Walentynki: Podziel się swoją ulubioną historią miłosną

Walentynki: Podziel się swoją ulubioną historią miłosną

Już za 14 dni są obchodzone Walentynki i miliony par na całym świecie przygotowuje się na najbardziej romantyczny dzień w roku.

W tym dniu ludzie również przypominają sobie jak ten dzień wyglądał kilka pokoleń wstecz. Wspominamy wówczas nawet te niewiarygodne i te opowieści o miłości, które nas doświadczyły lub też naszych przodków.

Wszyscy słyszeliśmy historie miłosne naszych dziadków lub pradziadków lub innych przodków. Mogą one obejmować miłość, która była rozdzielona ze względu na odległość, wydarzenia historyczne, nieporozumienia rodzinne lub z inne powody.

Choć czasy były trudniejsze, jakimiś sposobami te niemożliwe miłości zwyciężyły, pary się pobierały, a ich miłość przetrwała do czasów współczesnych.

Kiedy byłam mała jeszcze w latach ’80 zapytałam Mamę  jak się poznali z Tatą. I tutaj zaczęło się  lekkie omijanie tematu! W końcu Mama przyznała się, że prawie była zaręczona z kimś innym! Jednakże, los sprawił, iż musiała sama się udać na Ślub kuzyna na Śląsk, gdyż ówczesnego jej partnera wiązały sprawy zawodowe. I tam poznała mojego Tatę – miłość od pierwszego wejrzenia! Gdyby nie Ślub kuzyna, i możliwość poznania mojego Taty – nie było by mnie i pięciorga mojego rodzeństwa a historia potoczyłaby się się zupełnie inaczej. Takie są różne przypadki, które pojawiają się w naszym życiu i które je kierunkują.  Historia ta miała swoje miejsce w sobotę 14 lutego 1981, ciężko byłoby zapomnieć taką datę!

Chociaż do Polski obchody walentynkowe tak naprawdę trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem Świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu to niektórzy obchodzili ten dzień w wyjątkowy sposób w Polsce już dużo wcześniej.

Od dzisiaj do 10 lutego zapraszamy Was do udostępniania nam swoich ulubionych Walentynkowych historii miłosnych lub też zdjęć. Opowiedz nam je w komentarzach pod tym postem lub opublikuj zdjęcie na stronie fanów Facebooka, Google+ lub wyślij nam tweet na @MyHeritage.

3 najlepsze historie/zdjęcia otrzymają kupon w wysokości 20 Euro, który można wykorzystać na zamówienie plakatu drzewa genealogicznego w naszym serwisie. Zwycięzcy będą ogłoszeni 14 lutego!

Podziel się z nami swoją historią i wygraj kupon na plakat drzewa genealogicznego

Podziel się z nami swoją historią i wygraj kupon na plakat drzewa genealogicznego


Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Danuta Krauze

  1 lutego, 2012

  Witam
  Mam na imie Danka i 55 lat Moze ktos powie ze za stara
  na opowiesci z okazji dnia Walentego ale postanowilam
  opowiedziec po krotce swoja historie Jestem osoba niepelno
  sprawna ruchowo wiec trudno mi bylo o poznanie kogos
  bliskiego Pomimo ze mialam wspanialych rodzicow i grono
  znajomych tesknilam za bliska osoba Dzieki internetowi
  poznalam wspanialego czlowieka ktory zostal moim mezem
  Maz moj pochodzil z Glogowa i dzielilo nas prawie 400 km
  bo ja mieszkalam w Gliwicach Pomimo tego jezdzilismy do
  siebie Nasza milosc byla silniejsza od wszelkich przeciwnosci
  poniewaz niktorzy byli przeciwni naszemu zwiazkowi
  Wlasnie 14 lutego w dniu Zakochanych minie 3 rocznica
  naszego slubu Jestesmy dalej w sobie zakochani jak pierwszego
  dnia jak zesmy sie poznali

 • Martunik

  2 lutego, 2012

  Mam na imię Marta (29 lat), kochającego męża i przebojowego synka. Historia miłosna, którą chcę opisać nie dotyczy mnie, ale pewnej dziewczyny i chłopaka, którzy żyli początkiem XX wieku. Historię tą zna moja mama i babcia (św.p), którą mi opowiadały. Imion nie znam, postaram się opisać wszystko co zapamiętałam. A więc:
  Dziewczyna była szarą myszką, ciągle nie wierzyła, że on naprawdę ją kocha. Chłopak najpopularniejszy w szkole, mógł mieć każdą, a wybrał właśnie ją. Razem tworzyli idealną parę jak z bajki. Byli bardzo szczęśliwi, wydawało się, że nic nie może popsuć ich szczęścia. Lecz pewnego dnia dziewczyna chciała się dowiedzieć czy naprawdę ją kocha. Poszła więc do niego i wypytywała czy ją lubi, czy myśli, że jest ładna, czy jest w jego sercu i gdyby odeszła czy tęskniłby? Na wszystkie zadane pytania odpowiedział „nie”. Chciał powiedzieć jej coś jeszcze, ale ona nie słuchała, wybiegła z płaczem z jego domu. Oczy miała tak zapłakane, że nie zauważyła nadjeżdżającej ciężarówki. Nie miała szans, zginęła na miejscu. Nikt nie podejrzewał, że zakończy swoje życie na tej ziemi w taki sposób. Po dwóch dniach odbył się pogrzeb. Po pogrzebie wszyscy się rozeszli, a on został. Uklęknął i zaczął mówić szeptem, przeprosił ją, przyznał, że to jego wina. Powiedział to czego nie zdążył powiedzieć podczas ich ostatniej rozmowy: „Powiedziałem, że nie lubię Cię tylko kocham. Dla mnie nie jesteś ładna, tylko piękna. Nie jesteś w moim sercu, bo jesteś moim sercem. Nie tęskniłbym za Tobą, tylko umarłbym, bo nie można przecież żyć bez serca.”
  Następnie wyjął kartkę i napisał na niej kilka słów, po czym schował ją z powrotem do kieszeni. Tym czasem jego rodzice czekali w domu, ale wciąż nie wracał, Jego matka postanowiła pojechać na cmentarz sprawdzić czy nadal czuwa przy gronie ukochanej. Był, czuwał, matka podeszła i powiedziała: „Kochanie, wracajmy do domu, nie ma sensu tu dłużej siedzieć.” Odpowiadała jej tylko cisza. „Proszę Cię chodźmy, jeśli zechcesz to przyjedziemy tu jutro.” Prosiła syna, ale i tym razem nikt nie odpowiedział. Chwyciła go za rękę, był zziębnięty, a było ciemno, więc nie mogła zobaczyć jego twarzy. „To, że marzniesz tutaj, nie wróci jej życia.” I tym razem nie usłyszała odpowiedzi, odruchowo sprawdziła puls – był niemalże niewyczuwalny. Zadzwoniła po karetkę. Kiedy położono go na noszach, z kieszeni wypadła mu kartka na której było napisane:
  „Kochałem ją, była dla mnie najpiękniejsza, była moim sercem, a przecież nie można żyć bez serca.” Matka przeczytała kartkę, chwilę później lekarz stwierdził zgon.
  Przyczyna: Brak serca …
  Smutna historia, ale prawdziwa 🙁

 • Barbara

  8 lutego, 2012

  Najpiękniejsza historia miłosna wydarzyła się w mojej rodzinie. A było to tak:
  Mój dziadek Kazimierz jeden ze synów prababci ze zubożałego rodu szlacheckiego, na życzenie rodziny ożenił się dość młodo z panną dość ładną i ze znakomitej rodziny, ale… było to małżeństwo zawarte z obowiązku( tak kazała despotyczna matka) bez miłości…
  Jak mawiała prababka Franciszka, życie to nie bajka, a miłość przyjdzie z czasem i… z potomkiem.
  Czas mijał, miłość nie nadchodziła, po czterech latach potomka nie było,przystojniak Kazimierz bywał duszą towarzystwa na różnych zabawach i rautach w Śniatynie, pięknie śpiewał tenorem i czasem mu wtórowała altem -piękna (choć biedna) panna Maryńcia. Krew nie woda – z tego zrobił się romans…
  Kazimierz zakochał się gorąco, nie pomagały perswazje i nawet wyklęcie przez matkę. Marynia cierpiała z miłości i ze wstydu, bo wytykano palcami, że uwiodła żonatego. Aż uciekli oboje za granicę rumuńską, do Czerniowiec. Tam Pop Prawosławny anulował katolicki akt małżeństwa i udzielił w cerkwi św.Mikołaja ślubu zakochanej parze. Z tej miłości urodziła się moja mama – Wanda, ochrzczona w cerkwi. Mijały lata, gniew rodziny przygasł i wyblakł, (zwłaszcza, że pierwsza synowa wyemigrowała za ocean), Petronela- babka Kazimierza zapragnęła poznać prawnuczkę. W drodze powrotnej z Wiednia, gdzie bywała na salonach i na zakupach, zajechała do Czerniowiec… i została na dłużej -oczarowana dzieciną, kropla w kroplę podobną do rodziny Rolewiczów, nawet słynne dziedziczone pieprzyki miała tam gdzie trzeba, że o uśmiechu nie wspomnę.
  Wizyta się przedłużała, Prababka Franciszka słała listy ponaglające do powrotu, a Petronela ani rusz się nie wybierała w drogę.Wreszcie zapowiedziała, że wróci, ale tylko razem z rodziną Kazimierza…
  Franciszka skapitulowała, cofnęła klątwę i osobiście zorganizowała całą operację powrotu do Śniatyna.
  Dalsza część tej opowieści to moje wspomnienia :
  Babcia Marynia i dziadek Kazimierz byli piękną parą. Lata mijały, a oni zawsze razem, zawsze serdeczni w stosunku do siebie. Babcia nie pracowała zawodowo, prowadziła dom, pomagała wychowywać wnuczki, ja nawet mieszkałam z nimi zanim poszłam do szkoły. Był rytuał : każdego dnia, w porze gdy dziadek wracał z pracy do domu, babcia myła mi buzię, zdejmowała domowy fartuszek i wychodziłyśmy dziadkowi na spotkanie. Zawsze, niezmiennie i niezależnie od pory roku, to było serdeczne spotkanie i przywitanie zakochanych – buziak i za rączkę do domu, gdzie czekał posiłek. Każdą wolną chwilkę spędzali razem, na spacerze, grając w szachy, pielęgnując ogród, chodzili razem „z wizytą” i do kina. Wspominam rok 67, odwiedzili nas dwaj zaprzyjaźnieni z rodziną księża – jeszcze z czasów Śniatyńskich, Ks Czop i Ks Wojciechowski. Przyjechali ze Stanów Zjednoczonych na jubileusz moich dziadków. Odbyła się piękna msza w katedrze w Przemyślu i (tak wtedy myślałam) „powtórzenie przyrzeczenia małżeńskiego”. Babcia w staromodnej, podobnej do tej ze starego zdjęcia sukience, dziadek w srebrnym smokingu.
  Dopiero po śmierci dziadka babcia opowiedziała mnie i mojej siostrze całą historię. Wtedy dowiedziałam się, że tam w Przemyślu, księża przywieźli akt zgonu Emilii- pierwszej żony dziadka i że to był ich upragniony ślub…
  Przeżyli ze sobą 47 lat i zostawili w moim sercu ślad pięknej i wielkiej miłości- po grób.

 • Barbara

  8 lutego, 2012

  Mam ich stare ślubne zdjęcie, wisi w sypialni mojej mamy.
  Nie mam scanera, więc nie wiem jak mam je dołączyć, ale musicie mi uwierzyć jest pięne 🙂

 • Piotrek

  10 lutego, 2012

  Ja niedawno porozmawiałem w rodzinie o tym jak się poznali moje ciocie, wujki itp. Najbardziej zaciekawiła mnie opowieść cioci Haliny, którą tutaj chciałbym przytoczyć. Otóż moja ciocia pracowała w sklepie spożywczym w pewnej miejscowości. Niedaleko tego sklepu pracował również mój wujek (jej późniejszy mąż). Otóż wujek bardzo często przychodził do jej sklepu żeby kupić sobie drożdżówkę czy bułkę do pracy. W sklepie tym pracowała również koleżanka mojej cioci-Marta. Była podobna budową ciała do mojej cioci, kolor włosów miały takie same i nawet długość była bardzo podobna. Otóż mojemu przyszłemu wujkowi bardzo spodobała się Marta. Z racji tego że się nie znali z imion wujek w Walentynki chciał podesłać jej kartkę na której napisali żeby spotkała się z nim (Marta) o 20 w restauracji w mieści. Kartkę dał takiemu panu który również pracował w tym sklepie. Opisał jak wygląda kobieta i poprosił o przekazanie jej. Pan wziął kartkę i powiedział że przekaże. Jednak jak się okazało nie przekazał kartki Marcie tylko Halinie. Ciocia zadowolona przyjechała do domu i o wszystkim opowiedziała swojej siostrze, mojej mamie. Moja mama kazała jej iść na to spotkanie (ciocia wiedziała o kogo chodzi bo kolega z pracy jej opisał gościa-mojego wujka). Ciocia umalowana, ładnie ubrana poszła do restauracji. Podeszła do stolika gdzie siedział mój przyszły wujek i usiadła. Wujek bardzo był speszony i zapytał co robi to ciocia opisała mu całą sytuację. Wujek troszkę się pośmiał i też opowiedział cioci kto miał przyjść na spotkanie. Oboje jednak doszli do wniosku że nie warto już nic komplikować i spędzili ten wieczór razem. Poznali się lepiej i od razu wpadli sobie w oko. Potem kilka dni razem rozmawiali, spotykali się często w sklepie, w którym pracowała ciocia, i ogólnie lepiej się poznawali. We wrześniu byli już parą. Chodzili ze sobą dwa lata aż wujek po dwóch latach również w Walentynki zaprosił ciocię do tej samej restauracji. Tam też czekał na ciocię z bukietem kwiatów i się jej oświadczył. Ciocia była bardzo wzruszona i przyjęła oświadczyny. Rok później- tyle że w czerwcu stanęli na ślubnym kobiercu. Dziś są już małżeństwem 20 lat i mają czwórkę dzieci. Są szczęśliwi a w Walentynki zawsze wracają do tej niezapomnianej i śmiesznej sytuacji.

 • Piotrek

  10 lutego, 2012

  Marta (koleżanka cioci) znalazła sobie po rok innego mężczyznę i również jest z nim do dziś.

  🙂
  pozdrawiam

 • Zakochana

  5 września, 2013

  Witam,
  Od 2011r. 10 maja jestem zakochana w pewnym chłopaku. Oficjalnie od tej daty zostaliśmy parą, początek był wspaniały. Dużo czułości i bycia szczęśliwym. Po prostu wiedziałam że to jest ten na którego czekałam chodź był moją pierwszą poważna miłością życia.
  Wszystko układało nam się wspaniale, wiadomo początki zawsze są najlepsze dla par. Lecz z biegiem czasu chyba zaczęliśmy się oddalać od siebie. Mój chłopak zamknął się w sobie, rzucił szkołę i całe dnie przesiadywał w domu. Nie liczył się z moimi potrzebami ale w głębi serca wiedziałam że coś do mnie czuje. Kilka razy zdarzyło mu się przy mnie płakać jak rozmawialiśmy szczerze. Zdarzały się monety że źle mnie traktował czy źle się do mnie odnosił ale przymykała na to oko myśląc przejdzie mu przecież popadł w dołek życiowy. W kwietniu tego roku zrozumiałam że starałam się mu pomóc jak mogłam najlepiej, nie dałam rady…. stwierdziłam że może jak się z nim rozstanę coś się zmieni. Postanowiłam się z nim rozstać, pojechałam do pracy nad morze tam spotkałam się z kolegą który był świetnym rozmówcą. Któregoś dnia moj były chlopak przyjechał do mnie z kwiatami i prosił bym do niego wrociła, mówił że mnie kocha i chcę mieć mnie przy sobie… w głebie siebie chciałam rzucić mu się na szyję i powiedzieć „Kocham cie dalej i nigdy nie przestałam” Powiedziałam mu że jak wróce postaramy się wszystko jakoś naprawić. Nie zrozumiał…. rzucił bukietem kwiatów i uciekł. Do godziny 2 w nocy szukałam go na plaży aż w końcu po 2,5 km a nawet więcej odnalazłam go płaczącego i siedzącego samotnie. Wtedy znów rozmawialiśmy szczerze powiedziałam mu że go kocham i chciał bym spróbować ale muszę mieć pewność że w końcu zacznie walczyć o swoje życie… obiecał żę sie postara. Odprowadziłam go do samochodu jego rodziców będąc ciągle przytulani do siebie….. Kilka razy od tamtej pory mielismy małe kłotnie. PO wakacjach wróciłam do rodzinnej miejscowości, spotkałam się z nim powiedziałam mu wszystko łaczie z tym co do niego czuje. On mi wtedy powiedział że jak narazie nie chce ze mną być bo nie potrafi mi zaufać… wtedy stwierdziliśmy że będziemy wobec siebie fair… wiedzieliśmy się kilka razy… było wspaniale liczyłam na to że znów będziemy razem do czasu pewnej nocy gdy dostałam smsa że nigdy nam się nie uda po tym wszystkim. Starałam się walczyć o naszą miłość, nadal go kocham jak głupia i cholernie mnie boli to że nie możemy być razem i sie spotykać. Licze na to że z biegiem czasu każdy z nasz zrozumie że straciliśmy coś cennego i jakoś się odnajdziemy… Myślicie że mamy szanse być razem??

 • Maria Ferenc

  7 lutego, 2016

  Duchy przeszłości zgubionej miłości

  Idę do wojska.
  Powołanie dostałem.
  Moja miłości.
  Czy będziesz czekała.
  Czy nie porzucisz mnie.
  Kocham cie tak.
  Że w sercu mnie ściska.
  Na myśl, że muszę pożegnać cię.

  Daj ukochana maleńką fotkę.
  Ze swym obliczem.
  Bym mógł.
  Codziennie całować cie.
  W pasku żołnierski wytnę okienko.
  A w nim calutką ukryję cie.

  Co dzień przed musztrą.
  Dodasz mi sił.
  Żeby te trudne wojskowe dni.
  Uszczęśliwiały chwile rozłąki.
  A cel wojskowy zduszały w pył.

  Więc ta dziewczyna fotkę mu dała
  Przed bramą jednostki go wyściskała.
  Lecz chłopak kazał dziewczynie przysiąc.
  Żeby po latach minionej służby.
  Była w tym miejscu.
  Gdzie go żegnała.
  Żeby to ona go powitała.

  Dziewczyna przysięgła.
  Bo go kochała.
  Bo był jej pierwszym.
  I tym jedynym.
  O którym marzą wszystkie dziewczyny.

  Kiedy już sama do domu wracała.
  Usiadła na ławce w przydrożnym parczku.
  Ukryła oczy w swych drżących dłoniach.
  I zapłakała.
  I tam została….
  Nigdy już więcej go nie ujrzała.

  Tak się ich losy poukładały.
  Że wszystkie drogi.
  Po których idą.
  Skrzyżować się nie umiały.
  Może się bały.

  Dziewczyna fotki nie odzyskała.
  Jedynie kopia po niej została.
  Z nią duchy wspomnień ze swej młodości.
  Po których często dostaje mdłości

  Nikogo więcej nie pokochała.
  Już nie umiała uwierzyć w los.
  Który nie pyta o pozwolenie.
  Na życie według miłości zasad.
  To boska sfera.
  To wyższa klasa.

  Dziś ta dziewczyna to starsza pani.
  Dzisiaj ten chłopak to starszy pan.
  Ona na ławce wciąż w parku siada.
  Ona jest sama.
  I on jest sam.
  Gdzieś tam.

  Tamta dziewczyna.
  Dzisiejsza pani.
  Nie chce już ducha
  Co tak przysięga
  O swej miłości
  Rozumu słucha.

  / autor Maria Ferens z d.Leśniewska Maryla 07.02.2016r.