Na Łotwie nazwiska mężczyzn muszą się kończyć na literkę s. Podobnie jak nazwiska. Chyba, że to jest osoba spoza kraju.
Udostępnij


Czy wiesz, że imię Harriet jest zakazane w Islandii? Czy też, w Danii i na Węgrzech rodzice mają do wyboru imiona z zatwierdzonej listy?
Na całym świecie istnieją zasady i zwyczaje dotyczące nadawania imion dzieciom.
Tutaj znajdziesz interesujące fakty na temat prawa związanego z nadawaniem imion w 10 krajach:
1. Mimo, że język chiński posiada 70.000 znaków, tylko niewielki ich procent nadaje się do odczytu maszynowego. W Chinach imiona nadawane dzieciom muszą zawierać wyłącznie litery, które mogą być odczytane maszynowo; w szczególności ze względu na dowody tożsamości. Rodzice w Chinach sami mają prawo wyboru imienia, jednak numery i symbole chińskie nie są dozwolone.
2. Tak, jak w Chinach, Japonia także zezwala na nadawanie imion wyłącznie zawierających znaki nadające się do odczytu maszynowego.
3. Węgierscy rodzice muszą wybrać imię z uprzednio zatwierdzonej listy imion. Jeśli chcieliby nadać dziecku imię, które nie znajduje się na liście, mogą wówczas ubiegać się o zgodę komisji rządowej. Dzieci urodzone przez obcokrajowca mogą mieć nadane imię według prawa zagranicznego.
4. W Nowej Zelandii imona, które mogą powodować zakłopotanie, czy są też nadzwyczaj długie, nie są dozwolone. Niektóre imiona są całkowicie zabronione, jak: Ogier, Yeah Detroit, Fish and Chips, Twisty Poi, Keenan Got Lucy, Owoc seksu, szatan i Adolf Hitler.
5. Islandzcy rodzice mają ograniczenie wyboru imienia dziecka z listy Krajowego Rejestru Osób, gdzie przypada około 1800 imion osobno na płeć żeńską i męską. Jeśli rodzice chcą wybrać imię, które nie znajduje się na tej liście, mogą zaaplikować, uiszczając opłatę do komisji ds. nadawania imion, czekając na orzeczenie o tym, czy wybrane przez nich imię jest do przyjęcia. Imiona w Islandii muszą zawierać wyłącznie islandzkie znaki, muszą pasować do języka islandzkiego, tradycji Islandii, jak również nie mogą zawstydzać dziecka. Imię Harrit nie jest dozwolone, gdyż nie koniuguje z językiem islandzkim.
6. We Włoszech, śmieszne i wstydliwe imiona są zakazane przez prawo.
7. Norwegowie muszą wybierać imiona, które nie są tradycyjnymi drugimi imionami lub nazwiskami.
8. W Niemczech, imię dzecka musi być zatwierdzone przez Standesamt lub urząd cywilny z rejonu, w którym dziecko urodziło się. Imię dziecka musi odzwierciedlać jego płeć; imię nie może być tradycyjnym nazwiskiem niemieckim. Wybrane imiona nie mogą powodować zakłopotania. Jeśli imię zostało odrzucone przez urząd, można odwołać się. Wielu rodziców w Niemczech, powiedzmy, idzie jednak na łatwiznę i wybiera tradycyjne imiona, jak Maximilian, Alexander, Marie czy Sophie.
9. W Danii rodzice, przy wyborze imion muszą brać pod uwagę ograniczenia naniesione przez ustawę o imionach; jest to lista około 7000 imion do wyboru. Jeśli rodzice chcą nadać dziecku imię, które nie widnieje na liście, muszą uzyskać zatwierdzenie lokalnego Kościoła, a potem weryfikację urzędników państwowych. „Nietypowe” imiona są zwykle odrzucane.
10. Mimo, że Stany Zjednoczone mają nieco mniej regulacji dotyczących nadawania imion, niż choćby wyżej wymienione kraje, to jednak istnieją pewne prawa, do których należy się dostosowywać. Wiele stanów wprowadziło ograniczenia co do liczby liter w imieniu, ze względu na limity w oprogramowaniach, gdzie prowadzona jest dokumentacja. Niektóre stany zakazują używania cyfr, symboli graficznych czy innych nietypowych nazw. Kilka stanów, jak na przykład Kentucky, nie posiada żadnych regulacji odnośnie nadawania imion dzieciom.
Czy w Twojej rodzinie istnieją jakieś dziwne czy nietypowe imiona? Czym kierowałeś się przy wyborze imienia dla Twojego dziecka? Daj nam znać w komentarzach poniżej.
Alina
11 listopada, 2014
M jak miłość: Michał, Monika, Marcin,Magdalena