Lilibet Diana: Czy klasyczne imiona wracają do mody na świecie?

Lilibet Diana: Czy klasyczne imiona wracają do mody na świecie?

Gratulacje dla Księcia i Księżnej Sussex z okazji narodzin ich córeczki, Lilibet Diany! Zdecydowaną uwagę przyciąga wybór tychże imion – wyraźnie jest to wzruszający hołd dla dwóch potężnych i ważnych kobiet w rodzinie dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że jej rodzice są jednymi z wielu, którzy “zwracają się” ku przeszłości, i wspomnieniom przy wyborze imienia dla dziecka. 

Wraz ze wzrastającym zainteresowaniem historią rodziny, teraz łatwiej niż kiedykolwiek jest zajrzeć w przeszłość naszej rodziny i dowiedzieć się, jakie imiona nosili nasi przodkowie, które imiona miały tendencję powtarzania się, czy były one przekazywane z pokolenia na pokolenie? Może to być główną przyczyną obserwowanego w ostatnich czasach boomu na nadawanie historycznych imion dzieciom, ponieważ rodzice szukają powiązania swoich dzieci z ich przodkami. 

Oprócz więzi historycznej, więcej rodziców szuka imion, które są unikalne. W latach 50-tych tylko 5% dzieci nosiło imię spoza listy TOP 1000. Obecnie liczba ta wzrosła do 30%, ponieważ imiona stają się coraz bardziej różnorodne.

Lilibet jest znanym przydomkiem królowej Elżbiety II, pochodzącym od sposobu, w jaki wymawiała swoje imię w dzieciństwie. Imię to znajduje się poza TOP 10000 imion w USA i poza pierwszą czwórką w Wielkiej Brytanii, zgodnie z ostatnio opublikowanymi danymi.

Drugie imię córki Meghan i Harry’ego, Lili, Diana, zostało oczywiście nadane ku pamięci matki Harry’ego, która zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 roku. Jest to bardziej powszechne imię, które konsekwentnie plasuje się wśród TOP 200 w USA od lat 30. i jest w pierwszej setce w tak różnych krajach, jak Węgry, Hiszpania i Ukraina.

Lilibet nie jest jedynym, nowym członkiem rodziny królewskiej, który otrzymał bardziej tradycyjne, mniej popularne imię. Syn księżniczki Eugenie, urodzony w lutym, otrzymał imię August na cześć męża królowej Wiktorii, który urodził się jako Francis Albert Augustus Charles Emmanuel. Miesiąc później najstarsza wnuczka królowej – Zara Phillips, córka księżniczki Anny – nadała swojemu synowi imię Lucas Philip, we wzruszającym ukłonie w stronę jej zmarłego dziadka.

Podczas gdy imię Lilibet może nie było powszechne w ciągu ostatnich 100 lat, podobnie jak w przypadku innych królewskich imion, spodziewamy się, że wywoła ono trend, a my zobaczymy boom popularności. Po narodzinach księcia Jerzego (ang. George), imię George wspięło się na 2 miejsce na liście najpopularniejszych imion w Wielkiej Brytanii. Jak głosi plotka, Karol przyjmie imię Król Jerzy (Ang. George), gdy wstąpi na tron, nie ma wątpliwości, że imię to będzie nadal rosło na popularności.

Imię Charlotte plasowało się mocno w pierwszej setce w XIX wieku, ale wypadło z mody w 1920 roku. Ponownie weszło na czołowe miejsca w latach 80. XX wieku i odnotowało wzrost na popularności z 25. miejsca na 12. miejsce po tym, jak Kate Middleton wybrała je dla swojej córki w 2015 roku. Przed narodzinami księcia Louisa, w 2017 roku, imię to zajmowało 82. miejsce pod względem popularności. Po tym, jak William i Kate ochrzcili swojego najmłodszego syna tym imieniem, w następnym roku wystrzeliło ono na 53. miejsce.

Czy Ty lub Twoje dzieci nosicie imię po ukochanym przodku? Przeszukaj nasze zbiory zapisów historycznych i sprawdź, jakie nowe wglądy możesz uzyskać pod względem imion noszonych w Twojej rodzinie!