Ellis Island: Kto przeszedł przez „Bramę Wolności”?

Ellis Island: Kto przeszedł przez „Bramę Wolności”?

Podczas podróży Twoich przodków do Nowego Jorku spoza Stanów Zjednoczonych w latach 1892-1954, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przebyli przez Ellis Island. 1 stycznia obchodziliśmy 130. rocznicę otwarcia Ellis Island. Na cześć tego wydarzenia, chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby zanurzyć się w historii wyspy i zbadać rekordy MyHeritage Ellis Island – jedną z fundamentalnych kolekcji na MyHeritage.

Przeszukaj kolekcję Ellis Island i inne Listy Pasażerów z Nowego Jorku na MyHeritage

Ellis Island to jedno z najsłynniejszych ośrodków imigracyjnych w historii, służące jako brama między Starym Światem a Krainą Możliwości. Strumień imigrantów, którzy przeszli przez jej drzwi, zmienił charakter Stanów Zjednoczonych i uczynił je potężnym krajem, jakim są dzisiaj.

Co dokładnie stało się z Twoimi przodkami, którzy przeszli przez Ellis Island? I jak możesz dowiedzieć się o nich więcej?

Krótka historia Ellis Island

Ellis Island powstała jako część pływowego płaskowyżu w rzece Hudson, na którym nie było wiele poza ostrygami – ważnym źródłem pożywienia dla ludu Lenape, który zamieszkiwał te tereny. Później stała się znana jako Gibbet Island, ponieważ zbudowano tam szubienicę (zwaną też gibbetem), na której wieszano piratów. Ostatecznie wyspa została zakupiona przez Samuela Ellisa, który nadał jej dzisiejszą nazwę.

Przez większość XIX wieku na wyspie znajdował się Fort Gibson, ważna baza wojskowa. W 1834 roku wyspa została powiększona, aby umożliwić budowę linii kolejowej.

Pierwsza wielka fala imigracji rozpoczęła się w 1814 roku i w tym okresie istniało bardzo niewiele regulacji. W ciągu następnych 45 lat do Stanów Zjednoczonych przybyło 5 milionów ludzi z Europy, a stan Nowy Jork założył w 1855 roku centrum imigracyjne o nazwie Castle Garden przy Battery na dolnym Manhattanie. Kiedy stało się jasne, że potrzebne będą większe obiekty, Ellis Island – która stała pusta od czasów wojny secesyjnej – wydawała się dobrym wyborem. Podczas gdy wyspa była przygotowywana, Barge Office na południowo-wschodnim krańcu Battery było używane do przyjmowania imigrantów.

Ellis Island została otwarta w 1892 roku i funkcjonowała przez ponad 60 lat, zanim została zamknięta w 1954 roku. Według niektórych szacunków, około 40% wszystkich obecnych obywateli USA może odnaleźć przynajmniej jednego przodka na Ellis Island.

Kolekcja MyHeritage – Ellis Island i inne listy pasażerów z Nowego Jorku

Jeśli masz przodka, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych między 1892 a 1954 rokiem, jest duża szansa, że w drodze do Ameryki przeszedł przez Ellis Island. Ale nawet jeśli Twój przodek przybył wcześniej bądź później, możesz być w stanie znaleźć go w naszej kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists. Kolekcja ta zawiera ponad 100 milionów rekordów z lat 1820-1957. Świat zmienił się nie do poznania w ciągu tych 138 lat, a zmiany te są odzwierciedlone w rekordach: w latach 50-tych, niektórzy z tych pasażerów i imigrantów przybywali samolotami, a nie statkami.

W zależności od roku, w tej kolekcji możesz znaleźć następujące informacje o swoim przodku:

 • Imię i nazwisko
 • Wiek
 • Płeć
 • Zawód
 • Daty urodzenia, wyjazdu i przyjazdu
 • Opisy fizyczne
 • Kraj pochodzenia
 • Status obywatelstwa
 • Rasa
 • Narodowość
 • Adresy członków rodziny i przyjaciół

Wczesne listy pasażerów były jednostronnymi deklaracjami zawierającymi minimalne informacje o pasażerach. Później zaczęto używać standardowych formularzy i dodawać do nich więcej pytań. Na przykład, w 1897 roku urzędnicy imigracyjni zaczęli pytać przybywających o nazwiska i adresy krewnych lub przyjaciół, do których dołączą, a którzy mieszkali w Stanach Zjednoczonych.

Jedną z zalet tej kolekcji MyHeritage jest fakt, że odpowiedzi na te dodatkowe pytania manifestu zostały zindeksowane. Oznacza to, że Twoje wyszukiwanie pokaże Ci nie tylko wyniki dotyczące pasażerów, ale również osób, o których wspominali wypełniając te formularze.

Inną unikalną cechą kolekcji MyHeritage jest to, że dwustronicowe manifesty pasażerskie są zszywane razem. Częstym problemem dla genealogów badających Ellis Island i inne rekordy imigracyjne jest to, że mogą oni znaleźć pierwszą stronę, ale nie drugą. Na MyHeritage, będziesz mógł obejrzeć obie strony obok siebie w jednym obrazie, zapewniając, że nie przegapisz żadnej ważnej informacji.

Przykład  rekordu w Ellis Island i innych listach pasażerów z Nowego Jorku, 1820-1957

Przykład  rekordu w Ellis Island i innych listach pasażerów z Nowego Jorku, 1820-1957

Przykładowe rekordy

Biorąc pod uwagę, jak wielu ludzi dokonało wielkich rzeczy po wejściu do Ameryki przez Ellis Island, nie brakuje przykładowych rekordów wybitnych ludzi, którzy przeszli przez jej drzwi.

Oto, na przykład, zapis przybycia Alberta Einsteina 17 października 1933 roku. Popłynął do Stanów Zjednoczonych na pokładzie statku „Westernland” i został na miejscu, gdy dowiedział się, że naziści zajęli jego majątek w Niemczech. Oczywiście, dzięki swoim błyskotliwym teoriom przyczynił się on w ogromnym stopniu do rozwoju bomby atomowej, która zakończyła II wojnę światową, jak również do rozwoju nauki w ujęciu ogólnym.

Zapis przyjazdu Alberta Einsteina do USA, z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

Zapis przyjazdu Alberta Einsteina do USA, z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

Zapis wspomina, że przybył z żoną, i wymienia: „naukowiec” jako jego zawód, jak również jego język jako „niemiecki”, jego narodowość jako szwajcarską, a jego rasę jako „hebrajską” (archaiczne określenie Żyda). Wspomina, że mieszka w Niemczech, a jego wiza została wydana w Berlinie, i podaje nazwisko i adres swojej córki, „Pani Keyser” w Amsterdamie, jako najbliższej krewnej w miejscu pochodzenia. W rzeczywistości Albert urodził się w Niemczech, ale w 1895 roku przeprowadził się do Szwajcarii i zrzekł się wówczas niemieckiego obywatelstwa. Przeprowadził się z powrotem do Niemiec w 1914 roku i odzyskał niemieckie obywatelstwo, ale być może z powodu wzrostu nazizmu, wolał zgłosić swoje szwajcarskie obywatelstwo urzędnikowi na Ellis Island.

Zapis wymienia również „Princeton University” jako „krewnego lub przyjaciela”, do którego zamierzał dołączyć w USA, i stwierdza, że zamierzał pozostać przez 6 miesięcy. Podany jest nawet jego wzrost – 5’7″ – i wspomina, że jego cera była jasna, włosy szare, a oczy niebieskie.

Inną znaną osobą, która przeszła przez Ellis Island, którą można znaleźć w kolekcji MyHeritage jest Charlie Chaplin, słynny komik, aktor, filmowiec i kompozytor. Urodzony w Wielkiej Brytanii w 1889 roku, przybył na Ellis Island 10 października 1912 roku, w wieku 23 lat.

Zapis przyjazdu Charliego Chaplina do USA, z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

Zapis przyjazdu Charliego Chaplina do USA, z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

W aktach widnieje jego nazwisko jako Charles Chaplin, wiek jako 23 lata, a zawód jako „aktor”. Wspomina, że umie czytać i pisać i ma obywatelstwo brytyjskie. „Nie-imigracyjny cudzoziemiec” jest ostemplowany w sekcji „Ostatni stały pobyt” i wspomina, że był „w trasie”. Zapis wymienia Sida Chaplina, przyrodniego brata Charliego, który sam był pisarzem i aktorem, jako najbliższego krewnego aktora w jego miejscu pochodzenia, i zawiera adres Sida. Stwierdza, że posiadał on 45 dolarów i że był w USA dwa razy wcześniej, w 1905 i 1912 roku, również w trasie koncertowej. W rubryce „krewny lub przyjaciel”, którego miał odwiedzić w USA, wymieniono Sullivana i Considine’a, zespół teatralny, z którym pracował. Jego karnacja i kolor włosów opisane są jako „ciemne”, a oczy jako niebieskie; jego wzrost to 5’6″. Na koniec podano, że urodził się w Londynie.

Jeszcze jednym przykładem jest zapis Madeleine Albright, która urodziła się jako Marie Jana Korbelová w Czechosłowacji. Zeszła z pokładu statku S.S. America na Ellis Island 11 listopada 1948 roku, wraz z matką Anną i dwójką młodszego rodzeństwa. Została pierwszą kobietą na stanowisku Sekretarza Stanu USA.

Zapis przyjazdu Madeleine Albright do USA z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

Zapis przyjazdu Madeleine Albright do USA z kolekcji Ellis Island and Other New York Passenger Lists na MyHeritage

Lista ta wymienia jej miejsce docelowe w Stanach Zjednoczonych w Great Neck, N.Y., jak również jej wiek – 11 lat – i narodowość – czeską. Jej matka Anna jest wymieniona dwie strony wcześniej w rejestrze i mówi, że ma 38 lat. Co ciekawe, jej młodsza siostra Anna-Katherine ma obywatelstwo brytyjskie.

Jak widać na powyższych przykładach, niektóre rekordy są bardziej szczegółowe niż inne, ale wszystkie mogą zaoferować unikalny wgląd w historię podróży Twojej rodziny lub podróży imigracyjnej.

Przeszukaj teraz kolekcję Ellis Island i inne listy pasażerów z Nowego Jorku