Nowość: Wykres promienisty na MyHeritage

Nowość: Wykres promienisty na MyHeritage

Wykresy z drzewem genealogicznym to doskonały sposób na podzielenie się rezultatami badań nad historią Twojej rodziny z innymi, i na przywrócenie historii Twojej rodziny do życia. MyHeritage oferuje szeroki wybór pięknych wykresów i książek – bezpłatnie – na witrynie Twojej rodziny – za kilkoma kliknięciami.

Dzisiaj przedstawiamy nową funkcje/możliwość – Wykres promienisty. To innowacyjny wykres, przedstawiący przodków i krewnych z Twojego drzewa.

Nazwaliśmy tę innowację „Wykresami promienistymi”, ponieważ główny przodek (wybrany przez Ciebie) zostanie ukazany w samym centrum wykresu, a reszta przodków zostanie przedstawiona w pierścieniach otaczających wybranego przodka. Dodatkowo wykres zawiera zdjęcia i można w nim przedstawić wiele pokoleń. Nowy „Wykres promienisty” został zaprojektowany, tak aby jak nawydajniej przedstawić, jak najwięcej pokoleń (możliwe jest przedstawienie nawet wszystkich pokoleń). Czy Twoja rodzina szykuje zjazd? Nie zapomnij więc zabrać ze sobą „wykresu promienistego”.

Wykres przedstawiony na grafice powyżej został wykonany przez założyciela i dyrektora generalnego MyHeritage, Gilada Japheta – ukazujący jego przodków od strony jego prapradziadka. Kliknij tutaj, aby przejrzeć w całości wykres Gilada. Zauważ, że osoby żyjące zostały przedstawione z inicjałami, tak aby chronić ich prywatność (to jedna z opcji konfiguracyjnych wykresu).

Wyzwanie

Entuzjaści historii rodziny zapewne pokochają nasze wykresy. Regularne wykresy potomków, które mają formę układu w poziome lub pionie mogą okazać się zbyt nieporęczne, za duże, i zwyczajnie mogą nie pomieścić wszystkich osób – po prostu mają ograniczenia.

Co więcej, udało nam się opracować algorytm, która sprawia, że wykres jest jeszcze bardziej skompresowany. Pozwala to na automatyczne opracowanie pozycji każdego członka rodziny na wykresie, tak aby wykres pomieścić wszystkich i tak, by każda osoba w drzewie znalazła się w odpowiednim miejscu. Wszystko to pozwala zachować przejrzystość wykresu. Sam użytkownik może ustatlić, ilu i których przodków i krewnych chce umieścić na wykresie.

Inspiracja

Wygląd „Wykresu promienistego” został zainspirowany pewnym drzewem genealogicznym, na które zespół MyHeritage natknął się podczas prowadzenia projektu pro bono związym ze społecznością żydowską Korfu, w Grecji. Format drzewa, który odkryliśmy, przez wieki był wykorzystywany przez tę społeczność. Nasi eksperci natychmiast zrozumieli unikalne zalety takiego wykresu. Jego unikalność polega na sposobie, w jaki segment jest przeznaczony dla danej osoby  w zależności od liczby potomków, jaką posiada.

Drzewo, które nas zainspirowało do utworzenia "Wykresu promienistego". Drzewo genealogiczne rodziny Nacson zainspirowało nas do utworzenia wykresu. To drzewo należało do Nino Nacsona - przodka Manuela Osmo, z Korfu, który przetrwał Holocaust (kliknij, aby powiększyć).

Drzewo, które nas zainspirowało do utworzenia "Wykresu promienistego". Drzewo genealogiczne rodziny Nacson zainspirowało nas do utworzenia wykresu. To drzewo należało do Nino Nacsona - przodka Manuela Osmo, z Korfu, który przetrwał Holocaust (kliknij, aby powiększyć).

MyHeritage niedawno zaprezentował wykres promienisty podczas niezwykłego spotkania Nata Gattegno, 93-letniej kobiery, która przeżyła Holocaust – ze swoją rodziną. Nata była przekonana, że nie ma żadnych żyjących krewnych. Udało nam się jej pomóc i odnaleźć jej rodzinę. Zapraszamy do obejrzenia wideo, które pozwoli nakreślić ideę wykresu słonecznego, i przybliży emocje, które mogą towarzyszyć jego tworzeniu. Wykres w wideo został przedstawiony w 3:10 minucie, i zawiera 900 członków.

Wykres promienisty jest całkowicie bezpłatny, i każdy użytkownik MyHeritage może z niego korzystać już teraz.

Jak utworzyć Wykres słoneczny?

Na swojej witrynie rodziny MyHeritagem znajdziesz opcję wykresu w zakładce „Drzewo”, następnie wybierz „Wydruk wykresów i ksiąg”, a dalej „Wykres promienisty”.

W sekcji „Spersonalizuj wykres”, wybierz przodka, który w wykresie ma pojawić się w centrum, wybierz tytuł wykresu, wybierz liczbę pokoleń, którą chcesz umieścić na wykresie (domyślnie: wszystkie) i wybierz fakty, które chcesz, aby widniały na wykresie (bez faktów, rok urodzenia i śmierci, pełne daty urodzenia i śmierci, lub pełne daty i miejsca urodzenia i zgonu). Jeśli przodek posiadał więcej niż jedną małżonkę, wybierz tę którą chcesz aby pojawiła się na wykresie.

Kliknij na „Podgląd wykresu” na dole, aby móc zobaczyć, jak wygląda wykres. W przeciwieństwie do innych wykresów, wykres słoneczny zostanie utworzony bardzo szybko, po czym od razu będziesz mógł przeglądnąć jego podgląd, zmodyfikować według upodobań, a następnie utworzyć końćowy dokument PDF. W trybie podglądu, możesz powiększyć lub pomniejśzyć wykres, zmienić jego ustawienia lub utworzyć go, korzystając z następujących przycisków:

W „ustawieniach” możesz zmienić wszystkie ustawienia wykresu i zobaczyć zmiany. Tutaj możesz dokonać modyfikacji w wielu innych ustawieniach, takich jak wielkość czcionki tekstu i zdjęć (domyślnie duże dla obu ustawień), ilość osób w wykresie i czy mają obejmować współmałżonków (jeśli nie, wówczas na wykresie zostają przedstawieni wyłącznie krewni, którzy są powiązani z nami więzami krwi).

Ustawienia wykresu pozwalają nam kontrolować przejrzystość i zwięzłość wykresu. Mniej zwarty wykres jest zdecydowanie bardziej przejrzysty (ten, który jest utworzony dużymi czcionkami) i będzie wymagać większego formatu przy drukowaniu. Ekstremalna zwartość wykresu spowoduje utworzenie mniejszego  wykresu i wydrukowanie go w mniejszym formacie –  ten wykres jednak może być trudny do odczytania dla dzieci i starszych.

W chwili, kiedy poczujesz, że wykres nabrał takich kształtów i kolorów, jakie zechciałeś, kliknij „Utwórz wykres” i poczekaj aż otrzymasz go w formie PDF. Następnie możesz pobrać wykres w PDF na swój komputer; w tym samym czasie otrzymasz również automatycznego maila od MyHeritage z utworzonym wykresem. Gotowe – możesz przystąpić do drukowania wykresu w zaciszu własnego domu. Współpracujemy również z firmą drukarską, i możesz zamówić go u nas z wysyłką do domu. Oferujemy różne rodzaje papierów (standardowy, matowy, błyszączce zdjecie, wynyl czy płótno), w rozmiarze nawet do 107 cm oraz z opcją laminowania.

Wskazówki:

Załącz do swojego drzewa tak wiele zdjęć członków rodziny, jak tylko się da. Pozwoli to nadać Twojemu wyjresowi kolorów i życia, a tym samym sprawi, żę wykres będzie bardziej spersonalizowany.

Jesteś nowy na MyHeritage? Zarejestruj się na naszej stronie internetowej i załaduj swoje drzewo w pliku GEDCOM, po czym natychmiastowo będziesz mógł utworzyć wykres słoneczny swojej rodziny.

Podsumowanie

Nasze wykresy słoneczne są kolejnym dowodem na to, że nieustannie ulepszamy nasz produkt, wprowadzamy innowacje i modyfikujemy w obszarach, które wydawać by się mogły za zakończone. Wykresy były używane stale, bez ulepszeń i wprowadanych przez nas zmian – do teraz. Łączymy najnowocześniejsze technologie z mądrością minionych pokoleń, tak aby dostarczać naszym użytkownikom niezwykłych doświadczeń podczas odkrywania historii ich rodzin.

Mamy nadzieję, że wykresy spodobają Wam się!

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z wykresami słoneczynymi – być może reakcją na nie wśród członków Twojej rodziny, napisz do nas na stories@myheritage.com

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Kazimierz

  13 sierpnia, 2016

  Witam.
  Uważam, że Wykres promienisty powinien być również dodany do programu Family Free Builder.

 • ferd

  15 sierpnia, 2016

  powinien być darmowy bo czerpiecie informacje z naszych kont!!!

 • Andrzej

  16 lipca, 2017

  Od zeszłego tygodnia wykres promienisty nie przenosi zdjęć do plików pdf są tylko puste kółka tzn. na podglądzie są ale po naciśnięciu przycisku twórz wykres do pdf w utworzonym pdf-ie nie ma zdjęć przodków. Proszę o odpowiedz co się stało. Wcześniej wielokrotnie tworzyłem ten wykres i było dobrze.

  • K

   Kasia

   19 lipca, 2017

   Panie Andrzeju, sprawdzimy to 🙂 dziękuję za wiadomość

 • Jadwiga

  18 listopada, 2018

  Witam
  Jak zmienić zdjęcie profilowe w drzewie?