Święta Wielkanocne (dla osób, które je celebrują), które zbliżają się wielkimi krokami, od dawien dawna same w sobie symbolizują odrodzenie, ponowne narodzenie. Można by powiedzieć, że są dla nas szansą na nowe początki, puszczenie w niepamięć gniewu, rozpamiętywania. Sam okres wiosenny wiąże się z rozkwitaniem kwiatów, słońcem i przyrodą budzącą się do życia – czyż więc wiosna i Wielkanoc mogą stać się dla nas szansą na “przebudzenie się”?
Oprócz ogólnego symbolu Wielkanocy, wiele potraw, czy przedmiotów towarzyszących nam podczas tych świąt ma dodatkowe znaczenie, oto one:
Tradycje Wielkanocne: Palma Wielkanocna
Wielki Tydzień rozpoczął się od niedzieli palmowej. Wiele osób decyduje się w tym dniu na poświęcenie palmy, rózgi wierzbowej, czy gałązki bukszpanu. Inne osoby wykonują lub zakupują palmę w celu choćby ustrojenia domów. Palma, zarówno poświęcona, jak i nie, ma przynosić domownikom szczęście na cały rok!
Tradycje Wielkanocne: Koszyk wielkanocny
Znajdujący się w nim zazwyczaj baranek symbolizuje cierpienia i zmartwychwstanie. Święcenie chrzanu jest symbolem goryczy męki i śmierci, która została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania.
Tradycje Wielkanocne: Lany Poniedziałek
Niegdyś wierzono, że panny oblane wodą w ten dzień miały większe szanse na zamążpójście!
Tradycje Wielkanocne: Jajko wielkanocne
To symbol życia i odrodzenia. Tradycja dzielenia się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki podobno odpędzają złe uroki, i są symbolem miłości i serca. Jajko zawiera wszystkie konieczne dla odżywiania organizmu składniki: białko, sole mineralne, witaminy i tłuszcz.
Tradycje Wielkanocne: Zajączek wielkanocny
Uważany jest przede wszystkim za symbol wiosny. Ma również zwiastować szczęście i płodność.
Czy znasz jakieś inne symbole i tradycje Wielkanocne? Być może istnieją jakieś szczególne tradycje wielkanocne w Twoim regionie? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.