Rodzeństwo to samo zdrowie!

Rodzeństwo to samo zdrowie!

Czy jesteś jedynakiem? Masz wiele rodzeństwa? A może tylko brata? Z własnego doświadczenia wiemy, że czasami nasze rodzeństwo może doprowadzać nas „do szaleństwa“. W dzieciństwie wiecznie musieliśmy sprzeczać się o zabawki, podkradaliśmy sobie ciuchy, czy walczyliśmy o uwagę rodziców. W życiu dorosłym często jest już łatwiej!

Badania dowodzą jednak, że życie w grupie, z rodzeństwem wychodzi nam dobrze na zdrowie! Oto 5 dowodów:

  1. Posiadanie rodzeństwa sprawia, że rozwijamy współczucie

Nowe badania sugerują, że posiadanie rodzeństwa może pomóc dzieciom rozwijać współczucie. Naukowcy zbadali relacje między rodzeństwem w ponad 300 rodzinach i stwierdzili, że te dzieci, które mają dobre relacje z bratem lub siostrą mają lepsze zdolności do altruizmu.

  1. Posiadanie rodzeństwa wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Badacze z Brigham Young University wskazali, że w szczególności siostry, wydają się pozytywnie wpływać na swoje zdrowie psychiczne, bardziej niż rodzice. Analiza statystyczna na prawie 400 rodzinach wykazała, że niezależnie od wieku, posiadanie siostry lub brata chroniło dzieci przed poczuciem samotności, poczuciem bycia niekochanym, przed poczuciem winy, strachem. Nawet „walka“ pomiędzy rodzeństwem pomaga w formowaniu ważnych narzędzi, jak na przykład kontrola emocji – wg. badacza, Padilli-Walker.

  1. Rodzeństwo sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi

Dla wielu, więzi siostrzane i braterskie oznaczają wsparcie dla życia emocjonalnego, bliską przyjaźń, i niekończące się żarty. Dlatego nie powinno nas dziwić, że utrzymywanie ścisłych relacji z bratem lub siostrą może prowadzić do szczęścia w późniejszym, dorosłym życiu. Badania pokazują również, że starsi ludzi z żyjącym rodzeństwem mają wyższe poczucie moralności. Tak więc, utrzymywanie więzi z rodzeństwem jest ważne nie tylko, kiedy dorastamy, ale i w późniejszym, dorosłym życiu.

  1. Rodzeństwo wpływa na nasze lepsze zdrowie

Mimo tego, iż fajnie jest zajadać się słodyczami, czy deserami z rodzeństwem, badania pokazują, że nasze rodzeństwo (rodzina i przyjaciele również) mogą nam pomóc w pozostaniu aktywnymi i zdrowszymi. Jeśli chodzi o inspiracje sportem i aktywnym trybem życia, to 43% ankietowanych uważa, że przyjaciele i rodzina mają największy wpływ na styl naszego życia. Wspieranie się w aktywnym stylu życia może jeszcze bardziej pogłębić więzi. Prawie jedna trzecia osób, która prowadzi aktywny i zdrowy tryb życia, dystansuje się do osób, które prowadzą mniej zdrowy tryb życia.

  1. Dzięki rodzeństwu możesz żyć dłużej!

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „PLoS Medicine”, rodzeństwo może nie tylko zwiększyć zdrowie psychiczne i sprawność fizyczną, ale silne więzi społeczne mogą pomóc ci dłużej żyć. Przeciętnie osoby, które miały znikome relacje społeczne zmarły około 7,5 roku wcześniej niż te osoby, które miały silne więzi z rodziną i przyjaciółmi. Dla porównania, to prawie ta sama różnica w długości życia wśród osób palących i niepalących. Dlaczego tak się dzieje? Troska o naszych przyjaciół i rodzinę inspiruje nas do dbania o siebie samych. Często też w chwilach choroby, czy zwątpień zwracamy się o pomoc i wsparcie do naszych bliskich, co daje nam poczucie bezpieczeństwa. Bez względu na przyczynę, utrzymywanie silnego związku z naszymi rodzeństwem może pomóc nam żyć dłużej, być bardziej szczęśliwymi i cieszyć się zdrowszym życiem.

Jakie są Wasze relacje z rodzeństwem? Ile macie rodzeństwa? Podzielcie się z nami w komentarzach poniżej!

Źródło: realsimple.com