MyHeritage publikuje Spis Powszechny Szkocji, 1841-1901, z 24 milionami rekordów

MyHeritage publikuje Spis Powszechny Szkocji, 1841-1901, z 24 milionami rekordów

Mamy przyjemność ogłosić publikację Spisu Powszechnego Szkocji, składającego się z 7 kolekcji zawierających 24 miliony rekordów z lat 1841, 1851, 1861, 1871, 1881, 1891 i 1901. Kolekcje te są ważne, ponieważ oferują istotne szczegóły dotyczące szkockich przodków, które mogą być powszechnie niedostępne w innych źródłach akt życiowych, takich jak informacje o zawodzie i adresy zamieszkania. Jeśli szukasz więcej informacji o swoich szkockich przodkach, kolekcje te zapewne okażą się dla Ciebie bezcenne. Kolekcje Spisów Powszechnych Szkocji na MyHeritage są zindeksowane i nie zawierają zeskanowanych dokumentów.

Więcej szczegółów dotyczących rekordów

Od 1801 r., w następstwie ustawy parlamentarnej o spisie ludności z 1800 r., Szkocja zaczęła przeprowadzać spis ludności co 10 lat. Pierwsze kilka spisów służyło głównie do zbierania danych statystycznych i zawierało bardzo mało informacji na temat poszczególnych gospodarstw domowych.

Począwszy od 1841 roku, zbiory Spisu powszechnego zostały jednak rozszerzone o ważne szczegóły dotyczące członków każdego gospodarstwa domowego, takie jak: imię i nazwisko, płeć, wiek, rok i miejsce urodzenia, stan cywilny oraz rok i miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania często zawierało nazwę ulicy, nazwę lub numer domu, hrabstwo i parafię. Począwszy od 1851 roku, odnotowywano również pokrewieństwo osoby z głową gospodarstwa domowego.

Zapisy spisu powszechnego były przeprowadzane zgodnie z systemem kraju; w ten sam sposób w całej Szkocji. Zapisy te były następnie przechowywane centralnie i przetrwały jako solidny zapis z XIX wieku obejmujący okres od 1841 do 1901 roku.

Oto lista 7 poszczególnych kolekcji (po najechaniu kursorem na poszczególny Spis, możesz bezpośrednio w niego kliknać, a następnie przejść do danego Spisu):

  1. Spis Powszechny Szkocji, 1841
  2. Spis Powszechny Szkocji, 1851 
  3. Spis Powszechny Szkocji, 1861
  4. Spis Powszechny Szkocji, 1871
  5. Spis Powszechny Szkocji, 1881
  6. Spis Powszechny Szkocji, 1891
  7. Spis Powszechny Szkocji, 1901

Przykładowe rekordy zawarte w tej kolekcji

W spisie ludności Szkocji z 1851 roku znajduje się zapis dotyczący wynalazcy Alexandra Grahama Bella, który jako pierwszy opatentował telefon i założył firmę AT&T. Alexander urodził się w Edynburgu, w Szkocji w 1847 roku. W tym zapisie można przeczytać szczegóły na temat jego miejsca urodzenia i zamieszkania. Rekord zawiera również informację innych członkach, którzy zamieszkiwali gospodarstwo domowe. W kolekcjach MyHeritage, możesz kliknąć na dowolnego z pozostałych członków gospodarstwa domowego, tak aby przejrzeć ich indywidualne rekordy.

Census Record of Alexander Graham Bell [Credit: MyHeritage 1851 Scotland Census]

Rekord dot. Alexandra Grahama Bell’a [Credit: MyHeritage 1851 Scotland Census]

Spis Powszechny Szkocji z 1891 roku zawiera rekord laureata Nagrody Nobla Alexandra Fleminga, najbardziej znanego z odkrycia penicyliny. Rekord zawiera informacje na temat Alexandra, kiedy ten miał 9 lat i podaje szczegóły dotyczące jego urodzenia, miejsca zamieszkania i zawodu jaki uprawiał – student/uczony. span>

 Census Record of Alexander Fleming [Credit: MyHeritage 1891 Scotland Census]

Rekord dot. Alexandra Fleminga [Credit: MyHeritage 1891 Scotland Census]

Podsumowanie

Szkockie zbiory Spisów powszechnych są nieocenione dla każdego, kto posiadał przodków zamieszkujących tenże kraj w latach 1841-1901.

Przeszukiwanie kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. Jeśli chcesz przeglądać wyżej opisane rekordy lub zapisać je do swojego drzewa genealogicznego, będziesz potrzebował subskrypcji na dane lub subskrypcji kompletnej. Jeśli posiadasz już drzewo genealogiczne na MyHeritage, nasza technologia Record Matching powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tych kolekcji znajdą dopasowanie, do któregoś z Twoich krewnych.

Życzymy wspaniałych odkryć!