Święto Narodowe 3 Maja

Święto Narodowe 3 Maja

Dzisiaj obchodzimy 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja! 3 Maja 1791 roku Sejm Czteroletni (Sejm Wielki) przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej historii Europy, a druga po amerykańskiej na świecie. Konstytucja 3 Maja regulowała organizację władz państwa polskiego oraz prawa i obowiązki obywateli.

Źródło: poloniamusic.com

Źródło: poloniamusic.com

Krótka historia: 3 Maja jako Święto Narodowe:

Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki, dzień 3 maja uznano za Święto Narodowe. Święto to jednak z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości. Jednak władze komunistyczne po drugiej wojnie światowej w roku 1946 zabroniły publicznego świętowania. Formalne zniesienie święta nastąpiło w 1951 roku. Jako oficjalne Święto Narodowe w Polsce, 3 Maja powróciło od 1990 roku.

Cała Polska w radosnym tonie celebruje to Święto narodowe. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbywają się główne obchody Święta.

Oryginalny manuskrypt Konstytucji 3 Maja, fot. Wikipedia

Oryginalny manuskrypt Konstytucji 3 Maja, fot. Wikipedia

Czy Konstytucja 3 Maja zajmuje ważne miejsce w Twojej świadomości? Czy jest takie Święto Narodowe, które mógłbyś nazwać najważniejszym? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • MARIAN S.

    19 maja, 2014

    CHWAŁA DLA ŚWIATŁYCH UMYSŁÓW KONSTYTUCJI
    3-Maja – oraz jej treści
    Marian S. urodzony 3-maja 1953 r.