Nowość: Katalog zbiorów

Nowość: Katalog zbiorów

Jesteśmy podekscytowani mogąc przedstawić Wam nowość – Katalog zbiorów – nową sekcję na naszej stronie internetowej. Przedstawia ona kolekcje zindeksowanych zbiorów, dostępnych w MyHeritage SuperSearch™. Katalog jest przydatny dla początkujących, lub bardziej zaawansowanych użytkowników, i zawiera informacje o ilości rekordów w każdej kolekcji, informacje o tym, które kolekcje są nowe, oraz datę, kiedy kolekcja została dodana lub zaktualizowana w ostatnim czasie. Niektórzy nazywają tę sekcję „Kartą katalogów“ w odniesieniu do tego, jak bibliotekarze niegdyś indeksowali swoje zbiory kartami (w wielu bibliotekach nadal istnieją takie karty) – jednak nasza kolekcja jest zdigitalizowana. Jest dostępna online i zawiera wiele przydatnych informacji.

Funcja katalogu zbiorów była dostępna na MyHeritage już od kilku lat. W ostanim czasie poświęciliśmy jej nieco więcej czasu, gdyż wielu użytkowników pytało nas o to, włącznie z genealogiem Judy Russelem, autorem bloga The Legal Genealogist. Jesteśmy ogromnymi zwolennikami bycia blisko użytkowników, dlatego bardzo chętnie odnosimy się do Waszych próśb i sugestii.

Jak przejść do Katalogu zbiorów?

W celu przejścia do Kolekcji zbiorów należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie, która znajduje się w górnej nawigacji strony głównej.

Do sekcji można również przejść ze strony głównej SuperSearch, jak również w sposób wspomniany wyżej.

Katalog zbiorów przedstawia rekordy obecnie dostępne w SuperSearch. Na samej górze strony zostały wyświetlone zbiory, do których chcieliśmy przykuć Twoją największą uwagę. Przedstawione kolekcje często przedstawiają treści, które nie mogą być odnalezione w żadnym innym miejscu, szukając poza MyHeritage. Co jakiś czas zmieniamy kolekcję, która zostaje wyświetlona na samej górze. Niektóre z nich są oznaczone indykacją „Nowy“ lub „Zaktualizowany“.

Kolekcje mogą być sortowane (filtrowane) pod względem liczby rekordów, daty, kiedy były ostatnio aktualizowane, czy pod względem nazwy kolekcji.

Możesz przeglądać dostępne kolekcje; przesuń myszką na tytuł jakiejkolwiek kolekcji, tak aby zobaczyć jej opis.

Opis kolekcji (Kliknij, aby powiększyć)

Opis kolekcji (Kliknij, aby powiększyć)

Opcje filtrowania

W panelu po lewej stronie, możesz wybierać kolekcje według kategorii, miejsca i według daty (według lat). Możesz również wybrać wyświetlenie wyłącznie kolekcji z oryginalnymi zdjęciami.

Wybieranie kategorii (Kliknij, aby powiększyć)

Wybieranie kategorii (Kliknij, aby powiększyć)

Zobaczysz wszystkie główne kolekcje i liczbę kolekcji w poszczególnej kategorii. Wybierz kategorię, tak aby przejrzeć kolekcje w niej zawartą. Jeśli dla danej kategorii istnieją subkategorie, wyświetlimy je dla Ciebie.

Wybieranie kolekcji według kategorii (Kliknij, aby powiększyć)

Wybieranie kolekcji według kategorii (Kliknij, aby powiększyć)

 

Możemy również wybierać kolekcje poprzez miejsce (wg lat). W niektórych przypadkach możesz również refiniować wygląd w inny sposób, jak podano poniżej:

Wybieranie poprzez subkolekcje (Kliknij, aby powiększyć)

Wybieranie poprzez subkolekcje (Kliknij, aby powiększyć)

Wyszukiwanie

Skorzystaj z opcji wyszukiwania, tak aby przejrzeć katalog wg słów kluczowych. Wpisz pożądane słowo w główne pole wyszukiwania, a następnie kliknij w ikonę lupy.

W poniższym przykładzie, słowo „kościół“ zostało wyszukane w 467 kolekcjach, które zawierają ten termin w samej kolekcji, czy też w opisie.

Wyszukiwania według słów kluczowych (Klikjnij, aby powiększyć)

Wyszukiwania według słów kluczowych (Klikjnij, aby powiększyć)

W celu wyczyszczenia wyszukiwania, kliknij na „Wyczyść warunek“, które znajduje się nad kolekcjami, pomarańczową czcionką.

Kiedy znajdziesz kolekcję, która Cię interesuje, kliknij na jego nazwę. Zostaniesz przeniesiony to głównej formy kolekcji, gdzie możesz rozpocząć wyszukiwania rekordów historycznych.

Przeszukiwanie kolekcji (Kliknij, aby powiekszyć)

Przeszukiwanie kolekcji (Kliknij, aby powiekszyć)

Wylicznie rekordów

Zauważysz, że Katalog zasobów przedstawia dokładną liczbę rekordów wyliczaną dla każdej kolekcji. W tym momencie, wyszukiwarka SuperSearch zawiera 7.757 miliard rekordów. Wyświetlaliśmy liczbę rekordów w SuperSearch już przez długi czas.

Wierzymy jest jest ważne dla przejrzystości systemu. Zauważyliśmy, że w innych funkcjach nie przedstawialiśmy Wam takich numerów. Również w duchu przejrzystości, chcielibyśmy powtórzyć, w jaki sposób liczymy rekordy, co opublikowaliśmy w kwietniu 2014, kiedy świętowaliśmy dotarcie do pułapu 5 miliardów rekordów. W ustrukturyzowanych kolekcjach, takich jak Spisy Ludności, akty urodzenia, akta małżeństwa, każde nazwisko jest traktowane, jako jeden rekord. Na przykład, w akcie małeństwa, gdzie jest wspomniane nazwisko oboje, zarówno małżonki, jak i małżonka jest liczone, jako dwa rekordy. Przydomki nie są liczone, jako rekordy. W drzewach genealogicznych, każdy profil drzewa jest liczony, jako jeden rekord, nawet jeśli jest dostępny w większej ilości, niż jeden język. Każde zdjęcie jest liczone, jako jeden rekord. W mniej ustrukturyzowanych kolekcjach, takich jak gazety czy roczniki każda strona jest liczona, jako osobny rekord, nawet jeśli rekord zawiera setki nazwisk.

Podsumowanie

Nowy Katalog Zasobów przedstawia użyteczne listy kolekcji w SuperSearch i stanowi przepustkę do ogromnej skarbnicy 7.8 miliarda rekordów, które MyHeritage obecnie oferuje. Katalog zawiera 6,503 główne kolekcje, i wyklucza małe kolekcje, które zawierają mniej niż 500 rekordów. Być może dodamy je do Katalogu zasobów w późniejszym czasie.

Stale pracujemy nad wzbogacaniem naszej kolekcji rekordów, tak aby ułatwić Twoje odkrycia genealogiczne. W ciągu kolejnych 2 miesięcy planujemy dodanie ponad 300 milionów rekordów. Wtedy też przekroczymy pułap 8 miliardów rekordów historycznych.

Zapraszamy do regularnego korzystania z naszej Kolekcji zasobów (i naszego bloga blog.myheritage.pl ????), aby śledzić nasze nowo dodane rekordy i aktualizacje.

Mamy nadzieję, że spodoba Ci się nasza nowa strona Katalogu Zasobów. Podziel się z nami wrażeniami w komentarzach poniżej.

 

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Henryk

    23 czerwca, 2017

    jestem zainteresowany mozliwoscia wyszukania czlonkow mojej rodziny

  • Aleksander

    24 czerwca, 2017

    Ok