4 sławnych Amerykanów, którzy ubiegali się o paszport USA 100 lat temu

Jeśli ubieganie się o paszport lub jego odnowienie było dla Ciebie w tym roku wyzwaniem przed letnimi planami podróży – nie jesteś sam! Agencje rządowe na całym świecie wciąż „odkopują się” z chaosu związanego z wnioskami paszportowymi po pandemii.

Czy wiesz, że 100 lat temu paszporty nie były obowiązkowe dla wszystkich podróżnych w USA? Obywatele amerykańscy nie musieli posiadać paszportu, aby opuścić kraj aż do II wojny światowej, z wyjątkiem krótkich okresów podczas wojny secesyjnej i I wojny światowej. Departament Stanu rozpoczął wydawanie paszportów w 1789 roku, ale uzyskał wyłączne uprawnienia do tego dopiero w 1856 roku. Podczas gdy wcześniejsze wnioski paszportowe wymagały stosunkowo niewielkiej ilości informacji – imienia i nazwiska, daty urodzenia, miejsca zamieszkania i celu podróży – późniejsze wnioski zawierały znacznie więcej informacji, takich jak zawód danej osoby, nazwa statku, przysięga wierności, wcześniejsze miejsca docelowe, wiek, a nawet bardzo szczegółowe opisy fizyczne. Podobnie jak dziś, późniejsze wnioski paszportowe zawierały również zdjęcie wnioskodawcy.

W związku z tym kolekcja: Wnioski o paszport USA, 1795-1925 to absolutna skarbnica fascynujących informacji o ludziach żyjących w tym okresie. Ponieważ rzadko zdarzało się, aby jeden paszport obejmował wiele podróży zagranicznych, wielu zamożnych i wpływowych obywateli USA pojawia się w tej kolekcji wielokrotnie, ponieważ ubiegali się o nowy paszport za każdym razem, gdy podróżowali.

Nasz zespół badawczy odkrył zapisy 4 niezwykle wpływowych obywateli USA w tej kolekcji i wykorzystaliśmy nasze niesamowite funkcje fotograficzne, aby ożywić ich zdjęcia!

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway, urodzony 21 lipca 1899 roku w Oak Park w stanie Illinois, był wpływowym amerykańskim powieściopisarzem i autorem opowiadań znanym ze swojego oszczędnego i bezpośredniego stylu prozy. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej Hemingway służył podczas I wojny światowej jako kierowca karetki Czerwonego Krzyża, co zostało udokumentowane w jego pierwszym wniosku o paszport (1918). Doświadczenia zdobyte podczas I wojny światowej miały duży wpływ na jego twórczość literacką, w tym Pożegnanie z bronią (1929).

Detail from Ernest Hemingway's 1918 application for a U.S. passport, including mention of his work as an ambulance driver

Fragment wniosku Ernesta Hemingwaya o amerykański paszport z 1918 r., zawierający wzmiankę o jego pracy jako kierowcy karetki pogotowia.

Złożył wniosek o odnowienie paszportu w grudniu 1923 roku przed wyjazdem do Paryża ze swoją pierwszą żoną, Hadley, i ich nowo narodzonym synem, Johnem. We wniosku opisano go jako wysokiego na około 2 metry, ze średnią wysokością czoła, brązowymi oczami, prostym nosem, „regularnymi” ustami, spiczastym podbródkiem, ciemnobrązowymi włosami, jasną karnacją i owalną twarzą.

Wniosek paszportowy Ernesta Hemingwaya z 1923 roku, zawierający zdjęcie jego i jego pierwszej żony, Hadley

Wniosek paszportowy Ernesta Hemingwaya z 1923 roku, zawierający zdjęcie jego i jego pierwszej żony, Hadley

W Paryżu Hemingway był częścią społeczności emigrantów, co zostało udokumentowane w jego na wpół autobiograficznej powieści Słońce też wschodzi (1926).

Przygody Hemingwaya jako myśliwego, rybaka i entuzjasty walk byków wpłynęły na wiele jego dzieł, w szczególności na słynną powieść Stary człowiek i morze (1952), za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1953 roku. Ten wkład, wraz z jego ogólnym wpływem na współczesną literaturę, doprowadził do przyznania mu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1954 roku. Nękany problemami ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, Hemingway zakończył swoje życie 2 lipca 1961 roku w Ketchum, Idaho.

Zdjęcie paszportowe Ernesta Hemingwaya, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Zdjęcie paszportowe Ernesta Hemingwaya, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

F. S. Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald (1896-1940) był amerykańskim powieściopisarzem i autorem opowiadań, powszechnie uważanym za jedną z największych postaci literackich XX wieku i ikonę literatury amerykańskiej. Urodzony w Saint Paul w stanie Minnesota, Fitzgerald zyskał sławę dzięki swojej debiutanckiej powieści This Side of Paradise (1920), która ucieleśniała ducha epoki jazzu. Jego najsłynniejsze dzieło, Wielki Gatsby (1925), jest przenikliwą krytyką amerykańskiego snu, przedstawiającą nawiedzony portret szalonych lat dwudziestych.

W 1921 roku Fitzgerald złożył wniosek o paszport wraz ze swoją żoną Zeldą Sayre, która była wówczas w ciąży z ich jedyną córką,Frances Scott „Scottie” Fitzgerald (ur. w październiku 1921 r.). Para mieszkała pod adresem 38 West 59th St., New York City, i planowali podróż na Wyspy Brytyjskie, do Francji, Hiszpanii i Włoch. Jego zgłoszenie opisuje go jako osobę o wzroście około 1.70, z wysokim czołem, zielonymi oczami, długim nosem, średnimi ustami, „okrągłym” podbródkiem, blond włosami, jasną karnacją, podłużną twarzą i blizną na środku czoła.

Detail from F.S. Fitzgerald's passport application in 1921

Fragment wniosku paszportowego F.S. Fitzgeralda z 1921 r.

Pomimo sukcesu literackiego, Fitzgerald zmagał się z problemami osobistymi, w tym burzliwym małżeństwem z Zeldą Sayre i problemami z alkoholizmem, które znacząco wpłynęły na jego pisarstwo i zdrowie. Zmarł na atak serca w 1940 roku, w wieku 44 lat, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które nadal rezonuje we współczesnym dyskursie literackim.

Zdjęcie paszportowe F.S. Fitzgeralda, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Zdjęcie paszportowe F.S. Fitzgeralda, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Irving Berlin

Irving Berlin (1888-1989) był kultowym amerykańskim kompozytorem i autorem tekstów, powszechnie uważanym za jednego z największych autorów piosenek w historii Ameryki. Urodzony w Rosji Żyd, w dzieciństwie wyemigrował wraz z rodziną do Nowego Jorku, by uciec przed prześladowaniami.

Niezwykły talent Berlina do tworzenia chwytliwych melodii i wnikliwych tekstów zaczął pojawiać się na miejskiej scenie muzycznej i ostatecznie stał się jedną z najważniejszych postaci Tin Pan Alley, zbioru nowojorskich wydawców muzycznych i autorów piosenek, którzy zdominowali muzykę popularną pod koniec XIX i na początku XX wieku.

W formularzu wniosku paszportowego 33-letni Berlin zadeklarował, że zamierza odwiedzić 7 krajów europejskich i Wyspy Brytyjskie w „interesach teatralnych”. Jego wzrost to około 180 cm, miał wysokie czoło, brązowe oczy, prosty nos, średniej wielkości usta, okrągły podbródek, czarne włosy, „ciemna” karnacja i owalna twarz.

Irving Berlin's passport application

Fragment wniosku paszportowego Irvinga Berlina

Jego kariera, która trwała ponad sześć dekad, zaowocowała około 1500 utworami, w tym ponadczasowymi klasykami, takimi jak „White Christmas” i „God Bless America”. Pomimo posiadania jedynie skromnego formalnego wykształcenia muzycznego, twórczość Berlina znacząco ukształtowała amerykańską muzykę popularną, przynosząc mu liczne wyróżnienia i uznanie za narodowy skarb.

Zdjęcie paszportowe Irvinga Berlina, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Zdjęcie paszportowe Irvinga Berlina, pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell, urodzony 3 marca 1847 roku w Edynburgu w Szkocji, był znanym wynalazcą, naukowcem i inżynierem najbardziej znanym z opatentowania telefonu.
POPo wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych w 1871 roku, Bell poświęcił większość swojej kariery studiowaniu akustyki i nauczaniu głuchoniemych, na co wpływ miała głuchota jego matki i żony.

Był także współzałożycielem Towarzystwa National Geographic w 1888 r. i pełnił funkcję jego prezesa w latach 1896-1904, przekształcając je w znaczącą instytucję naukową.

Bell złożył wniosek o odnowienie paszportu w kwietniu 1917 r. i oświadczył, że zamierza odwiedzić Kanadę w „sprawach osobistych”. Osobą, która zidentyfikowała go w ramach procedury, był jego zięć,Gilbert Hovey Grosvenor, mąż Elsie May Bell i w tamtym czasie prezes National Geographic Society. We wniosku opisano go jako wysokiego na około 2 metry, z wysokim czołem, brązowymi oczami, dużym nosem, małymi ustami pokrytymi brodą, okrągłym podbródkiem, białymi włosami, jasną karnacją i „średnią” twarzą.

5 lat później, 2 sierpnia 1922 r., zmarł prof. Bell w swojej prywatnej posiadłości w Nowej Szkocji, w Kanadzie, pozostawiając po sobie trwałe dziedzictwo w zakresie nowoczesnych technologii komunikacyjnych.

Zdjęcie paszportowe Alexandra Grahama Bella, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Zdjęcie paszportowe Alexandra Grahama Bella, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Nawet jeśli twoi przodkowie nie byli sławnymi pisarzami lub wynalazcami, nadal istnieje duża szansa, że w tej kolekcji znajdziesz piękny, szczegółowy zapis o członku rodziny! Przeszukaj kolekcję Wnioski paszportowe Stanów Zjednoczonych, 1795-1925 na MyHeritage.