Ulepszenia drzewa rodzinnego online na MyHeritage

Ulepszenia drzewa rodzinnego online na MyHeritage

Mamy przyjemność ogłosić, że najbardziej popularny widok dla drzew genealogicznych na MyHeritage został ulepszony o nowy wygląd – czyniąc poruszanie się po drzewie rodzinnym i dokonywanie nowych odkryć jeszcze łatwiejszymi niż kiedykolwiek.

Badania nad historią rodziny są bardzo wciągające, i zapewne wielu z Was spędza godziny przy pracy nad swoim drzewem. Nowy projekt drzewa, który jest przejrzysty i bardziej nowoczesny, pomaga poprawić ogólne wrażenia użytkownika i sprawić, by odkrywanie historii rodziny było jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. Dodaliśmy także nowe, przydatne funkcje i kilka miłych dodatków.

Ulepszenia obejmują również nowy wykres relacji, który umożliwia wizualizację Twojego pokrewieństwa z innymi osobami w drzewie genealogicznym, tak aby łatwo zrozumieć, w jaki sposób jesteście powiązani.

Stary wygląd drzewa genealogicznego (po lewej) i nowy wygląd (po prawej)

Panel boczny w starym wyglądzie drzewa (po lewej) i w nowym wyglądzie (po prawej)

Przyjrzyjmy się szczegółom nowego wyglądu drzewa:

Karty drzewa genealogicznego

Podczas gdy poprzedni wygląd drzewa genealogicznego pokazywał karty, w których mężczyznom i kobietom były przypisywane odpowiednio niebieskie lub różowe karty, nowy projekt drzewa rozróżnia męskie i żeńskie karty z bardziej subtelną ramą kolorystyczną.

Jeśli członek Twojej rodziny, dodany do drzewa niedługo będzie obchodził urodziny, czy rocznicę ślubu, lub jeśli miało to miejsce zaledwie kilka dni temu, przy tej osobie pojawi się ikona tortu urodzinowego, lub obrączki ślubnej. Skorzystaj z tego przypomnienia, klikając na ikonę, tak aby móc bezpośrednio wysłać życzenia.

Karty drzewa genealogicznego w nowej szacie graficznej mają bardziej subtelne kolory oraz nowe ikony urodzin i rocznic.

Edytowanie informacji

Możesz edytować informacje, klikając ikonę ołówka w prawym dolnym rogu karty osoby. Spowoduje to otwarcie nowej strony, na której możesz edytować szczegóły profilu danej osoby.

Ikona edycji

Kliknij ikonę aparatu na dowolnej karcie osoby, aby dodać zdjęcie profilowe dla każdej osoby, która jeszcze go nie posiada.

Ikona kamery dla dodawania zdjęcia profilowego

Dopasowania

Record Matches™ dopasowuje osoby w Twoim drzewie do miliardów historycznych rekordów dostępnych na MyHeritage, a Smart Matches™ dopasowuje osoby w Twoim drzewie do innych profili drzew genealogicznych na MyHeritage. Przejrzyj wszystkie Smart Matches™ i Record Matches osób w Twoim drzewie klikając na odpowiednią zieloną lub brązową ikonę na ich karcie, aby dokonać nowych, ekscytujących odkryć na temat tej osoby.

Ikony Smart Match™ i Record Match na karcie osoby

Domyślnie, wyświetlamy zieloną ikonę dla wszystkich Smart Matches™ i brązową ikonę dla wszystkich Record Matches, niezależnie od tego, czy dopasowania są potwierdzone. Dzięki tej aktualizacji, możesz teraz odznaczyć nową opcję „Pokaż ikony potwierdzonych dopasowań” w panelu ustawień, a ikony zostaną usunięte, gdy wszystkie dopasowania dla tej osoby zostały już potwierdzone. Dzięki temu możesz skoncentrować się tylko na oczekujących dopasowaniach, które jeszcze nie zostały zbadane.

Dodawanie osób do drzewa genealogicznego

Aby dodać nową osobę do drzewa genealogicznego, kliknij przycisk „+”, który znajduje się na dole karty osoby w drzewie genealogicznym.

Przycisk dodawania osoby

Następnie otworzy się menu z opcjami dodania krewnych tej osoby, takich jak rodzice, rodzeństwo, małżonkowie i dzieci, nazwane „menu pająka”.

Menu “Dodaj osobę”

Podobnie jak w poprzedniej wersji, dodawanie rodziców do drzewa genealogicznego jest bardzo proste. Dla każdej osoby w drzewie, z łatwością dodasz rodzica klikając na karty „Dodaj ojca” lub „Dodaj matkę”, a następnie wprowadzając ich dane. W nowym wyglądzie, przyciski te są węższe, tak aby zajmowały mniej miejsca. Jeśli jednak przyciski te nie przypadły Ci do gustu, możesz je usunąć w ustawieniach drzewa.

Karty “Dodaj Ojca” i “Dodaj Mamę”

Panel/Nawigacja boczna

Tak jak w poprzednim wyglądzie drzewa genealogicznego, kiedy odwiedzasz swoje drzewo genealogiczne i wybierasz osobę, automatycznie otworzy się panel po lewej stronie ekranu z informacjami o tej osobie.

W panelu bocznym możesz przeglądać, dodawać i edytować fakty (wydarzenia) dotyczące danej osoby. Panel zawiera listę faktów z datami i lokalizacjami, a także zdjęcia i wideo danej osoby.

Ulepszony wygląd panelu

Nowy panel boczny

Wielu naszych użytkowników z pewnością ucieszy fakt, że w nowym panelu wyświetlany jest aktualny wiek (osoby żyjącej, jeśli znana jest data urodzenia) oraz wiek śmierci osoby zmarłej (jeśli znane są daty urodzenia i śmierci). W poprzednim wyglądzie tego nie było. Na górze panelu wyświetlane są teraz miejsce urodzenia i miejsce śmierci, jeśli są znane.

Wykres relacji

W panelu, pod imieniem i nazwiskiem osoby, wyświetlana jest Twoja relacja z wybraną osobą.

Poprzednio relacje były obliczane tylko dla drzew, które zawierały mniej niż 5 000 osób. Zwiększyliśmy tę liczbę do 10 000; a dla drzew o liczebności od 10 000 do 20 000 osobników określamy większość relacji.

Twoje pokrewieństwo/relacja z daną osobą

Kliknij na relację, aby wyświetlić szczegółowy wykres, który dokładnie pokazuje Twoje pokrewieństwo z daną osobą:

Nowy wykres relacji

Kliknij ikonę drukarki w prawym górnym rogu, aby otworzyć plik PDF wykresu w nowym oknie, gdzie możesz zapisać plik PDF na swoim urządzeniu lub go wydrukować. Jest to idealne rozwiązanie, aby podzielić się nim z krewnym poprzez e-mail, wizualnie ukazując Waszą relację.

W nadchodzących miesiącach planujemy dodać ten użyteczny wykres do wielu innych miejsc na stronie rodziny, takich jak sekcja Smart Matches™. Funkcja „Raport relacji”, znajdująca się pod zakładką „Drzewo genealogiczne” na pasku nawigacyjnym, zostanie wkrótce zmodernizowana w celu lepszego wykorzystania tego nowego wykresu.

Działania na profilu osoby

Zakładka “Zbadaj osobę” wyszukuje rekordy odnoszące się do tej osoby, wśród miliardów rekordów historycznych dostępnych na MyHeritage.

Przycisk/zakładka „Profil” otwiera stronę profilu, na której wyświetlane są wszystkie informacje o danej osobie, w tym biografia, źródła, cytaty i inne.

Przycisk „Edytuj” otwiera stronę umożliwiającą edycję głównych pól w profilu danej osoby.

Przycisk „Dodaj” umożliwia dodanie krewnych danej osoby, takich jak rodzice, rodzeństwo, małżonkowie i dzieci.

Pod przyciskiem „Więcej” dostępne są następujące opcje: Przeglądanie drzewa danej osoby, edycja jej zdjęcia profilowego, dodawanie lub usuwanie dopasowań/połączeń, zapraszanie do witryny rodzinnej lub usuwanie osoby.

Odkrycia

Dodaliśmy również sekcję, która przedstawia odkrycia związane z daną osobą. Obejmuje ona potwierdzone i oczekujące Smart Matches™ i Record Matches.

Smart Matches™ i Record Matches w panelu/nawigacji bocznej

Jeśli dana osoba wykonała test DNA, wówczas zostanie wyświetlony link kierujący do jej dopasowań DNA.

Dopasowania DNA w panelu bocznyml

Kontroler spójności

Kontroler spójności drzewa jest narzędziem, które skanuje Twoje drzewo genealogiczne i identyfikuje błędy i niespójności w jego danych, dzięki czemu możesz dokonać niezbędnych zmian, które podniosą ogólną jakość i dokładność Twojego drzewa.

Wyjaśnimy teraz, i przedstawimy przykład niespójności znalezionej przez narzędzie kontrolowania spójności, które warto wziąć pod uwagę „do poprawki”. Niektóre znalezione problemy to błędy rzeczowe (np. data urodzenia jest późniejsza niż data śmierci, lub data urodzenia dziecka jest wcześniejsza niż data urodzenia rodzica), czasem to mylące praktyki (np. rok urodzenia wpisany jako 22 zamiast 1922), a niekiedy to ostrzeżenia o możliwych błędach występujących przy wprowadzaniu danych (np. nazwisko zamężnej kobiety zostało najwyraźniej wprowadzone jako jej nazwisko panieńskie); czasem to niespójności, takie jak odniesienia do tej samej nazwy miejscowości z dwoma różnymi pisowniami. Kliknięcie na wpis/informację spowoduje przejście do strony Kontroli spójności drzewa, gdzie zobaczysz przegląd wszystkich znalezionych niespójności w informacjach.

Problem spójności informacji w drzewie ukazany w panelu bocznym

Zdjęcia i filmy

Sekcja Zdjęć i filmów pozwala na przechowywanie fotografii i wideo powiązanych z daną osobą. Kliknij na miniaturkę zdjęcia, aby obejrzeć fotografie w większym rozmiarze. Za pomocą przycisku z aparatem fotograficznym i symbolem „+” możesz dodać nowe zdjęcia: następnie otworzy się nowa zakładka, na której możesz przeciągać, upuszczać lub przeglądać zdjęcia i filmy z komputera, które przedstawiają daną osobę.

Sekcja Zdjęcia i filmy w panelu (nawigacji) bocznej

Biografia

Sekcja biografii pozwala na dodanie krótkiego “bio” na temat przodka czy krewnego.

Najbliższa rodzina

Ta sekcja pokazuje wszystkich członków najbliższej rodziny danej osoby; sekcja ta za ustawieniami domyślnymi nie pokazuje wszystkich informacji w panelu bocznym. Rozwiń ją, aby zobaczyć listę wszystkich członków najbliższej rodziny.

Lista najbliższych członków rodziny – “Najbliższa rodzina” –  w panelu bocznyml

Testowanie DNA

W dolnej części panelu (nawigacji bocznej) znajduje się opcja zakupu zestawu DNA lub przesłania danych DNA osób zyjących.

Nowe przyciski w panelu bocznym: “Zamów test DNA” oraz “Prześlij dane DNA” buttons on the side panel

Zarządzanie wyświetlaniem drzewa genealogicznego

Nowość: Karty pionowe

Otrzymaliśmy wiele zapytań dotyczących możliwości dodania opcji kart pionowych w drzewie, które zajmowałyby mniej miejsca, niż poziome karty, tym samym dając większą przestrzeń na wyświetlenie drzewa. Spodobał nam się Wasz pomysł, i z przyjemnością informujemy Was, iż dodaliśmy tę opcję do ustawień drzewa. W celu włączenia pionowych kart w drzewie, i przejścia do pozostałych ustawień drzewa, kliknij w ikonę ustawień.

Przejście do ustawień drzewa rodzinnego

Ustawienia drzewa, wraz z nową opcją: “Pokaż karty w widoku pionowym”

Pionowe karty pozwalają na bardziej zwartą prezentację drzewa genealogicznego, wyświetlając więcej osób.

Ustawienia umożliwiają dostosowanie wyświetlania drzewa genealogicznego na inne sposoby.

Liczba wyświetlanych pokoleń

Możesz uprościć wyświetlanie drzewa genealogicznego poprzez zmniejszenie liczby pokoleń prezentowanych wokół głównej osoby. Ta opcja nie jest nowa, jednak uprzednio można było do niej przejść w ustawieniach drzewa. Zakładka “Pokolenia” została teraz przeniesiona na stronę drzewa, i znajduje się w prawym górnym rogu widoku drzewa.

Nowa zakładka “Pokolenia”

Kompaktowanie widoku/wyświetlania drzewa

Dodaliśmy kolejną, nową opcję do ustawień, która pozwala Ci wybrać, czy chcesz pokazać kuzynów osoby centralnej, czy też ich ukryć. Odznacz opcję „Pokaż kuzynów osoby centralnej (głównej)”, aby ukryć kuzynów w Twoim drzewie. Dzięki temu uzyskasz bardziej skondensowany obraz z mniejszą potrzebą jego przesuwania.

Powiększanie drzewa (Pełny ekran)

Funkcja zoomu (powiększania), która pozwala na powiększanie i zmniejszanie drzewa, czyli suwak zoomu, została zaktualizowana. Podczas gdy stary suwak znajdował się w prawym, górnym rogu drzewa, teraz przyciski te znajdują się w prawym, dolnym rogu drzewa. Tutaj znajduje się teraz również przycisk Pełnego ekranu i przesunięcia danej osoby do środka (do centrum drzewa).

Przycisk powiększania: stary widok (po lewej) i nowy widok (po prawej)

Dodatkowe aktualizacje

Czarna wstążka, która była umieszczona na karcie zmarłej osoby została usunięta. Została ona nazwana „wstążką śmierci”, otrzymaliśmy wiele próśb o jej usunięcie, i tak też zrobiliśmy. Zamiast tego, karty osób zmarłych zawierają ich datę śmierci, jeśli jest znana, lub słowo „Zmarły”, jeśli data śmierci nie jest znana.

Przykłady „widoku” osób zmarłych w drzewie genealogicznym

Stary radar nawigacyjny został również usunięty z nowego wyglądu drzewa genealogicznego.

Stary radar nawigacyjny, który został usunięty

Podsumowanie

Tworzenie i utrzymywanie drzewa genealogicznego jest chlebem powszednim genealogii. W MyHeritage bardzo ważne jest dla nas to, aby ciągle ulepszać narzędzia drzewa genealogicznego i czynić je łatwiejszymi w użyciu i nawigacji, tak aby nasi użytkownicy mieli lepsze doświadczenie przy pracy nad dokumentacją swojego dziedzictwa.

Pracowaliśmy przez dłuższy okres nad nowym wyglądem drzewa, a w międzyczasie w wersji beta, stopniowo udostępnialiśmy pewne nowości, zbieraliśmy opinie na ich temat i poprawiliśmy funkcjonalność na ich podstawie. Nowy wygląd drzewa rodzinnego zawiera nowe funkcje, takie jak wykres relacji, pionowe karty, możliwość ukrywania kuzynów w celu skompaktowania drzewa rodzinnego i wiele więcej.

Jeśli nowy wygląd drzewa nie przypadł Ci do gustu, zawsze możesz powrócić do poprzedniego, klikając w ikonę „Ustawienia” i wybierając zakładkę „Więcej czynności”, jednak chcemy Państwa nieco przygotować i poinformować, że w niedługiej przyszłości stary wygląd zostanie całkowicie wycofany, gdyż utrzymywanie dwóch interfejsów jest dla nas niepraktyczne.

Mamy głęboką nadzieję, że spodobają Ci się nasze ulepszenia wyglądu drzewa!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • A

  Agatka

  23 stycznia, 2022

  Witam,
  Miałam nowy widok i coś niechcący kliknęłam. Wrócił stary i teraz nie wiem jak przełączyć się z powrotem na nowy widok drzewa.

 • A

  Agatka

  23 stycznia, 2022

  Już znalazłam :))