Akta małżeństw: Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Akta małżeństw: Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Akta małżeństw – ten najbardziej romantyczny z istotnych aktów – może stanowić fascynujące spojrzenie na życie naszych przodków. Podczas gdy akt urodzenia i zgonu ukazuje nam “najważniejsze” informacje o danej osobie, akta małżeństwa pokazują nam naszych przodków w kwiecie wieku, często w momencie, gdy dopiero ustalają swoje miejsce w świecie jako dorośli. 

Ten post jest poświęcony aktom małżeństwa: o tym czym są, jak mogą pomóc w Twoich badaniach historii rodziny, co zawierają i jak je znaleźć.

Akt małżeństwa Jules Verne i Honorine Anne Hébée Morel [Credit: MyHeritage France, Małżeństwa kościelne i cywilne].

Akt małżeństwa Jules Verne i Honorine Anne Hébée Morel [Credit: MyHeritage France, Małżeństwa kościelne i cywilne].

Czym są akty małżeństwa i dlaczego istnieją?

Akty małżeństwa to oficjalne dokumenty przechowywane przez lokalne władze religijne lub rządowe, które informują, że dana para zawarła związek małżeński. Podobnie jak inne ważne dokumenty, celem tych dokumentów jest śledzenie lokalnej populacji lub społeczności. Na początku XX wieku, kiedy rządy zaczęły oferować zorganizowane usługi i świadczenia dla swoich obywateli, posiadanie dokładnych i aktualnych informacji o lokalnej populacji stało się jeszcze ważniejsze.

Zwłaszcza gdy współczesne rządy zaczęły wprowadzać prawa chroniące kobiety i dzieci przed szkodliwymi praktykami małżeńskimi, konieczne stało się wymaganie od par ubiegania się o licencje małżeńskie, aby upewnić się, że para jest uprawniona do zawarcia związku małżeńskiego pod względem wieku, zgody rodziców, statusu małżeńskiego oraz tego, czy panna młoda i pan młody są ze sobą spokrewnieni.

W jaki sposób akt małżeństwa może pomóc w genealogii?

Akta historyczne, takie jak akt małżeństwa, są nieocenione w badaniach genealogicznych, ponieważ dają nam konkretny dowód na podstawowe fakty z życia naszych przodków. Mogą pomóc potwierdzić to, czego dowiedziałeś się od starszych krewnych, z którymi przeprowadziłeś wywiad, a także dowiedzieć się o rzeczach, które wydarzyły się zbyt dawno temu, by ktokolwiek je pamiętał.

Jeśli chodzi o akta małżeństw, można się z nich dowiedzieć o podstawowych faktach z życia pary. Szczegóły, które można znaleźć w aktach małżeństwa, to m.in:

  • Imiona i nazwiska panny młodej i pana młodego
  • Ich daty urodzenia
  • Ich miejsca urodzenia
  • Ich miejsce zamieszkania
  • Ich wyznanie
  • Imiona ich rodziców
  • Daty urodzenia ich rodziców
  • Miejsca urodzenia ich rodziców
  • Nazwiska świadków, którymi mogą być przyjaciele rodziny lub inni krewni

Jaka jest różnica między aktem małżeństwa, zaświadczeniem o zawarciu małżeństwa a licencją na zawarcie małżeństwa?

Akt małżeństwa, jak wspomniano powyżej, jest oficjalnym dokumentem prowadzonym przez rząd lub władze lokalne, który dokumentuje zawarcie małżeństwa.

Certyfikat małżeństwa to dokument wydawany parze po ślubie, potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego.

Licencja małżeńska to dokument, który zezwala na zawarcie małżeństwa przed jego zawarciem. W większości krajów pary muszą złożyć wniosek o wydanie licencji przed zawarciem związku małżeńskiego, aby władze lokalne mogły upewnić się, że są uprawnione do zawarcia małżeństwa i że nie ma w nim nic nielegalnego ani niewłaściwego.

Zapowiedź zawarcia małżeństwa

Innym rodzajem dokumentów dotyczących małżeństwa są tzw. zapowiedzi małżeństwa. Są to publiczne ogłoszenia o mającym się odbyć ślubie pary, dokonywane w chrześcijańskim kościele parafialnym lub w urzędzie miasta. Praktyka ta została zapoczątkowana przez Kościół rzymskokatolicki, który wymagał tego, aby inni ludzie mieli możliwość oddania głosu dot. wszelkich kwestii, które mogłyby unieważnić małżeństwo – na przykład, jeśli panna młoda lub pan młody są już w związku małżeńskim lub są zbyt blisko spokrewnieni.

Na szczęście dla badaczy historii rodziny, zapowiedzi ślubu były nie tylko odczytywane na głos, ale także często publikowane w lokalnych biuletynach. Być może w jednym z takich biuletynów znajdziesz wzmiankę o zbliżającym się ślubie swoich przodków.

Na przykład akty małżeństwa w Teksasie są jawne, chyba że zostały zapieczętowane orzeczeniem sądu. Dotyczy to również aktów małżeństw na Florydzie. Natomiast w stanie Illinois akta małżeństw są zastrzeżone i mogą być przeglądane jedynie przez osoby wpisane do aktu, ich prawnych przedstawicieli lub osoby upoważnione do przeglądania na mocy orzeczenia sądu. W stanie Nowy Jork akty małżeństw, które mają ponad 50 lat, są udostępniane publicznie.

Czy akta małżeństw można znaleźć w Internecie?

Tak, absolutnie! MyHeritage oferuje setki milionów rekordów małżeństw z całego świata, które mogą być wyszukiwane i przeglądane online.

Kliknij tutaj, aby przeszukać rekordy małżeństw na MyHeritage.

Jak wyszukiwać rekordy małżeństw?

Wyszukiwanie rekordów małżeństw na MyHeritage jest niezwykle proste. Możesz wyszukać osobę, której szukasz za pomocą ogólnego formularza wyszukiwania, a następnie zawęzić wyszukiwanie do kategorii Małżeństwo & Rozwód, lub możesz przeglądać Katalogi kolekcji pod kategorią Małżeństwo & Rozwód, aby znaleźć kolekcję, która Cię interesuje i wyszukiwać w ramach tej kolekcji.

Po prostu wprowadź wszystkie informacje, które posiadasz na temat osoby, której szukasz. Inteligentna wyszukiwarka MyHeritage może zidentyfikować pseudonimy i odmiany nazwisk, a nawet znaleźć rekordy w innych językach wymieniające nazwisko Twojego przodka i przetłumaczyć je lub transliterować na Twój język.

Kliknij tutaj, aby rozpocząć wyszukiwanie rekordów małżeństw na MyHeritage.