MyHeritage dodało 26 milionów zapisów historycznych w grudniu 2023 r.

MyHeritage dodało 26 milionów zapisów historycznych w grudniu 2023 r.

Ostatni miesiąc 2023 roku przyniósł nam publikację 26 milionów zapisów historycznych z 22 kolekcji zapisów historycznych z Kanady, Polski, Chile, Anglii, Niemiec, Holandii, Szkocji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Walii. Dokumenty obejmują akta urodzenia, akta zgonu, akta małżeństwa, akta pochówku, akta wojskowe i rejestry więzienne. Co więcej, do niektórych kolekcji dołączone są zdjęcia. Przeszukaj je, aby odkryć rodzinne sekrety i informacje!

Poniżej nieco więcej informacji na temat każdej z kolekcji:

Kanada, Nowa Szkocja, akta urodzeń, 1836-1921

W tej kolekcji zawarte są akta urodzeń z Nowej Szkocji w Kanadzie z lat 1836-1921. Zapisy obejmują zazwyczaj imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce urodzenia oraz informacje dotyczące rejestracji.

Kanada, Nowa Szkocja, akta urodzeń, 1836-1921

Kanada, Nowa Szkocja, akta zgonów

Niniejsze zbiory zawierają akta zgonów z Nowej Szkocji w Kanadzie z okresu od 1862 roku. Zapisy obejmują zwykle imię i nazwisko zmarłego, datę i miejsce zgonu oraz informacje dotyczące rejestracji.

Kanada, Nowa Szkocja, Akta zgonów

Kanada, Nowa Szkocja, Akta małżeństw

W tej kolekcji zgromadzono akta małżeństw z Nowej Szkocji w Kanadzie z lat 1763-1947. Zapisy zazwyczaj zawierają imiona pana młodego i panny młodej, datę i miejsce ślubu oraz informacje dotyczące rejestracji.

Kanada, Nowa Szkocja, Akta małżeństw

Chile, Santiago, Pochówki

Prezentowana kolekcja zawiera rejestry pochówków z cmentarza Santiago General Cemetery w Santiago, Chile, od roku 1893. Dokumentacja zazwyczaj opatrzona jest imieniem i nazwiskiem zmarłego oraz datą i miejscem pochówku.

Chile, Santiago, Pochówki

Anglia, ogłoszenia pogrzebowe oraz nekrologi

Niniejszy zbiór obejmuje zapisy nekrologów i zawiadomień o pogrzebach z Anglii. Zapisy zwykle zawierają imię i nazwisko zmarłego, ostatnie i poprzednie miejsce zamieszkania, datę i miejsce publikacji nekrologu oraz nazwę gazety, w której został opublikowany oryginał nekrologu.

Anglia, ogłoszenia pogrzebowe oraz nekrologi

Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia, Małżeństwa w Münster, Detmold i Arnsberg, 1874-1899

Prezentowana kolekcja gromadzi akta małżeństw z okręgów Münster, Detmold i Arnsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech z okresu od 1874 do 1899 roku. Standardowo akta zawierają imiona pana młodego i panny młodej, ich datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce ślubu, imiona ich rodziców oraz imiona osób będących świadkami na ślubie.

Obowiązek rejestracji cywilnej wprowadzono w całym Cesarstwie Niemieckim na początku 1876 r., ale niektóre miejscowości prowadziły rejestry już wcześniej.

Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia, Małżeństwa w Münster, Detmold i Arnsberg, 1874-1899

Holandia, Księgi wojskowe armii batawsko-francuskiej, 1795-1813

Poniższa kolekcja gromadzi akta wojskowe żołnierzy z ksiąg ewidencyjnych lub tzw. „stamboeken” z okresu między 1795 a 1813 r., kiedy to w Holandii panował ustrój batawsko-francuski. W kartotekach zazwyczaj znajduje się imię i nazwisko żołnierza oraz informacje o jego służbie wojskowej.

Określenie Armia batawsko-francuska odnosi się do sił wojskowych utworzonych w okresie Republiki Batawskiej i w późniejszym okresie francuskiej okupacji Niderlandów. Stanowiły ją połączone siły składające się z oddziałów holenderskich i francuskich. Znaczącą rolę w jej organizacji i strukturze dowodzenia odgrywali Francuzi. Siły batawsko-francuskie uczestniczyły w różnych misjach wojskowych i konfliktach, włączając w to wojny napoleońskie.

Holandia, Księgi wojskowe armii batawsko-francuskiej, 1795-1813

Polska, pracownicy wojska, żołnierze

W tej kolekcji zgromadzone zostały akta wojskowe żołnierzy urodzonych w Polsce począwszy od 1811 roku. Dokumentacja standardowo zawiera imię i nazwisko żołnierza, datę i miejsce urodzenia oraz imię i nazwisko ojca żołnierza.

Polska, pracownicy wojska, żołnierze

Szkocja, rejestry zakładów karnych

W tej kolekcji można znaleźć akta więźniów z różnych więzień w Szkocji z lat 1791-1965. Dokumentacja zwykle zawiera imię i nazwisko więźnia, rok i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz rok i miejsce pozbawienia wolności.

Na przełomie XIX i XX wieku więzienia w Szkocji były przepełnione, a warunki w nich panujące często były fatalne. Od osadzonych często wymagano ciężkiej pracy, a kary bywały surowe. Przebywały w nich także dzieci i kobiety, a szczególnie surowe warunki panowały w więzieniach dla dzieci. Również w tym okresie wzywano do reform, co doprowadziło do poprawy warunków panujących w więzieniach i zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Szkocja, rejestry zakładów karnych

Szwecja, Spis powszechny w Sztokholmie, 1855 r.

Prezentowana kolekcja gromadzi rekordy spisu ludności z 1855 roku z miasta Sztokholm w Szwecji. Zapisy standardowo obejmują imię i nazwisko osoby, datę urodzenia i informacje o miejscu zamieszkania.

Co roku Urząd Gubernatorski w Sztokholmie sporządzał listy osób płacących podatki. Głowy gospodarstw domowych były zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie podatkowym i w Sztokholmie.

Szwecja, Spis powszechny w Sztokholmie, 1855 r.

USA, pochówki kombatantów

W tej kolekcji zgromadzono rejestry pochówków weteranów amerykańskich z okresu od 1763 roku. Zapisy obejmują najczęściej imię i nazwisko weterana, datę urodzenia, datę śmierci i miejsce pochówku. Oprócz tego niektóre rekordy zawierają imię i nazwisko współmałżonki weterana.

Niniejsza kolekcja zawiera wiele szczegółów z różnych miejsc pochówku, od cmentarzy państwowych po prywatne, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Kolekcja ta, obejmująca szeroką oś czasu, zawiera weteranów z różnych wojen, w tym między innymi z Wojny Światowej, Wietnamu, Korei i innych konfliktów.

Stany Zjednoczone, pochówki kombatantów

USA, Kolorado, hrabstwo Adams, prawa do zawarcia małżeństwa

Poniższa kolekcja obejmuje zapisy dotyczące licencji małżeńskich z hrabstwa Adams w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych począwszy od 1909 roku. Możemy w nich znaleźć imiona pana młodego i panny młodej oraz rok zawarcia małżeństwa.

USA, Kolorado, hrabstwo Adams, prawa do zawarcia małżeństwa

USA, Idaho, Akta urodzeń, 1861-1940

Prezentowana kolekcja zawiera zapisy narodzin z Idaho w Stanach Zjednoczonych z lat 1861-1940. Rejestry typowo zawierają imię dziecka, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców i dodatkowe informacje.

USA, Idaho, Akta urodzeń, 1861-1940

USA, Stan Kansas, zawiadomienia o śmierci w Zakonie Braterskim

Niniejsza kolekcja gromadzi zawiadomienia o zgonach, które zostały opublikowane przez zakony braterskie w stanie Kansas w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 1860-1969. W aktach zazwyczaj znajduje się imię i nazwisko zmarłego, miejsce zamieszkania, data śmierci i informacje o zgromadzeniu. Ogłoszenia o śmierci wskazują o tym, że dana osoba była członkiem danego zakonu w chwili śmierci.

Stan Kansas, zawiadomienia o śmierci w Zakonie Braterskim

USA, stan Teksas, akta urodzeń w hrabstwie Harris

Niniejszy zbiór zawiera akta urodzeń z hrabstwa Harris, w stanie Teksas, w Stanach Zjednoczonych, poczynając od roku 1900. Zapisy standardowo zawierają imię i nazwisko dziecka oraz datę i miejsce urodzenia.

USA, stan Teksas, akta urodzeń w hrabstwie Harris

USA, Stan Teksas, Hrabstwo Harris, Akta Zgonów

W tym zbiorze znajdziemy akta zgonów z hrabstwa Harris w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych, począwszy od 1902 roku. W rekordach na ogół znajdziemy imię i nazwisko zmarłego oraz data i miejsce zgonu.

USA, Stan Teksas, Hrabstwo Harris, Akta Zgonów

Walia, zawiadomienia o pogrzebie i nekrologi

Niniejszy zbiór zawiera zapisy nekrologów i zawiadomień pogrzebowych z Walii. Znajdziemy w nim następujące informacje: imię i nazwisko zmarłego, ostatnie i poprzednie miejsce zamieszkania, datę i miejsce publikacji nekrologu oraz nazwę gazety, w której zamieszczono oryginał nekrologu.

Walia, zawiadomienia o pogrzebie i nekrologi

Przykłady

W ostatnio dodanej kolekcji Kanada, Nowa Szkocja, 1836-1921, akta urodzenia natknęliśmy się naintrygujący przykład: akt urodzenia Helen Creighton (1899-1989), znanej kanadyjskiej folklorystki.Helen Creighton wniosła znaczący wkład w kulturę kanadyjską, tworząc kolekcję ponad 4000 tradycyjnych pieśni i opowieści z całej Nowej Szkocji, co stanowi istotny wpływ na dziedzictwo kulturowe.

W tej kolekcji znajduje się jej świadectwo chrztu, które jest źródłem informacji o jej wczesnym życiu. Podkreśla jej chrześcijańskie imię jako Mary Helen, nazwisko Creighton, wraz z datą urodzenia i chrztu. Oprócz tego w kolekcji podano imiona jej rodziców i miasto, w którym mieszkali. Metryka jednakże nie zawiera informacji o rodzicach chrzestnych, co mogło nie być istotne w jej przypadku. Ponadto wymieniono w niej imię i nazwisko księdza, który ją ochrzcił. Niniejszy dokument oferuje wgląd w historię postaci, która później stała się kluczowym przedstawicielem spuścizny folklorystycznej w Nowej Szkocji.

Podsumowanie

Wierzymy, że te unikalne kolekcje pomogą Ci dokonać wielu odkryć w Twoich badaniach nad historią rodziny. Przeglądanie kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. W celu przeglądania rekordów lub zapisywania ich do swojego drzewa genealogicznego wymagane jest posiadanie subskrypcji na dane lub kompletnej.

Użytkownicy posiadający drzewo genealogiczne na MyHeritage zostaną automatycznie powiadomieni przez naszą technologię Record Matching w chwili kiedy rekordy z tych kolekcji będą pasować do osób z drzewa. Następnie będziesz mógł przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nowe informacje do swojego drzewa genealogicznego.

Życzymy Ci wspaniałych odkryć z nowymi zapisami!