MyHeritage aktualizuje Kolekcję Ksiąg Gospodarstw Domowych w Szwecji

MyHeritage aktualizuje Kolekcję Ksiąg Gospodarstw Domowych w Szwecji

Mamy przyjemność ogłosić aktualizację naszych Szwedzkich Ksiąg Gospodarstw Domowych: dodaliśmy 13,2 miliona historycznych rekordów z lat 1800-1819. Kolekcja zawiera teraz 158 milionów rekordów obejmujących lata od 1800 do 1947. Kolekcja MyHeritage zawiera wysokiej jakości zeskanowane obrazy, a dzięki solidnemu indeksowi, możesz śledzić osoby i rodziny na przestrzeni pokoleń i uzyskać bezcenny wgląd w życie swoich szwedzkich przodków.

Przeszukuj kolekcję: Szwedzkie Księgi Gospodarstw Domowych

Księgi gospodarstw domowych są podstawowym źródłem do badania życia osób i rodzin w szwedzkich parafiach, od końca 1600 r. do czasów współczesnych. Ponieważ księgi były aktualizowane każdego roku, życie rodzin może zostać prześledzone z roku na rok i często z miejsca na miejsce w całym kraju. Indeks MyHeritage szwedzkich ksiąg gospodarstw domowych jest jedynym indeksem, który oferuje możliwość przełączania się pomiędzy różnymi rekordami tej samej osoby na różnych etapach życia, od narodzin do śmierci lub poprzez emigracje.

Każda księga, lub seria ksiąg, została stworzona i prowadzona przez Szwedzki Kościół Luterański i reprezentuje okres od 3 do 10 lat w parafii. We wczesnych dekadach, takich jak od 1800 do 1819 roku, każda księga może reprezentować nawet dłuższy okres czasu w parafii. Co roku, aż do roku 1894, proboszcz odwiedzał każdy dom i sprawdzał znajomość katechizmu u poszczególnych osób. Zbierał również informacje o datach urodzin, małżeństw, zgonów, informacje o tym, gdzie ludzie się przeprowadzili i skąd pochodzą, itd. Każdego roku ksiądz uaktualniał informacje z poprzedniego roku, odnotowując zmiany w populacji danego domu. 

Do 1894 r. proboszcz odwiedzał każde gospodarstwo lub dom na terenie parafii, aby ocenić i udokumentować zrozumienie katechizmu przez każdą osobę. Po roku 1894, księgi zostały zastąpione przez Församlingsbok: rejestry Kościoła Szwecji, które były używane do oficjalnego wyliczania populacji z roku na rok. „Badania” w tym nowym formacie w mniejszym stopniu skupiały się na wiedzy doktrynalnej, a bardziej na wyliczaniu populacji Szwecji.

Przykładowe rekordy

W szwedzkich księgach gospodarstw domowych można znaleźć rekord szwedzkiego artysty Andersa Zorna. Rekord zawiera jego datę urodzenia, 18 lutego 1860; jego miejsce zamieszkania od 1893 i 1899 w Lisselby, Mora, Kopparbergs, Dalarna, Szwecja; i i informację o małżeństwie z Emmą Amalią född Lamm 16 października 1885.

Klikając na „Zobacz członków gospodarstwa domowego” lub przewijając do dołu rekordu, możesz zobaczyć dodatkowych członków gospodarstwa domowego danej osoby – w tym przypadku, jego żony, Emmy – i kliknąć ich nazwiska, aby zobaczyć ich wpisy. Przeglądanie rekordów innych członków gospodarstwa domowego jest funkcją na wyłączność w przypadku kolekcji MyHeritage szwedzkich gospodarstw domowych.

Szwedzkie Księgi Gospodarstw Domowych zawierają również rekord wydawcy Alberta Bonnier. Jego firma wydawnicza opublikowała książki znanych szwedzkich pisarzy, takich jak August Strindberg, Verner von Heidenstam, Gustaf Fröding, Selma Lagerlöf i Hjalmar Söderberg.  

Zapis zawiera jego datę urodzenia, 21 października 1820 roku; miejsce zamieszkania Blasieholmen, Jakob och Johannes, Stockholms, Uppland, Szwecja; imię jego żony, Betty; oraz imiona trójki jego dzieci, Carl Otto, Jenny Elin i Eva Fredrika. 

Podsumowanie

Kolekcja MyHeritage szwedzkich Ksiąg Gospodarstw Domowych jest niezbędną kolekcją dla każdego, kto bada swoje szwedzkie dziedzictwo. Ta cenna kolekcja została teraz rozszerzona i obejmuje prawie 150 lat.

Przeszukiwanie tej kolekcji jest bezpłatne. Aby zobaczyć rekordy lub zapisać je w swoim drzewie genealogicznym, musisz posiadać subskrypcję na dane lub kompletną. Jeśli posiadasz drzewo genealogiczne na MyHeritage, nasza technologia Record Matching powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tych zbiorów będą pasować do Twoich krewnych.