dwa pokolenia, wydaje się jakby ktoś uchwycił na zdjęciach tę samą osobę, ale w różnych momentach w historii.

Genetyka odgrywa niebagatelną rolę w podobieństwach między nami, niezależnie od tego czy jesteśmy krewnymi. Na przykład, mężczyzna mieszkający w Kanadzie może być w 99.9% genetycznie identyczny z osobą, która zamieszkuje inny kontynent i nie jest jego krewnym. Jednak te 0.1% robi różnicę.

Otrzymaliśmy ostatnio od naszych użytkowników niesamowite zdjęcia ukazujące podobieństwo do krewnych. Efekty są wspaniałe. Poniżej przykład:

Urodzone w odstępie 87 lat: Praprababcia Michelle i jej praprawnuczka Lucy

Urodzone w odstępie 87 lat: Praprababcia Michelle i jej praprawnuczka Lucy

Nasz materiał genetyczny jest jednak bardzo skomplikowany – zawiera około 2200 genów, które są poleceniemi genetycznymi. Nasze DNA przechowuje mnóstwo informacji i liter, z których jedynie 10% jest zrozumiałe.

Według Profesora dr Stavita Shaleva, dyrektora Instytutu Genetyki w Emek Medical Center, w Izraelu:

„Kiedy mówimy o podobieństwach, mówimy o materiałach i blokach, które tworzą nasze tkanki. Te zewnętrzne i wewnętrzne tkanki mają podobieństwa w strukturze białka do członków rodziny.”

Shalev wyjaśnia, że dzieci otrzymują materiał genetyczny rodziców, wraz z wyglądem zenwętrznym, zarówny od mamy, jak i ojca, pół na pół, 50% od matki, 50% od ojca. Jednakże nie oznacza to, że materiał genetyczny dziecka będzie kopią materiału od obu rodziców.

„Dziecko otrzymuje kopie cech, które otrzymuje od rodziców, jednak cechy te mieszają się,” wyjaśnia Shalev. „Białka i inne materiały mieszają się, i kreują własną wersję.”

Jak wyjaśnisz zjawisko, kiedy dziecko jest podobne do swojego pradziadka, ale nikt inny w rodzinie nie jest do niego podobny?

Według Shaleva, : „Każdy człowiek posiada własną „mieszankę” materiału genetycznego. Nawet rodzeństwo czasami nie jest w ogóle do nas podobne. Są cechy, które są dominujące, gdzie niektóre funkcje są wzmocnione, podczas gdy inne w mniejszym stopniu. Wnuk może wyglądać jak pradziadek, ponieważ mają duże podobieństwo genetyczne, np. 12.5%. Z drugiej strony, pozostała część materiału genetycznego  może zawierać elementy, które sprawią, że dziecko dzidziczy inne cechy już od rodziców.”

Do kogo w rodzinie jesteś podobny/podobna? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Maggie

    29 grudnia, 2015

    Ja jestem baaaaardzo podobna do mamy i słyszę to odkąd pamiętam