MyHeritage publikuje kolekcje rekordów urodzeń, małżeństw i zgonów z Nowego Jorku

MyHeritage publikuje kolekcje rekordów urodzeń, małżeństw i zgonów z Nowego Jorku

Z wielką przyjemnością informujemy o dodaniu trzech nowych kolekcji rekordów historycznych: Akta urodzeń, małżeństw i zgonów z Nowego Jorku. Te solidne kolekcje są jednymi z najważniejszych rekordów życiowych w USA dostępnych obecnie online. MyHeritage jest jedyną firmą genealogiczną, która udostępnia indeks tych rekordów wraz ze zeskanowanymi obrazami. Po roku tworzenia tego zupełnie nowego indeksu, cieszymy się, że możemy podzielić się z wami tymi zbiorami. Nowy Jork odegrał kluczową rolę w historii Stanów Zjednoczonych jako narodu oraz w osobistych historiach niezliczonych amerykańskich rodzin.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek amerykańskie korzenie, przodków USA, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedna osoba w Twoim drzewie genealogicznym urodziła się, wyszła za mąż lub zmarła w Nowym Jorku i można ją znaleźć w tych kolekcjach.

Przeszukaj akty urodzenia z Nowego Jorku, 1866-1909 na MyHeritage

Przeszukaj akty małżeństwa z Nowego Jorku, 1866-1949 na MyHeritage

Przeszukaj akty zgonów z Nowego Jorku, 1866-1948 na MyHeritage

Zbiory zawierają łącznie 37,4 milionów rekordów i obejmują kompletny indeks stworzony przez MyHeritage wraz z pięknie zeskanowanymi kolorowymi obrazami oryginalnych certyfikatów i licencji.

Dodatkowo indeksując miliony głównych osób w rekordach, poświęciliśmy wiele czasu i wysiłku, aby miliony wtórnych osób również zostały zindeksowane i możliwe do wyszukania. Na przykład, w aktach małżeństwa, podczas gdy panna młoda i pan młody są głównymi osobami wymienionymi w rekordzie, rodzice panny młodej i pana młodego są osobami wtórnymi, które zazwyczaj nie są indeksowane dla tego typu rekordów. W MyHeritage podjęliśmy jednak specjalny wysiłek, aby zindeksować również te osoby. To powiedziawszy, istnieją dodatkowe osoby – na przykład świadkowie ślubu lub osoba zgłaszająca zgon – które są wymienione w wielu rekordach, ale nie są indeksowane, więc zawsze mądrze jest spojrzeć na zeskanowany obraz.

Przyjrzyjmy się bliżej tym kolekcjom:

Nowy Jork, USA, akta urodzeń, 1866-1909

Niniejsza kolekcja zawiera 7,560,069 rekordów urodzeń z Nowego Jorku, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych, z lat 1866-1909. Rekordy zazwyczaj zawierają imię dziecka, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców oraz informacje o ich narodzinach.

Przeszukaj akta urodzenia w Nowym Jorku, 1866-1909

Nowy Jork, USA, akta małżeństwa, 1866-1949

Niniejsza kolekcja zawiera 20 912 650 rekordów małżeństw z Nowego Jorku, w Stanach Zjednoczonych, z lat 1866-1949. Akta zazwyczaj zawierają imiona pana młodego i panny młodej, ich miejsce urodzenia, wiek, datę i miejsce ślubu oraz imiona rodziców.

Ten zbiór zawiera dwa różne rodzaje aktów małżeństwa: akty małżeństwa wydawane przez Departament Zdrowia miasta Nowy Jork oraz licencje małżeńskie wydawane przez urzędnika miasta Nowy Jork..

Departament Zdrowia Nowego Jorku wydawał zaświadczenia o zawarciu małżeństwa do 1937 r.. Od 1908 r., zgodnie z prawem stanu Nowy Jork, pary planujące zawarcie małżeństwa uzyskiwały licencję za pośrednictwem urzędnika miejskiego. Licencja od urzędnika miejskiego zazwyczaj zawierała oświadczenie wypełnione przez parę, licencję wydaną przez urzędnika oraz zaświadczenie wypełnione przez osobę przeprowadzającą ceremonię.

Dokonaliśmy konsolidacji wielu aktów małżeństwa dla tych samych osób i umieściliśmy je razem jako zestaw, więc jeśli istnieje zarówno akt małżeństwa, jak i licencja (co można znaleźć w latach 1908-1937), wówczas zobaczysz oba jako część tego samego rekordu. Jeśli jest tylko jedno lub drugie, pojawi się tylko jedno.

Informacje zapisane w tych dwóch różnych typach rejestrów są w większości takie same. Jednakże licencje małżeńskie urzędników miejskich zawierają dodatkowe informacje o rodzicach i zawodach par, które mogą okazać się niezwykle pomocne.

Przeszukaj kolekcję Nowy Jork, USA, akta małżeństwa, 1866-1949

Nowy Jork, USA, akta zgonów, 1866-1948

W tej kolekcji znajduje się 8 893 688 rekordów zgonów z Nowego Jorku, w Stanach Zjednoczonych, z lat 1866-1948. Akta zazwyczaj zawierają imię i nazwisko zmarłego, datę i miejsce urodzenia, wiek w chwili śmierci, datę i miejsce zgonu, imiona rodziców i imię współmałżonka.

Przeszukaj kolekcję Nowy Jork, USA, akta zgonów, 1866-1948

Przykłady

W naszym webinarze (w języku angielskim) o historycznych kolekcjach rekordów Nowego Jorku, przeprowadzonym na Legacy Family Webinars, nasz dyrektor ds. treści, Mike Mansfield, zagłębił się w nowe rekordy urodzeń, małżeństw i zgonów Nowego Jorku oraz przedstawił kilka przykładów.

Każdy z przykładów podkreśla bogactwo informacji zawartych w zapisach historycznych Nowego Jorku. Od narodzin po małżeństwa i zgony, dokumenty te służą jako nieocenione zasoby do zrozumienia życia poprzednich pokoleń i tropienia linii rodzinnych.

Akt urodzenia Sophii Wilhelminy Henrietty Wiggins

Akt urodzenia Sophii Wilhelminy Henrietty Wiggins z 1882 roku wyjawia więcej niż tylko datę i miejsce urodzenia. Przedstawia istotne szczegóły, takie jak imiona rodziców, w tym nazwisko panieńskie matki, a to kluczowa informacja do śledzenia rodowodu. Dodatkowo zawiera listę miejsc urodzenia obojga rodziców, zapewniając wgląd w ich pochodzenie. W tym przypadku wymieniony jest tylko kraj, Niemcy, ale istnieje wiele rekordów z jeszcze bardziej szczegółowymi miejscami, takimi jak konkretne hrabstwo w Irlandii dla kogoś o irlandzkim pochodzeniu. Warto również zwrócić uwagę na liczbę dzieci, które urodziła matka Sophii i ile z nich nadal żyje, co pozwala zrozumieć dynamikę rodziny i posiadanie potencjalnego rodzeństwa.

Akt urodzenia Edwarda Braithwaite’a

W akcie urodzenia Edwarda Braithwaite’a widzimy podobne szczegółowe informacje, takie jak imię dziecka i data urodzenia. Gdy spojrzymy na zeskanowany obraz rekordu, zobaczymy, że zawiera on dodatkowe informacje, takie jak zawody rodziców, w tym przypadku ojciec wydaje się być szoferem, oraz rasę lub kolor dziecka, w tym przypadku biały. Możemy również zobaczyć nazwisko panieńskie matki, skąd pochodzą oboje rodziców, ile dzieci mają i ile z nich nadal żyje. Zapisy te z czasem ewoluowały, a ich forma różni się w zależności od tego, kiedy zostały sporządzone.

Akta małżeństwa George’a Eugene’a Ottosena i Mary Emmy MacKey

Akt małżeństwa George’a Eugene’a Ottosena i Mary Emmy MacKey oferuje możliwość wglądu w ich relację. Poza różnicą wieku między panem młodym (49 lat) a panną młodą (23 lata), akt zawiera istotne szczegóły, takie jak ich zawody, miejsca zamieszkania, imiona rodziców, w tym pełne nazwiska panieńskie matek. George widnieje jako kucharz pochodzący z Norwegii. Dodatkowym bonusem jest to, że akt zawiera ich podpisy!


Jak wspomniano powyżej, niektóre akty małżeństwa składają się z kilku różnych typów zapisów. To jeden z takich przykładów i zobaczysz opcję przewijania innych stron. W tym przypadku istnieją cztery różne strony rekordów.

Trzecia strona to licencja na zawarcie małżeństwa. Jest to dokument głównie biurokratyczny, ale zawiera dodatkowe informacje, takie jak miejsce zamieszkania pana młodego i panny młodej.


Czwartym dokumentem jest ostateczny certyfikat, który został wypełniony przez ministra. Zawiera on informacje o nim, informacje o ceremonii, a także nazwiska świadków, ich adresy i podpisy – szczegół często pomijany, ale cenny dla odkrycia potencjalnych powiązań rodzinnych lub przyjacielskich.

Akta zgonu Alice Mary Balchen

Akt zgonu Alice składa się z dwóch stron. Znajdziemy w nim wiele informacji, takich jak imiona rodziców, miejsce zamieszkania, miejsce zgonu, dokładny czas zgonu, informacje o lekarzu prowadzącym. Znajdują się tam również informacje o jej małżonku, cmentarzu, na którym została pochowana, dacie pochówku, osobie, która zleciła usługi pogrzebowe i nie tylko.

Opinie

Użytkowniczka MyHeritage Leah Snider ze Stanów Zjednoczonych wspomniała nam, że podczas przeglądania nowo wydanych akt Nowego Jorku, znalazła zapis drugiego małżeństwa swojego pradziadka od strony matki, którego szukała od lat. Zachwyciła ją szczegółowość informacji zawartych w aktach i była jeszcze bardziej podekscytowana, widząc strony zapisane odręcznie przez jej przodków z ich podpisami, a także zindeksowane informacje dodatkowo potwierdzające to, co zostało napisane ręcznie.

“Informacje znalezione w akcie ślubu mojego pradziadka zgadzały się z kilkoma dobrze znanymi mi faktami – datą i miejscem urodzenia, imieniem jego pierwszej żony i faktem, że zmarła, jego zawodem oraz imieniem i miejscem urodzenia jego ojca. Dowiedziałam się też trochę o jego drugiej żonie. W sumie jestem przekonana, że te zapisy zgadzają się z moim pradziadkiem. Udało mi się również znaleźć akt zgonu jednego z braci mojego pradziadka, który również mieszkał w Nowym Jorku”.


Dianne Ward z Australii Zachodniej stwierdziła, że nowe kolekcje z Nowego Jorku okazały się przełomowe dla jej badań genealogicznych: „Wśród wielu zapisów, które odkryłam, wyróżnia się jedna szczególna perełka: drugi akt małżeństwa mojego kuzyna, Heinricha Theodora Georga Liebenowa” – mówi Dianne. „Ten fascynujący dokument wyjaśnia podróż Heinricha z Niemiec do Nowego Jorku, gdzie poślubił Henriette Lisette Alwine Pisch w 1867 roku. Podczas gdy wciąż szukam ich pierwszych akt małżeństwa, natknięcie się na ich drugi akt małżeństwa było niezwykłym znaleziskiem.”

Mike Mansfield, nasz dyrektor ds. produkcji treści, stwierdził, że „praca nad tą kolekcją była jednym z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze”.

Nasza redaktorka Daniella Levy odnalazła w tych zbiorach akt urodzenia i akt małżeństwa swojej prababki od strony matki: „Tylko dzięki temu, że zespół indeksował osoby wtórne w tych aktach, byłam w stanie znaleźć akt urodzenia”, mówi, „ponieważ jak się okazało, moja prababcia otrzymała inne imię przy urodzeniu! Pojawiło się, gdy szukałam jej matki”. Oba rekordy ujawniły szczegóły, których wcześniej nie znała i pomogły jej zidentyfikować i poprawić błąd w jej drzewie.

Podsumowanie

Nowe kolekcje rekordów witalnych z Nowego Jorku to bogate zasoby pełne fascynujących informacji dla każdego, kto bada przodków mieszkających w Nowym Jorku w XX wieku.

W połączeniu z wieloma dodatkowymi wartościowymi kolekcjami MyHeritage z Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych, rekordy te mogą pomóc w nakreśleniu pełniejszego obrazu życia przodków i doprowadzić do ważnych odkryć w historii rodziny.

Przeszukiwanie tej kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. Do przeglądania rekordów lub zapisywania rekordów w swoim drzewie genealogicznym, będziesz potrzebować subskrypcji na dane lub kompletnej.

Użytkownicy posiadający drzewo genealogiczne na MyHeritage będą automatycznie powiadamiani przez naszą technologię Record Matching, w chwili kiedy rekordy z tej kolekcji będą pasować do ich krewnych. Będziesz wtedy mógł przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nowe informacje do swojego drzewa genealogicznego.

Przeszukaj akty urodzenia z Nowego Jorku, 1866-1909 na MyHeritage

Przeszukaj akty małżeństw z Nowego Jorku, 1866-1949 na MyHeritage

Przeszukaj akty zgonów z Nowego Jorku, 1866-1948 na MyHeritage