Imiona dzieci: zasady nadawania w różnych zakątkach świata

Imiona dzieci: zasady nadawania w różnych zakątkach świata
Czy wiesz, że imię Harriet jest zakazane w Islandii? Czy też, w Danii i na Węgrzech rodzice mają do wyboru imiona z zatwierdzonej listy?

Na całym świecie istnieją zasady i zwyczaje dotyczące nadawania imion dzieciom.

Tutaj znajdziesz interesujące fakty na temat prawa związanego z  nadawaniem imion w 10 krajach:

1. Mimo, że język chiński posiada 70.000 znaków, tylko niewielki ich procent nadaje się do odczytu maszynowego. W Chinach imiona nadawane dzieciom muszą zawierać wyłącznie litery, które mogą być odczytane maszynowo; w szczególności ze względu na dowody tożsamości. Rodzice w Chinach sami mają prawo wyboru imienia, jednak numery i symbole chińskie nie są dozwolone.

2. Tak, jak w Chinach, Japonia także zezwala na nadawanie imion wyłącznie zawierających znaki nadające się do odczytu maszynowego.

3. Węgierscy rodzice muszą wybrać imię z uprzednio zatwierdzonej listy imion. Jeśli chcieliby nadać dziecku imię, które nie znajduje się na liście, mogą wówczas ubiegać się o zgodę komisji rządowej. Dzieci urodzone przez obcokrajowca mogą mieć nadane imię według prawa zagranicznego.

4. W Nowej Zelandii imona, które mogą powodować zakłopotanie, czy są też nadzwyczaj długie, nie są dozwolone. Niektóre imiona są całkowicie zabronione, jak: Ogier, Yeah Detroit, Fish and Chips, Twisty Poi, Keenan Got Lucy, Owoc seksu, szatan i Adolf Hitler.

5. Islandzcy rodzice mają ograniczenie wyboru imienia dziecka z listy Krajowego Rejestru Osób, gdzie przypada około 1800 imion osobno na płeć żeńską i męską. Jeśli rodzice chcą wybrać imię, które nie znajduje się na tej liście, mogą zaaplikować, uiszczając opłatę do komisji ds. nadawania imion, czekając na orzeczenie o tym, czy wybrane przez nich imię jest do przyjęcia. Imiona w Islandii muszą zawierać wyłącznie islandzkie znaki, muszą pasować do języka islandzkiego, tradycji Islandii, jak również nie mogą zawstydzać dziecka. Imię Harrit nie jest dozwolone, gdyż nie koniuguje z językiem islandzkim.

6. We Włoszech, śmieszne i wstydliwe imiona są zakazane przez prawo.

7. Norwegowie muszą wybierać imiona, które nie są tradycyjnymi drugimi imionami lub nazwiskami.

8. W Niemczech, imię dzecka musi być zatwierdzone przez Standesamt lub urząd cywilny z rejonu, w którym dziecko urodziło się. Imię dziecka musi odzwierciedlać jego płeć; imię nie może być tradycyjnym nazwiskiem niemieckim. Wybrane imiona nie mogą powodować zakłopotania. Jeśli imię zostało odrzucone przez urząd, można odwołać się. Wielu rodziców w Niemczech, powiedzmy, idzie jednak na łatwiznę i wybiera tradycyjne imiona, jak Maximilian, Alexander, Marie czy Sophie.

9. W Danii rodzice, przy wyborze imion muszą brać pod uwagę ograniczenia naniesione przez ustawę o imionach; jest to lista około 7000 imion do wyboru. Jeśli rodzice chcą nadać dziecku imię, które nie widnieje na liście, muszą uzyskać zatwierdzenie lokalnego Kościoła, a potem weryfikację urzędników państwowych. „Nietypowe” imiona są zwykle odrzucane.

10. Mimo, że Stany Zjednoczone mają nieco mniej regulacji dotyczących nadawania imion, niż choćby wyżej wymienione kraje, to jednak istnieją pewne prawa, do których należy się dostosowywać. Wiele stanów wprowadziło ograniczenia co do liczby liter w imieniu, ze względu na limity w  oprogramowaniach, gdzie prowadzona jest dokumentacja. Niektóre stany zakazują używania cyfr, symboli graficznych czy innych nietypowych nazw. Kilka stanów, jak na przykład Kentucky, nie posiada żadnych regulacji odnośnie nadawania imion dzieciom.

Czy w Twojej rodzinie istnieją jakieś dziwne czy nietypowe imiona? Czym kierowałeś się przy wyborze imienia dla Twojego dziecka? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Alina

    11 listopada, 2014

    M jak miłość: Michał, Monika, Marcin,Magdalena

  • Ktoś

    23 listopada, 2014

    Na Łotwie nazwiska mężczyzn muszą się kończyć na literkę s. Podobnie jak nazwiska. Chyba, że to jest osoba spoza kraju.

  • ObalićKomisjęJęzykową

    23 listopada, 2014

    To, że isnieją bardziej garbaci nie znaczy, że mamy się cieszyć z polskiego garba. Restrykcyjne nadawanie imion w Polsce jest bzdurą. Wygląda jak niemieckie prawo albo gorzej. Państwo czyli administracja nie może mieć prawa narzucania lub zabraniania imion. A w USA jedyne „narzucenia” są ze względów ograniczeń technicznych – nie ma żadnych ograniczeń merytorycznych.
    Czy kierownik urzędu stanu cywilnego naprawdę wie lepiej? Bzdura.

  • Tadeusz

    23 listopada, 2014

    Nasza pierwsza corka: María Alejandra, nazywamy Aliusha…, a nastempna jest Bárbara i nazywamy Bashia… ( trzecie polskie pokolenie w Argentybie…!)

  • zwksara

    23 listopada, 2014

    JA ZNAM- MIESZKO I MYŚLIBOR , TE IMIONA NADANE W MYŚLIBORZU . MYŚIBOR JEST CHYBA JEDYNY W POLSCE BYŁ PROBLEM Z ZAREJESTROWANIEM

  • Olgierd

    24 listopada, 2014

    Imię „wybrałem” sobie sam 🙂 bo urodziłem się 4 listopada.

  • Basia

    24 listopada, 2014

    Moja mama ma na imię Hygiena czy ktoś na takie imię.

  • Joa

    24 listopada, 2014

    a jakie są ograniczenia w Polsce i kto zatwierdza albo nie imie (np.Dąb)?

  • halicka47

    24 listopada, 2014

    Moja babcia miała co do imion bardzo wyszukany gust z pięciu synów trzech nosiło rzadkie imiona ,najoryginalniejsze miał chyba mój Ojciec,jestem córką Ezechiela

  • MociumPanie

    24 listopada, 2014

    Mój syn ma na imię Zawisza. Bardzo polskie, ale rzadko spotykane.

  • olaola21

    25 listopada, 2014

    Ja znam Dobrogosta i Ewarysta

  • piotr

    26 listopada, 2014

    chciałem kiedyś nazwać moją córkę Ameryka ale był olbrzymi opór urzędników i nazwałem Ją ATENA
    pozdrawiam

  • Barbara

    26 listopada, 2014

    Moja wnuczka ma na imie OMI, a zona kuzyna i ich córka – Ola (nie Aleksandra) – podobno były problemy z zarejestrowaniem imienia Ola.

  • Medium

    27 listopada, 2014

    Gdyby jako moje pierwsze dziecko urodziła się córka a nie syn, miałaby na imię Ariadna. Mam za to drugie dziecko, córkę, i została Klaudyną. Niektórzy myślą, że to zdrobnienie od Klaudii, ale są w błędzie.
    Poza tym istnieje coś takiego jak podświadomość zbiorowa. Wybierając imię dla syna myślałam, że będę oryginalna, ale widać z wieloma innymi młodymi naonczas matkami dzieliłyśmy tę samą myśl 😉

  • Milan

    28 listopada, 2014

    A ja nosze dosc rzadkie imie Milan, ale i tak zaskakuje mnie babcia nietypowoscia swojego imienia: Prakseda. Choc znam kilku Milanow to Praksedy tudziez Pryski akurat zadnej innej.

  • Bogna

    30 listopada, 2014

    Mam na imię Bożenna przez 2″ n „i czasami problemy np za granicą w banku gdy otrzymam czeki z imieniem pisanym przez jedno” n”.

  • Teresa

    17 grudnia, 2014

    Babka mojego męża miała na imię Eudoksja , siostra teścia Tacjana a żona kuzyna męża Prakseda.
    Spotkałam się z imieniem Chryzanty, Herbudin, Eufrozyna,

  • Magda

    28 stycznia, 2015

    Moja 6xprababka miała na imię Emerencja.

  • Alina

    29 stycznia, 2015

    Domicella praprababcia

  • Anna

    25 lutego, 2015

    Imię musi współgrać z nazwiskiem. Śmieszą mnie sytuacje kiedy to nazwisko nie należy do szlacheckich ale za to imię jest wyszukane.W mojej rodzinie (przeanalizowałam co najmniej 8 pokoleń- od 1750 roku)nazwiska kończą się na -ski/ska a imiona są takie ,że dzisiaj nie śmieszą-Roch,Piotr, Paweł,Jan,Franciszek,Kazimierz,Krzysztof,Grzegorz,Walenty,Antoni, Feliks,Michał,Maciej,Ignacy,Wojciech Władysław,Helena, Anna,Małgorzata, Maria,Magdalena ,Katarzyna,Karolina,Marianna.Marcjanna itp.
    Apel do rodziców ,nie dawajcie dzieciom wyszukanych imion. Po co mają być obiektem drwin

  • Lila

    5 kwietnia, 2019

    Wpadlam dzisiaj na ten temat 🙂
    Z oryginalnych imion – brat mojego dziadka ma na imie Polikarp.