6 bloków konstrukcyjnych Twojego drzewa genealogicznego

Historia Twojego drzewa genealogicznego obejmuje wieki i kontynenty. Każdy członek rodziny wnosi swoją unikalną perspektywę, wraz z historiami z całego życia, lekcjami i wnioskami. Mając tak wiele informacji do nauczenia się, podzielenia się i zachowania, skąd wiesz, na których szczegółach powinieneś się skoncentrować podczas tworzenia swojego drzewa genealogicznego?

Poniżej znajduje się 6 podstawowych elementów, które pozwolą Ci rozpocząć badania nad historią Twojej rodziny: szczegóły, które należy zebrać o każdym członku rodziny, a które zamienią Twoje drzewo genealogiczne w bogate źródło informacji o przeszłości Twojej rodziny, oraz ogromne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń!

1. Imię i nazwisko

Wiele zapisów historycznych można przeszukiwać według imienia i nazwiska. Pamiętaj, aby odnotować wszelkie dodatkowe nazwiska, których mogła używać osoba, którą badasz – i zawsze miej na uwadze możliwość, że mogła ona zmienić nazwisko w ciągu swojego życia. Istnieje wiele powodów, dla których osoby mogą zmieniać swoje nazwiska. W niektórych kulturach – ale nie we wszystkich – kobieta przyjmuje nazwisko męża, gdy wychodzi za mąż. Imigrant mógł wybrać nowe nazwisko, co miało mu pomóc wtopić się i zintegrować z lokalną kulturą lub sprawić, by jego nazwisko było łatwiejsze do wymówienia przez miejscowych. Ludzie mogą również zmieniać swoje nazwiska z powodów duchowych lub religijnych, aby ukryć swoją tożsamość lub po prostu dlatego, że nie podobało im się ich oryginalne nazwisko.

Aby dodatkowo skomplikować sprawę, do czasu wynalezienia prasy drukarskiej i pojawienia się mediów masowych, nie istniała standardowa pisownia słów i nazwisk. Oznacza to, że ta sama osoba mogła pisać swoje nazwisko inaczej w różnych zapisach – a ponieważ zazwyczaj to nie ona je zapisywała, urzędnik lub skryba mógł zapisać je niedokładnie.

Wszystko to może być frustrujące dla genealoga. SuperSearch™, Record Matching oraz Smart Matching™ może w tym pomóc: technologia rozpoznaje imiona i nazwiska, nawet jeśli występują różnice, począwszy od prostych (takich jak William vs. Bill) do znacznie mniej oczywistych (takich jak Aleksander vs. Sasha). Może również tłumaczyć imiona z innych języków, co oznacza, że nie musisz czytać lub rozumieć oryginalnego języka zasobu, aby znaleźć członków swojej rodziny w nim wymienionych.

Record Matching oszczędza Ci nawet kłopotów związanych z wyszukiwaniem: skanuje wszystkie historyczne zasoby MyHeritage i powiadamia Cię, gdy znajdzie informacje, które mogą być dla Ciebie cenne.

2. Daty i miejsca urodzenia, małżeństwa i zgonu

Wyszukiwanie nazwiska często nie pomoże, jeśli nie masz przynajmniej przybliżonego pojęcia, kiedy i gdzie żyła osoba, której szukasz – szczególnie, jeśli jej nazwisko jest powszechne. Korzystając z MyHeritage SuperSearch™, możesz przeglądać rekordy urodzenia, śmierci i spisu powszechnego w oparciu o szacunkowe dane dotyczące czasu i miejsca urodzenia. Ponadto, możesz wywnioskować dodatkowe informacje o innych członkach rodziny na podstawie dat i miejsc wydarzeń z cyklu życia członków rodziny. Jeśli masz pradziadka urodzonego w 1903 roku, na przykład, są szanse, że jego rodzic urodził się około 20-30 lat wcześniej.

3. Edukacja

Wiedza o wykształceniu danej osoby może ujawnić wiele informacji o jej życiu: jakie było jej wychowanie, zawód (patrz poniżej) i status społeczno-ekonomiczny. Wiele szkół średnich i wyższych prowadzi rejestr swoich absolwentów i możesz być w stanie znaleźć cenne informacje o swoim krewnym z tych zasobów. MyHeritage posiada całą sekcję zasobów szkolnych i uniwersyteckich, które możesz przeszukiwać – w tym ekskluzywną kolekcję roczników amerykańskich. Kolekcja roczników zawiera prawie 290 milionów rekordów, a MyHeritage przeprowadził wyczerpujący proces identyfikacji i konsolidacji zawartych informacji, aby uczynić proces wyszukiwania jak najłatwiejszym dla użytkowników.

Zdjęcie Meryl Streep z rocznika szkolnego, Bernards High School, 1966.

Zdjęcie Meryl Streep z rocznika szkolnego, Bernards High School, 1966.

4. Zawód

Zawody mogą również dostarczyć wielu informacji o tym, kim był nasz krewny: co było dla niego ważne, w jaki sposób utrzymywał swoją rodzinę, jakie umiejętności, talenty i majątek mógł posiadać. Wiele zapisów spisu powszechnego zawiera zawód danej osoby. Spisy powszechne to rejestry prowadzone przez rząd danego kraju w celu śledzenia lokalnej populacji i mogą być nieocenione w dostarczaniu informacji na temat Twojej rodziny w roku, w którym przeprowadzono spis. Rekord zazwyczaj zawiera nazwiska, daty urodzenia, wiek w momencie ostatnich urodzin, aktualne miejsce zamieszkania, jak również zawód – więc możesz nawet być w stanie znaleźć dom, w którym mieszkali Twoi przodkowie w rekordzie spisu powszechnego. Kolekcja MyHeritage zawiera spisy powszechne i listy wyborców z Ameryki Północnej i Południowej, z Europy i Oceanii.

5. Czas i miejsce imigracji

Wielu z nas wywodzi się od imigrantów. Informacje o tym, kiedy i jak Twoi przodkowie przybyli do miejsca, w którym się urodziłeś, pomagają lepiej zrozumieć Twoją własną kulturę i dostarczają wskazówek, gdzie możesz szukać dalej, by cofnąć się o kolejne pokolenie. Zasoby imigracyjne często określają skąd pochodził imigrant. MyHeritage posiada sekcję zasobów imigracyjnych i podróżniczych, w tym listy pasażerów i przyjazdów z USA, Kanady, Europy, Azji, Oceanii i Ameryki Łacińskiej.

Zapis przyjazdu Alberta Einsteina z Ellis Island i innych list pasażerów z Nowego Jorku, 1820-1957

Zapis przyjazdu Alberta Einsteina z Ellis Island i innych list pasażerów z Nowego Jorku, 1820-1957

6. Cechy fizyczne

Skąd się wzięły Twoje niebieskie oczy? Czy rude włosy występują w Twojej rodzinie? Odnotowanie cech fizycznych Twoich krewnych pozwala lepiej zrozumieć, kim jesteś i dlaczego wyglądasz tak, jak wyglądasz! Pomaga to również stworzyć bardziej żywy obraz dla późniejszych pokoleń, które mogły nie mieć okazji poznać krewnego, zwłaszcza jeśli nie zostały zachowane żadne fotografie. Cechy fizyczne są czasami odnotowywane w zasobach wojskowych. MyHeritage oferuje miliony kolekcji zasobów wojskowych.

Do dzieła!

Znalezienie tych sześciu elementów dla każdego krewnego – nazwiska, daty i miejsca urodzenia, śmierci i ślubu, wykształcenie, zawód, szczegóły imigracji i cechy fizyczne – zamieni Twoje drzewo w tętniący życiem portret rodzinny. Zacznij od spisania nazwisk wszystkich krewnych, o których wiesz, a następnie wypisz każdy z elementów składowych i dodaj tyle szczegółów, ile zdołasz.