140 rocznica urodzin Max Factora – Polonia w USA

Wg Wikipedii pierwsi imigranci polscy przypłynęli do Ameryki już w 1608 r. do miasta Jamestown w stanie Wirginia. Natomiast największa fala polskiej imigracji do USA miała miejsce na początku XX wieku. Według danych oficjalnych, ponad 2,2 miliona imigrantów polskich dotarło do USA między rokiem 1820 a 1914, z czego przez wyspę Ellis Island w Nowym Jorku w latach 1899-1918 przeszło 1,3 mln. Oficjalny powszechny spis ludności USA z 1940 r. dostępny również bezpłatnie na MyHeritage (http://www.myheritage.pl/1940census) podaje 993 479 Amerykanów urodzonych w Polsce oraz 2 416 320 tych, którzy w dzieciństwie używali języka polskiego.

Wielu sławnych Polaków również wyemigrowało do USA, m.in. Max Factor Senior, właśc. Maksymilian Faktorowicz, który urodził się 15 września 1872 w Zduńskiej Woli, zmarł natomiast 30 sierpnia 1938 w Los Angeles. W miniony weekend obchodziliśmy 140 rocznicę jego urodzin!

Max Factor Senior, fot. library.kiwix.org

Max Factor Senior, fot. library.kiwix.org

A teraz trochę historii rodziny Max Factora. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Maksymilian Faktorowicz urodził się on w biednej wielodzietnej rodzinie żydowskiej i miał dziewięcioro rodzeństwa. Jego ojcem był Abraham Faktorowicz, a matką Cecylia Tandowska. W wieku 14 lat zaczął pracować jako pomocnik w drogerii, aptekarza i dentysty, eksperymentując przy tym z mieszankami kremów, perfum i innych kosmetyków. W wieku osiemnastu lat rozpoczął czteroletnią służbę w armii rosyjskiej. Po jej odbyciu założył sklep na przedmieściach Moskwy. W swojej niewielkiej drogerii wytwarzał kremy, perfumy, róże i peruki. Zwrócił na siebie uwagę carskiego dworu.

Po dziewięciu latach pracy dla carskiego dworu, w 1904 roku udał się do Stanów Zjednoczonych. W trakcie procedur imigracyjnych skrócono jego imię z Maksymiliana na Maxa, jak również zmieniono pisownię jego nazwiska z Faktor na Factor. I tak oto narodził się słynny Max Factor.

Wkrótce stał się sławny, to właśnie on był twórcą angielskiego wyrazu make-up. Jego wynalazkiem było m.in. pakowanie kosmetyków do tubek. W 1914 roku Max Factor dokonał prawdziwego przełomu tworząc pierwszy w historii podkład w kremie, który nie zastygał na twarzy, lecz wtapiał się w skórę. Jako pierwszy do produkcji peruk zaczął używać prawdziwych włosów (wcześniej korzystano z wełny albo słomy), wymyślił także m.in. szminkę do ust, sztuczne rzęsy (na potrzeby wielkiej gwiazdy kina niemego Phyllis Haver) oraz podkład z prasowanego pudru. W 1929 otrzymał Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za charakteryzację.

Gazeta: Winslow Daily Mail, 9 październik 1929. Artykuł opisuje nowe produkty Max Factor jak również wspomina fakt, iż początkowo produkty Max Factora były używane głównie przez gwiazdy (źródło: http://www.myheritage.pl/research)

Gazeta: Winslow Daily Mail, 9 październik 1929. Artykuł opisuje nowe produkty Max Factor jak również wspomina fakt, iż początkowo produkty Max Factora były używane głównie przez gwiazdy (źródło: http://www.myheritage.pl/research)

Max Factor miał sześcioro dzieci: Freda Shore (ur. 2 lutego 1897), Cecilię Firestein (ur. 17 października 1899 – zm. 28 maja 1984), Davis Factora (ur. 2 lutego 1902 – zm. 31 sierpnia 1991), Francis “Franka” Factora (ur. 1904– zm. 1996), Louisa Factora (ur. 29 sierpnia 1907 – zm. w grudniu 1975), i Sidney B. Factor (ur. 14 lutego 1916 – zm 15 grudnia 2005).

Max Factor Senior zmarł w wyniku wypadku samochodowego w 1938. Firmę przejął jego syn Francis, z wykształcenia chemik, który ze względów marketingowych zmienił imię na Max.

W czasie, gdy był przeprowadzany powszechny spis ludności USA w 1940 roku, emigrant z Polski Max Factor Senior już nie żył. Jednakże w spisie możemy znaleźć jego syna Francis, który przejął firmę po ojcu. Francis zdecydował się przyjąć imię Max Factor Jr. ze względów marketingowych. W powszechnym spisie USA z 1940 roku znajdujemy go wraz z jego członkami rodziny m.in. żoną Mildred „Milly” Cohen i dziećmi.

Max Factor Jr. - w momencie przeprowadzania spisu powszechnego USA w 1940 r. miał 36 lat (źródło: http://www.myheritage.pl/1940census)

Max Factor Jr. - w momencie przeprowadzania spisu powszechnego USA w 1940 r. miał 36 lat (źródło: http://www.myheritage.pl/1940census)

Ciekawostka: do ludzi o światowej sławie należy kilka osób polskiego pochodzenia, a dokładnie Polaków, którzy w późniejszym czasie wyemigrowali m. in są to: trzech z czterech braci Warner (Warner Bros) – Albert, Sam i Harry, którzy urodzili się Krasnosielcu na Mazowszu jako Aaron, Szmul i Hirsz. Czwarty z założycieli Warner Bros., Jacek (Itzhak Wonsal) urodził się w Kanadzie. Kolejno sławni Polacy to, Reuben and Rose Mattus, twórcy marki i lodów Häagen Dazs, jak również Helena Rubinstein, właścicielka firmy kosmetycznej.

Wiele rodzin z Polski zdecydowało się na imigrację do USA, czy Twoi pradziadkowie, dziadkowie lub inni członkowie rodziny również? Jaka jest ich historia? Zapraszamy do komentarzy pod tym postem!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Alicja Szeferowicz-Zaremba

    21 września, 2012

    wspaniała sprawa znalazł

  • Alicja Szeferowicz-Zaremba

    21 września, 2012

    upss…poszło częściowo…//odnalazłam moich krewnych, chociaż wielu ma zniekształcone nazwisko..ale jest ono nietypowe,gdyż rodzina ma ormiańskie pochodzenie,może i w Polsce uda mi się odnaleźć rodzinkę//