Imiona: Nadawanie drugiego imienia

Imiona: Nadawanie drugiego imienia
Drugie imię. Niektórzy je mają, inni nie. Nadawanie drugiego imienia rozpoczęło się w Średniowieczu (nadawane po pierwszym), kiedy to Europejczycy zechcieli nadawać dzieciom imiona Świętych. Określa się jednak, że drugie imię sięga jeszcze wcześniej. W języku angielskim często stosuje się określenie „Imię środkowe” – Middle name.

W Starożytnym Rzymie, dla osób z wyższych klas noszenie kilku imion było zaszczytem. W XVIII wieku, arystokraci nadawali swoim dzieciom kilka imion, okazując tym samym pozycję społeczną. Na przykład, Hieronim Florian Radziwiłł.

Na świecie, na przykład hiszpańskim i arabskim dzieciom nadawane są często imiona krewnych z pokoleń wstecz, pomaga to umiejscowić osobę w historii rodzinnej, w danym okresie, na przykład hiszpański pisarz Gabriel Garcia Marquez. W niektórych krajach, jak na przykład w Chinach – zwyczaj nadawania drugiego imienia nie istnieje.

W Polsce obecnie prawnie dozwolone jest nadanie jednej osobie tylko dwóch imion. Wyjątek stanowi dziecko, którego oboje rodzice lub jeden z rodziców jest cudzoziemcem – wówczas dozwolone jest nadawanie więcej niż jednego imienia. W Polsce drugie imię zazwyczaj nadawane jest na Chrzcie świętym, jednak nie zawsze; drugie imię nadawane jest również po narodzinach dziecka.

Czy w Twojej rodzinie są nadawane drugie imiona? Czy masz drugie imię? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Drugie inię

    16 maja, 2015

    Ja mam jedno imię, ale już moi dwaj synowie mają drugie imiona po dziadkach.

  • Ewa Aleksandra

    12 czerwca, 2015

    Mam dwa imiona. To drugie poswiadcza dzien mojego urodzenia.Dziwne, lecz na codzien uzywam pierwszego,jednak jesli robie cos co wyjatkowo lubie i jestem z tym problemem zwiazana emocjonalnie czuje sie osoba drugiego imienia.Na marginesie.W moim Rodzie juz od osiemnastego wieku -dzieciom nadawano dwa imiona. Ewa Aleksandra