Pochodzenie nazwiska: Kowalski

Pochodzenie nazwiska: Kowalski

Drugim najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Kowalski (żeńska forma Kowalska) i nazwisko to należy do 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Dzisiaj przybliżymy etymologię właśnie tego nazwiska! Nosi je około 140 000 osób.

Nazwisko pochodzi od słowa kowal. Podstawą powstania dużej grupy nazwisk były uprawiane przez ludzi rzemiosła (czyli zawody), zajęcia oraz narzędzi z nimi związanych. Klasycznym przykładem jest właśnie nazwisko Kowal i jego późniejsze formy, np. Kowalski, Kowalik, oraz Kowalczyk.Kowalski jest starym nazwiskiem, zostało odnotowane w źródłach po raz pierwszy w 1357 roku. Ma też pochodzenie odmiejscowe – od nazwy miejscowości Kowale. Nazwisko Kowalski jest jednym z najpopularniejszych polskich nazwisk rozpoznawalnych za granicą.

Ciekawostki:

  • Sławną osobą o tym nazwisku jest Kasia Kowalska, znana polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka.
  • Stanley Kowalski – bohater filmu Tramwaj zwany pożądaniem, grany przez Marlona Brando
  • Pingwin Kowalski – jeden z pingwinów w filmie Madagaskar
  • Roch Kowalski – bohater Potopu, powieści Henryka Sienkiewicza, oraz nakręconego na jej podstawie filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana
  • Walt Kowalski – główny bohater filmu Gran Torino, grany przez Clinta Eastwooda

Na MyHeritage mamy łącznie 12066 osób o nazwisku Kowalski/Kowalska. Ponadto posiadamy około 854033 rekordy dla tego nazwiska, w tym nekrologi z gazet jak i dane spisów powszechnych m.in. USA.

Osoby o tym nazwisku najczęściej zamieszkują Polskę, USA i Wielką Brytanię. A najpopularniejszymi imionami połączonymi z tym nazwiskiem jest Anna i Jan Kowalscy.

Ile osób znacie o nazwisku Kowalski? A może to właśnie wasze rodowe nazwisko?