Wyniki KONKURSU „szkolnego” oraz Wasze wspaniałe zdjęcia szkolne sprzed lat!

Wyniki KONKURSU „szkolnego” oraz Wasze wspaniałe zdjęcia szkolne sprzed lat!

Na początku tego miesiąca zaprosiliśmy Was do wzięcia udziału w konkursie „szkolnym”. Otrzymaliśmy od Was przepiękne zdjęcia szkolne Waszych krewnych i przodków, wraz z opisami. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Tymoteusz Przybylski:

Tadeusz Jaworski:

Rok 1963/ 57lat wstecz/ – stylowe ławki oraz piec kaflowy:

Michał Szczepaniak:

Zgłaszam na konkurs trzy zdjęcia szkolne, na których są uwiecznieni moi przodkowie. Na pierwszym (wykonanym około 1950-51 roku) jest moja mama, Jadwiga, która w okresie powojennym krzewiła oświatę w wiejskiej szkole w Lisewie w powiecie chełmińskim. Jej praca została  doceniona przez najwyższe władze ówczesnej Polski w osobie prezydenta B. Bieruta, który ofiarował jej album z fotografiami przedwojennej zniszczonej i odbudowywanej Warszawy, „okraszony” własnoręczną dedykacją. Ten album odegrał później niebagatelną rolę w uwolnieniu z więzienia mojego taty, Leona, byłego żołnierza II Korpusu Wojska Polskiego gen. W. Andersa. Mama będąca w zawansowanej ciąży z moim najstarszym bratem, z tymże albumem pod pachą udała się do stolicy by wybłagać jego zwolnienie. To w połączeniu z działalnością spółdzielczą mojego taty (zakładał Bank Ludowy we wspomnianym Lisewie) wpłynęło na jego zwolnienie. Drugie zdjęcie przedstawia uczniów gimnazjum w Nakle nad Notecią, zostało wykonane w maju 1938 roku. Mój tata, drugi od lewej, był wówczas uczniem III klasy gimnazjum. Edukację kontynuował po zakończeniu wojny w Matino we Włoszech, w liceum dla żołnierzy II Korpusu. Ostatnie zdjęcie przedstawia moją babcię, Franciszkę Różyńską (pierwsza z lewej) pobierającą lekcje na pensji. Wykonane zostało około 1905 roku. Jest to najstarsze „edukacyjne” zdjęcie w rodzinnych zbiorach.

Jadwiga Różyńska jako nauczyciel

Jadwiga Różyńska jako nauczyciel

Leon Szczepaniak (drugi od lewej) Klasa III b

Leon Szczepaniak (drugi od lewej) Klasa III b

Franciszka Różyńska – zajęcia na pensji

Franciszka Różyńska – zajęcia na pensji

Paweł Lewiński:

Przesyłam fantastyczną fotografię z początku lat 60 mojej Mamy na boisku szkolnym z trzymającą się za rękę koleżanką z klasy 🙂

Aleksander Szlęzak:

Na tym zdjęciu jest mój dziadek Andrzej i jego klasa z małej wiejskiej szkółki z środkowej Polski. Lata 60.

Dziadek stoi pierwszy z lewej strony. Po oczach widać, że łobuz.

Potem opowiadał i dzieciom i wnukom, że zawsze gdy przychodził do szkoły, to szedł najpierw do kierownika szkoły i dostawał parę rózg „na zaś” – żeby tego dnia nie nabroił.

Ale za tą historią i tym łobuzowaniem coś się kryje – gdy miał 5 lat rodzice zostawili go u babci i dziadka na wsi a sami z resztą dzieci wyjechali na drugi koniec Polski zapominając na kilkanaście lat o nim.

Tak więc te wszystkie emocjonalne braki – miłości mamy i taty nadrabiał właśnie łobuzowaniem chcąc zwrócić na siebie czyjąś uwagę.

To zdjęcie to też historia wielu osób, nauczycielka za zdjęcia już nie żyje, nie żyje także kilku jego rówieśników.

 Ale pozostała reszta ma się całkiem dobrze i nawet w minione wakacje się spotkała. Cóż to było za spotkanie, po kilkudziesięciu latach niewidzenia!

Opowieści i barwne historie trwały wiele godzin. I oczywiście wszyscy umówili się na następne spotkanie

Wyniki konkursu:

Dziękujęmy raz jeszcze za nadesłanie wspaniałych zdjęć, jak zawsze wybór był trudny, zdecydowaliśmy przyznać nagrodę Panu Michałowi Szczepaniakowi za wspaniałe zdjęcia, oraz opis towarzyszący! W celu odebrania nagrody prosimy o wysłanie nam maila na poland@myheritage.com! Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego bloga po więcej konkursów!