Przedstawiamy AI Record Finder™, pierwszą na świecie wyszukiwarkę rekordów historycznych opartą na czacie Al

Przedstawiamy AI Record Finder™, pierwszą na świecie wyszukiwarkę rekordów historycznych opartą na czacie Al

Z radością ogłaszamy wprowadzenie nowej funkcji AI Record Finder™, która rewolucjonizuje badania historii rodzinnej dzięki sztucznej inteligencji (AI) w formie rozmowy czatu. AI Record Finder™ zmienia genealogię tak, jak ChatGPT zmienił wyszukiwanie w internecie: jest to interaktywny, inteligentny czat, który pomoże Ci znaleźć historyczne dokumenty dotyczące konkretnych przodków lub krewnych, korzystając z ogromnej bazy danych MyHeritage, zawierającej prawie 20 miliardów rekordów.

Jeśli kiedykolwiek czułeś się przytłoczony liczbą wyników wyszukiwania historycznych dokumentów albo z kolei zawiedziony, nie znajdując żadnych informacji o poszukiwanej osobie, AI Record Finder™ może być odpowiedzią, na którą czekałeś!

Dotychczas wyszukiwanie historycznych dokumentów na platformach genealogicznych online, takich jak MyHeritage, było bardzo podobne do korzystania ze zwykłej wyszukiwarki internetowej. Wprowadzałeś imiona lub inne terminy do dedykowanych pól w formularzu wyszukiwania, a następnie wyszukiwarka zwracała dużą liczbę wyników wyszukiwania. Następnie musiałeś przeszukiwać wyniki, aby znaleźć odpowiednie informacje. AI Record Finder™ zmienia to doświadczenie, umożliwiając prowadzenie rozmowy z asystentem AI w czacie, aby szybko odnaleźć dokumenty dotyczące Twoich przodków, krewnych lub innych zmarłych osób. Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie oferuje AI Record Finder™, aby umożliwić genealogom na wszystkich poziomach prowadzenie badań nad historią swojej rodziny bardziej efektywnie niż kiedykolwiek wcześniej.

Aktualnie AI Record Finder™ dostępny jest w wersji beta na stronie internetowej MyHeritage na komputerze i za pośrednictwem przeglądarki internetowej na urządzeniach mobilnych, a wkrótce zostanie dodany do aplikacji mobilnej MyHeritage.

Wypróbuj AI Record Finder™ już teraz

Jak działa AI Record Finder™? 

AI Record Finder™ wykorzystuje zautomatyzowaną technologię strony trzeciej obsługiwaną przez OpenAI, tę samą firmę, która opracowała ChatGPT. Czat przypomina rozmowę z przyjaznym agentem obługi klienta. AI Record Finder™ przetwarza wprowadzone informacje i rozumie, jakie dodatkowe szczegóły są niezbędne, aby pomóc zawęzić Twoje wyniki wyszukiwania. Następnie poprowadzi Cię, zadając Ci odpowiednie pytania zgodnie z kontekstem i dostarczonymi informacjami, tak aby znaleźć najbardziej odpowiednie rekordy dotyczące osoby, której szukasz. Po dostarczeniu wyników, możesz przejrzeć rekordy, i zdecydować o dodaniu niektórych informacji do swojego drzewa.

Pierwsze kroki

Istnieją dwa sposoby dostępu do AI Record Finder™: z naszej wyszukiwarki rekordów historycznych i z głównego menu strony MyHeritage.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem MyHeritage

Jeśli nie masz jeszcze konta MyHeritage i chcesz wypróbować AI Record Finder™, odwiedź stronę myheritage.pl/ai-record-finder.

Jeśli posiadasz już konto na MyHeritage

Jeśli jesteś istniejącym użytkownikiem MyHeritage, zaloguj się na swoje konto i wybierz „AI Record Finder™” w menu Badania na pasku nawigacyjnym.

Dostęp do AI Record Finder™ z paska nawigacji MyHeritage (kliknij, aby powiększyć)

Dostęp do AI Record Finder™ z paska nawigacji MyHeritage (kliknij, aby powiększyć)

Na stronie AI Record Finder™ możesz wybrać styl rozmowy: swobodny lub formalny. Domyślnym stylem jest swobodny. Określa on ton głosu, którego SI będzie używać podczas rozmowy z użytkownikiem. Swobodny ton jest przyjazny z pewną dozą humoru, a formalny jest bardziej poważny.

Wybór stylu rozmowy dla AI Record Finder™ (kliknij, aby powiększyć)

Wybór stylu rozmowy dla AI Record Finder™ (kliknij, aby powiększyć)

AI Record Finder™ znajduje się w wyszukiwarce rekordów historycznych MyHeritage, w nowej zakładce nazwanej „Czat”. Wybierając zakładkę Szukaj przejdziemy do normalnego wyglądu i wyszukiwania rekordów historycznych, jak to było do tej pory.

Pojawi się wiadomość powitalna, która prosi o dodanie szczegółów na temat danej osoby, której szukasz. Wprowadź tyle informacji, ile wiesz, w polu czatu, w dowolny sposób. Możesz pisać pełnymi zdaniami i opisywać, co tylko chcesz, a następnie naciśnij przycisk wysyłania, aby przesłać wiadomość. Jeśli wolisz, możesz wpisać tylko imię, ale im więcej szczegółów podasz, tym lepsze będą wyniki.

Wprowadzanie szczegółów w celu rozpoczęcia wyszukiwania (kliknij, aby powiększyć)

Wprowadzanie szczegółów w celu rozpoczęcia wyszukiwania (kliknij, aby powiększyć)

Przed rozpoczęciem rozmowy z czatem, zostaniesz poproszony o wyrażenie zgody na korzystanie z AI Record Finder™.

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji AI Record Finder™ rozpocznie przeszukiwanie blisko 20 miliardów historycznych rekordów na MyHeritage w celu znalezienia informacji o osobie, której szukasz.

Na podstawie informacji wprowadzonych na czacie w rezultacie ukaże Ci najbardziej wpasowujące się rekordy do podanych przez Ciebie informacji. Użyj pomarańczowych strzałek, aby przewijać wyniki.

Użyj pomarańczowej strzałki, aby przewijać wyniki wyszukiwania (kliknij, aby powiększyć).

Użyj pomarańczowej strzałki, aby przewijać wyniki wyszukiwania (kliknij, aby powiększyć).

Jeśli podasz w czacie więcej szczegółów dotyczących poszukiwanej osoby, czat zawęża wyniki i poda te najdokładniejsze. Zdecydowanie to zalecamy. Na przykład, możesz napisać „urodził się w 1907 roku i miał siostrę o imieniu Margaret” lub „zmarła przed 1950 rokiem, a jej ojciec miał na imię George”. Po dodaniu wszelkich dodatkowych szczegółów, AI Record Finder™ będzie nadal zwracać najbardziej odpowiednie rekordy w oparciu o podane informacje. Kontynuuje rozmowę z użytkownikiem i zapamiętuje informacje wprowadzone wcześniej w rozmowie.

Następnie poprowadzi Cię, sugerując szczegóły, które możesz dodać, aby zawęzić wyszukiwanie, na przykład nazwiska bliskich członków rodziny lub rok urodzenia osoby. Ponieważ jest to rozmowa, nie martw się, jeśli dodałeś nieprawidłowy szczegół. Możesz po prostu powiedzieć sztucznej inteligencji, co ma poprawić, a AI Record Finder™ zapewni lepsze wyniki. Jeśli otrzymujesz wyniki, które wydają się nieistotne, poprowadź sztuczną inteligencję do właściwego celu, podając więcej informacji o osobie, której szukasz.

AI Record Finder™ pomoże ci zawęzić wyszukiwanie (kliknij, aby powiększyć).

AI Record Finder™ pomoże ci zawęzić wyszukiwanie (kliknij, aby powiększyć).

Dla każdego wyświetlanego rekordu można kliknąć „Wyświetl pełny rekord” (ang. View full record), aby zobaczyć go w pełnej okazałości:

Pełny rekord zostanie otwarty w wyskakującym okienku, jak pokazano poniżej:

Wyświetlanie pełnego rekordu (kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlanie pełnego rekordu (kliknij, aby powiększyć)

Możesz kliknąć „Zapisz rekord” (ang. Save record) na stronie pełnego rekordu, aby zapisać dowolny rekord dla danej osoby w drzewie genealogicznym.

Zapisz rekord w drzewie genealogicznym (kliknij, aby powiększyć)

Zapisz rekord w drzewie genealogicznym (kliknij, aby powiększyć)

Tworzenie AI Biography™ (Biografii Al) za pomocą AI Record Finder™

Po znalezieniu interesującego rekordu za pomocą AI Record Finder™, możesz skorzystać z naszej nowej, wyjątkowej funkcji AI Biographer™ – pomaga stworzyć artykuł w stylu Wikipedii na temat życia danej osoby.

W tym celu kliknij „Utwórz biografię AI™” (ang. Create AI Biography™) na stronie pełnego rekordu. Biografie AI można tworzyć tylko dla zmarłych osób i tylko dla rekordów, które zawierają wystarczającą ilość informacji, aby stworzyć fascynującą historię życia.

Tworzenie AI Biography™ z AI Record Finder™ (kliknij, aby powiększyć)

Tworzenie AI Biography™ z AI Record Finder™ (kliknij, aby powiększyć)

AI Biographer™ zrzesza fakty ze znalezionego rekordu, plus inne rekordy historyczne i profile drzew, które MyHeritage identyfikuje jako pasujące do tej samej osoby i dodaje dodatkowe istotne informacje z Internetu. W rezultacie otrzymujemy szczegółową narracje dotyczącą życia danej osoby, która zawiera szerszy kontekst historyczny dotyczący okresu, w którym żyła, oraz inne interesujące informacje, takie jak pochodzenie nazwiska.

AI Biography™ możesz utworzyć za pomocą AI Record Finder™, a także jest ona dostępna jako samodzielna funkcja z lewego panelu drzewa genealogicznego. Więcej o naszej funkcji AI Biographer™ pojawi się w osobnym wpisie na blogu.

Wygenerowanie AI Biography™ zajmie minutę lub dwie. Gdy tylko będzie gotowa na czacie pojawi się plik PDF z biografią. Plik PDF można wyświetlić w przeglądarce, a także pobrać i udostępnić rodzinie i znajomym. Otrzymasz również wiadomość e-mail z załączoną biografią.

Wznawianie czatu

Podczas korzystania z AI Record Finder™, możesz przejść do innych obszarów strony MyHeritage, a później powrócić do AI Record Finder™, aby kontynuować ostatnią rozmowę, dokładnie tam, gdzie ją przerwałeś (nawet jeśli wrócisz innego dnia).

W dowolnym momencie czatu możesz rozpocząć nowe wyszukiwanie, klikając ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu i klikając „Wyszukaj inną osobę” (ang. Search for another person). 

Rozpocznij nowe wyszukiwanie w dowolnym momencie (kliknij, aby powiększyć)

Rozpocznij nowe wyszukiwanie w dowolnym momencie (kliknij, aby powiększyć)

Rozważamy dodanie możliwości przeglądania wszystkich poprzednich sesji czatu, wznawiania dowolnej z nich i eksportowania dowolnej z nich do osobnego pliku do wykorzystania w przyszłości.

Prywatność

Podczas korzystania z AI Record Finder™, informacje wprowadzane podczas wyszukiwania, w tym dane osobowe, są przetwarzane przez MyHeritage i OpenAI w celu dostarczenia wyników wyszukiwania i rejestrowane w celu zachowania ciągłości między sesjami, nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Po 6 misiącach stare sesje czatu są automatycznie usuwane.

Zabronione: Przesyłanie wrażliwych danych osobowych (np. pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych lub przekonań religijnych) za pośrednictwem interfejsu czatu jest zabronione.

Rekordy, które można znaleźć za pośrednictwem AI Record Finder™ są tymi samymi rekordami, które są dostępne w wyszukiwarce MyHeritage dla rekordów historycznych. Rekordy, które nie mogą być przeszukiwane ze względu na prywatność (np. te odnoszące się do żyjących osób), również nie mogą być przeszukiwane przez AI Record Finder™.

Dostępność i języki

Obecnie AI Record Finder™ jest dostępny w przeglądarkach internetowych na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Funkcja zostanie wkrótce dodana do aplikacji mobilnej.

W tym momencie AI Record Finder™ jest dostępny w języku angielskim. Chociaż możliwe jest czatowanie z AI Record Finder™ w wielu językach (również w języku polskim), na ten moment odpowiada on tylko w języku angielskim. Obsługa dodatkowych języków zostanie dodana w przyszłości.

Koszt

Jeśli posiadasz subskrypcję na dane lub kompletną, możesz cieszyć się nieograniczonym dostępem do AI Record Finder™. Pozostali użytkownicy mogą wypróbować AI Record Finder™ bezpłatnie, z ograniczonym użyciem. Po przekroczeniu bezpłatnego limitu będzie wymaga subdkrypcja na dane lub kompletna, aby kontynuować korzystanie z funkcji oraz wyświetlać i zapisywać znalezione rekordy.

Użytkownicy z planem kompletnym mogą korzystać z AI Biographer™ bez ograniczeń. Inni użytkownicy mogą wypróbować AI Biographer™ bezpłatnie, ale w ograniczonym zakresie. Po przekroczeniu bezpłatnego limitu wymagana jest subskrypcja kompletna, aby utworzyć więcej biografii opartych na Inteligencji Al – AI Biography™.

Więcej informacji na temat naszych planów subskrypcji znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja stwarza ogromne możliwości dla postępu technologicznego w praktycznie każdej dziedzinie, w tym dla genealogii. MyHeritage, jako innowacyjna firma, która nieustannie dąży do wykorzystania najnowszych technologii w celu ulepszenia doświadczenia genealogii, była pierwszą dużą firmą zajmującą się historią rodziny, która stanęła na wysokości zadania i opracowała AI Record Finder™ – pierwszą na świecie wyszukiwarkę rekordów historycznych opartą na konwersacyjnej sztucznej inteligencji. AI Record Finder™ zmienia sposób wyszukiwania zapisów historycznych. Serdecznie zachęcamy do wypróbowania funkcji AI Record Finder™. Z dodatkową mocą sztucznej inteligencji, narzędzie to może pomóc ci znaleźć nieuchwytne informacje, których wcześniej nie byłeś w stanie znaleźć. Czekamy na Twoją opinię i zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi sugestami w komentarzach poniżej. 

Życzymy wspaniałych wyszukiwań!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • K

    Katarzyna

    4 stycznia, 2024

    Proszę o pomoc. Nie mogę dodać nowych osób do drzewa. Wyskakuje komunikat o osiągniętym limicie osób, natomiast nie został on osiągnięty (mam w drzewie 232 osoby). Jak mam dodać nowe osoby?