NOWOŚĆ: Przedstawiamy PhotoDater™, ekskluzywną, bezpłatną nową funkcję do szacowania daty wykonania starych zdjęć

NOWOŚĆ: Przedstawiamy PhotoDater™, ekskluzywną, bezpłatną nową funkcję do szacowania daty wykonania starych zdjęć

Jeśli jesteś zatwardziałym genealogiem, zapewne posiadasz stertę starych zdjęć rodzinnych, których szczegóły, takie jak czas ich wykonania, pozostają tajemnicą. Być może sprawdziłeś zdjęcie na odwrocie z nadzieją, że znajdziesz więcej szczegółów, ale odkryłeś, że Twoi przodkowie nie pozostawili na nich żadnych informacji. Do tej pory brakujące szczegóły dotyczące zdjęć mogły pozostać tajemnicą na zawsze, jednak w MyHeritage postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie. Dziś z radością ogłaszamy wprowadzenie PhotoDater™, przełomowej, bezpłatnej nowej funkcji, która szacuje rok wykonania zdjęcia, wykorzystując technologię sztucznej inteligencji (AI).

PhotoDater™ jest unikalny w swoim rodzaju: MyHeritage jest jedynym serwisem genealogicznym, który oferuje szacowanie daty dla zdjęć historycznych. Wykorzystując potężną technologię opracowaną przez nasz zespół AI, PhotoDater™ daje możliwość oszacowania, kiedy zdjęcie zostało zrobione. Może to pomóc w uzyskaniu dalszych wskazówek na temat tego, kto pojawia się na zdjęciu i wydarzenia, podczas którego zostało zrobione, aby rozwiązać zagadki w badaniach genealogicznych. PhotoDater™ jest całkowicie darmowy!

Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć, co oferuje PhotoDater™:

PhotoDater™ już otrzymuje uznanie od ekspertów w społeczności genealogicznej. Maureen Taylor, znana w społeczności genealogicznej jako The Photo Detective™, mówi: „PhotoDater™ jest wspaniałym dodatkiem do zestawu narzędzi fotograficznych oferowanych przez MyHeritage. To dobry pierwszy krok, aby zrozumieć zagadkę zdjęć”. Thomas MacEntee z Genealogy Bargains mówi: „MyHeritage wciąż znajduje fantastyczne sposoby na wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji do praktycznych zastosowań genealogicznych. PhotoDater™ to bardzo przydatna funkcja, która może wyeliminować zgadywanie z analizy niedatowanych zdjęć”.

Wypróbuj PhotoDater™ już TERAZ

Jak to się zaczęło?

Założyciel i CEO firmy, Gilad Japhet, wpadł na pomysł stworzenia PhotoDater™ i po raz pierwszy opisał go podczas wykładu na RootsTech 2022.

Gilad at RootsTech

Założyciel i CEO MyHeritage Gilad Japhet na RootsTech 2020

Jak to się zaczęło?

PhotoDater™ wykorzystuje własny algorytm uczenia maszynowego opracowany przez MyHeritage w celu oszacowania roku, w którym zdjęcie zostało zrobione. Algorytm szacowania daty został przetestowany na dziesiątkach tysięcy wyselekcjonowanych, opatrzonych datą zdjęć historycznych, aby pomóc algorytmowi zrozumieć niuanse, takie jak ubrania, fryzury, zarost, meble i inne obiekty charakterystyczne dla danej dekady.
Historyczne zdjęcia wykorzystane do wytrenowania modelu pochodziły z repozytoriów open-source, takich jak Biblioteka Kongresu. Zdjęcia przesłane przez użytkowników MyHeritage i przechowywane na serwerach firmy nie były wykorzystywane do trenowania modelu AI.

Algorytm zapewnia szacunkowe daty dla nie datowanych zdjęć wykonanych w latach 1860-1990, dla których jest wystarczająco pewny, że może uzyskać wyniki z wysoką dokładnością. Szacunki są dokonywane tylko dla zdjęć, które nie mają jeszcze daty w metadanych, które zawierają ludzi i które są rzeczywistymi fotografiami, a nie dokumentami lub nagrobkami. Zdjęcie samego samochodu lub skan historycznego rekordu nie otrzyma oszacowania daty. Oszacowania daty mogą być przeglądane i zapisywane przez użytkownika w metadanych zdjęcia lub odrzucane. Jeśli nie chcesz otrzymywać szacunkowych dat, możesz wyłączyć PhotoDater™ w menu ustawień witryny.

Szeroko zakrojone testy dokładności algorytmu, przeprowadzone przy użyciu datowanych zdjęć, które nie zostały użyte w oryginalnym zestawie szkoleniowym, wykazały, że szacunki są niezwykle dokładne, nie tylko na poziomie dekady, ale często nawet na poziomie roku. Analiza zestawu testowego, przedstawiona na poniższym wykresie, pokazuje, że dla około 60% zdjęć PhotoDater™ dostarczył szacunki dat, które mieściły się w zakresie 5 lat od rzeczywistych dat wykonania zdjęć.

Histogram PhotoDater

Histogram pokazujący dokładność PhotoDater™: prawie 60% szacunków mieści się w granicach 5 lat od rzeczywistej daty wykonania zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)

Korzystanie z szacowanych dat zdjęć w badaniach nad historią rodziny

Szacunkowe daty są cennymi wskazówkami, które mogą pomóc w badaniach nad historią rodziny. Ustalając, kiedy zdjęcie zostało zrobione, łatwiej jest zidentyfikować, kto się na nim znajduje i wydedukować, podczas jakiego wydarzenia zostało zrobione, takiego jak ślub lub inny ważny moment. Na przykład, jeśli szacunkowa data sugeruje, że babcia i dziadek pobrali się w 1931 roku, na podstawie ich zdjęcia ślubnego, a pamiętasz, że babcia powiedziała, że wyszła za mąż, gdy miała 23 lata, lub możesz ocenić jej wiek na podstawie jej wyglądu na zdjęciu, możesz zawęzić jej rok urodzenia do około 1908 roku. Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że szacunki dotyczące daty są tylko tym: szacunkami. Podczas gdy PhotoDater™ może zawęzić rok z bardzo dużą dokładnością, może się on różnić o kilka lat. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się zapisać szacunkową datę w metadanych zdjęcia, pojawi się ona jako szacunkowa data w formacie GEDCOM, a nie dokładna. Więcej na ten temat wyjaśnimy poniżej.

Dostęp do funkcji PhotoDater™

Aby skorzystać z PhotoDater™, odwiedź MyHeritage i kliknij „Zdjęcia” w menu głównym. Jeśli posiadasz niedatowane zdjęcia, których nie przechowujesz jeszcze na MyHeritage, prześlij je najpierw, aby otrzymać oszacowania PhotoDater™.

Accessing your photos to use PhotoDater™

Dostęp do zdjęć w celu korzystania z PhotoDater™ (kliknij, aby powiększyć)

Następnie wyświetlona zostanie strona Moje zdjęcia. Kliknij przycisk „Prześlij” w prawym górnym rogu, aby przesłać więcej zdjęć.

My Photos page

Strona „Moje zdjęcia” na stronie MyHeritage (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij miniaturę dowolnego zdjęcia, aby wyświetlić jego stronę.

Photo Page: Date estimates will automatically appear for undated photos, as marked in red

Strona ze zdjęciami: Szacunkowe daty pojawią się automatycznie dla zdjęć bez daty, jak oznaczono na czerwono (kliknij, aby powiększyć)

Za każdym razem, gdy przeglądasz stronę ze zdjęciem, jeśli zdjęcie nie jest datowane, PhotoDater™ zadziała automatycznie w tle, aby wygenerować szacunkową datę. Jeśli jego wynik jest wystarczająco dokładny, oszacowanie pojawi się automatycznie po kilku sekundach nad zdjęciem, jak zaznaczono na czerwono na powyższym zrzucie ekranu. W przeciwnym razie szacunkowa data nie pojawi się. Zdarza się, że PhotoDater™ nie jest w stanie podać szacunkowej daty dla danego zdjęcia ze względu na jego jakość lub inne czynniki. Oszacowania daty nie są automatycznie zapisywane w metadanych zdjęcia; ponieważ są to szacunki, należy je potwierdzić ręcznie. Obliczenie i wyświetlenie oszacowania po raz pierwszy zajmuje kilka sekund, ale od tego momentu kolejne zdjęcia będą szacowane automatycznie.

Klikając oszacowanie, można otworzyć wyskakujące okno, w którym można zapisać oszacowanie (zaznaczone na czerwono poniżej) lub je odrzucić. Aby dowiedzieć się więcej o szacunkach, kliknij „Więcej szczegółów”, zaznaczone poniżej na zielono.

Save or reject an estimate, or view more details

Zapisz lub odrzuć oszacowanie albo wyświetl więcej szczegółów

Kliknij „Więcej szczegółów”, aby otworzyć histogram, który wyjaśnia więcej na temat szacowanej daty zdjęcia i pokazuje poziom ufności szacunku, a także średni margines błędu. W poniższym przykładzie histogram wskazuje 90% poziom ufności, podaje że zdjęcie zostało zrobione w 1953 roku, ze średnim zakresem błędu wynoszącym 5 lat, co oznacza, że prawdopodobnie zostało zrobione w latach 1948-1958. Zgodnie z histogramem istnieje również niewielkie prawdopodobieństwo, że zdjęcie zostało zrobione w latach 40. ubiegłego wieku. Oszacowanie z 1953 roku jest dość dokładne – konkretne zdjęcie ślubne pokazane w tym przykładzie zostało faktycznie zrobione w 1951 roku.

More details: Histogram of decades and the confidence level of PhotoDater’s estimate

Więcej szczegółów: Histogram dekad i poziom ufności szacunków PhotoDater (kliknij, aby powiększyć)

Histogram jest bardzo pomocny, ponieważ dostarcza więcej informacji na temat oszacowania. W powyższym przykładzie pokazuje on, że jeśli zdjęcie nie pochodzi z lat 50-tych, to prawdopodobnie zostało zrobione w latach 40-tych.
W poniższym przykładzie PhotoDater™ szacuje, że zdjęcie zostało zrobione w 1935 roku. Jeśli szacowana data wydaje się wiarygodna lub można ją potwierdzić za pomocą innych źródeł, kliknij przycisk „Zapisz” w wyskakującym okienku, aby zapisać szacowany rok w metadanych zdjęcia. Rok zostanie oznaczony jako szacunkowy w metadanych, w standardowym formacie GEDCOM dla szacunkowej daty.Jeśli dokładna data zdjęcia zostanie ustalona w dowolnym momencie, można łatwo zastąpić szacunkową datę tą rzeczywistą. Datę można również edytować w dowolnym momencie, gdy jest ona częścią metadanych zdjęcia.

Date estimates are saved in a GEDCOM format

Szacunkowe daty są zapisywane w formacie GEDCOM (kliknij, aby powiększyć)

PhotoDater™ działa również na zdjęciach oryginalnie wykonanych w kolorze. W poniższym przykładzie oszacowanie określa rok wykonania zdjęcia na 1973. W rzeczywistości zdjęcie zostało zrobione zaledwie rok wcześniej, w 1972 roku.

PhotoDater™ also works on color photos

PhotoDater™ działa również na zdjęciach kolorowych (kliknij, aby powiększyć)

Histogram dla tego zdjęcia jest jeszcze bardziej wymowny i pokazuje 95% poziom ufności, wskazujący, że zdjęcie zostało zrobione w latach 70-tych, z zakresem błędu wynoszącym zaledwie 4 lata, ale skłaniającym się ku latom 60-tym, a nie 80-tym.

Histogram of decades and the confidence level of Szacunki PhotoDater (kliknij, aby powiększyć)

Histogram of decades and the confidence level of Szacunki PhotoDater (kliknij, aby powiększyć)

Filtrowanie zdjęć w celu wyświetlania tylko nie datowanych zdjęć

Jeśli dodałeś już daty do swoich zdjęć ( tak jak powinien to zrobić każdy dobry genealog!), możesz przefiltrować swoje zdjęcia, aby wyświetlić tylko te bez daty, a następnie zobaczyć, co PhotoDater™ może stwierdzić o tych zdjęciach. Jest to opcjonalne. Aby zastosować taki filtr, wykonaj następujące czynności: kliknij ikonę listy w prawym górnym rogu strony, aby otworzyć Widok listy dla zdjęć.

Accessing Photo List View

Dostęp do widoku listy dla zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

List View for Photos

Widok listy dla zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

W widoku listy kliknij filtr „Zakres lat” w lewym górnym rogu listy, zaznaczony na powyższym zrzucie ekranu.

Filtering photos to show only those without a date

Filtrowanie zdjęć w celu wyświetlenia tylko tych bez daty (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij opcję „Bez daty”, a następnie kliknij przycisk „Zastosuj”.

Kliknij dowolne zdjęcie na przefiltrowanej liście, aby je otworzyć, a PhotoDater™ automatycznie podejmie próbę ustalenia jego daty. Aby wyłączyć filtr „Zakres lat”, kliknij „Resetuj” w lewym dolnym rogu wyskakującego okienka filtra.

Turning off filters in List View

Wyłączanie filtrów w widoku listy (kliknij, aby powiększyć)

Szacunkowe daty w widoku listy

Po zapisaniu szacunkowej daty pojawi się ona w metadanych zdjęcia w widoku listy, a także na stronie zdjęcia. Podczas filtrowania zdjęć według zakresu lat, wyniki będą również zawierać zdjęcia, których zapisane oszacowanie daty mieści się w tej dekadzie.

Date estimates in List View

Szacunkowe daty w widoku listy (kliknij, aby powiększyć)

W najbliższej przyszłości planujemy również dodać szacunki PhotoDater™ do widoku listy, dzięki czemu użytkownicy będą mogli otrzymywać szacunkowe daty dla swoich zdjęć i zapisywać je również z tego miejsca. Co oznacza, że po raz pierwszy i wyłącznie na MyHeritage, będziesz mógł sortować prawie wszystkie swoje zdjęcia według daty, w oparciu o ostateczne i szacunkowe daty.

Prywatność

Fotografie, które są przesyłane do MyHeritage przez użytkowników nie były wykorzystywane do trenowania modelu AI. Gdy PhotoDater™ przetwarza zdjęcie w celu podania szacunkowej daty, odbywa się to na serwerach MyHeritage, a zdjęcie nie jest udostępniane żadnej stronie trzeciej.

Wielu użytkowników może cieszyć się z uzyskania nowych informacji dzięki tej funkcji, podczas gdy inni mogą woleć unikać szacunków i polegać tylko na twardych faktach. Jeśli nie chcesz otrzymywać szacunkowych dat dla swoich zdjęć, możesz wyłączyć PhotoDater™ w menu ustawień witryny, klikając Moja prywatność i Treści, a następnie odznaczając pole PhotoDater™.

Dostęp

PhotoDater™ jest darmową funkcją, która jest obecnie dostępna na platformie MyHeritage na komputerach stacjonarnych. Funkcja będzie wkrótce dostępna z poziomu mobilnej przeglądarki internetowej, a w niedalekiej przyszłości dodamy ją zarówno do aplikacji MyHeritage, jak i nowej aplikacji fotograficznej Reimagine.

Wypróbuj PhotoDater™ już dziś!

Zdjęcia historyczne dostarczają nam namacalnego połączenia z naszymi przodkami i wzbogacają naszą historię rodzinną. Wraz z dodaniem PhotoDater™, zdjęcia stają się czymś więcej niż pamiątkami, które można oglądać i doceniać; stają się również narzędziami do odblokowywania nowych odkryć. Chociaż szacunki dotyczące dat należy traktować z przymrużeniem oka, mogą one prowadzić do przełomów w badaniach.

Od 2020 roku MyHeritage jest niekwestionowanym liderem w branży w opracowywaniu innowacyjnych funkcji dla zdjęć rodzinnych i jak zawsze, jest jeszcze wiele do zrobienia. Zapraszamy do przesłania swoich zdjęć do MyHeritage i skorzystania z PhotoDater™ już dziś!