Rekordy wojskowe: Wyszukaj według nazwiska na MyHeritage

Rekordy wojskowe: Wyszukaj według nazwiska na MyHeritage

Rekordy wojskowe są nieocenionym źródłem informacji dla genealogów. Mogą one dostarczyć wielu szczegółów na temat służby wojskowej Twoich przodków, w tym ich stopnia, jednostki i dat służby. Mogą również ujawnić wiele informacji o życiu osobistym twoich przodków, takich jak miejsce i data urodzenia – a nawet o ich cechach fizycznych, takich jak wzrost, kolor włosów i kolor oczu.

W tym artykule omówimy różne rodzaje rekordów wojskowych i co mogą powiedzieć Ci o życiu Twoich przodków. Pokażemy również, jak wyszukiwać rekordy wojskowe według nazwiska i dodatkowych kryteriów na MyHeritage, przyjrzymy się przykładowi i podkreślimy niektóre z ważnych kolekcji rekordów wojskowych dostępnych na MyHeritage.

Rodzaje rejestrów wojskowych i co zawierają? 

Istnieje wiele różnych rodzajów rekordów wojskowych, które możesz znaleźć rejestrując służbę Twoich przodków. Na MyHeritage można znaleźć rekordy wojskowe pod 3 głównymi kategoriami:

Rekordy poboru, zaciągu i służby: Są to najczęstsze rodzaje rekordów. Rekordy poboru i zaciągu są sporządzane, gdy żołnierz dołącza do armii i będą zawierać szczegóły dotyczące rekrutów, takie jak ich nazwiska, daty urodzenia i miejsca urodzenia. Mogą one również zawierać szczegóły dotyczące członków rodziny rekrutów i opisy fizyczne. Akta służby dokumentują szczegóły dotyczące służby żołnierza w armii, takie jak jego stopień, jednostka i daty służby.

Rekordy emerytalne: Te rekordy dokumentują emerytury wojskowe wypłacane przez rząd – wypłacane weteranom wojskowym w uznaniu ich służby. Tego typu akta zazwyczaj zawierają nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, miejsce zamieszkania i informacje o jego służbie wojskowej. Mogą one również zawierać informacje o członkach rodziny, takich jak małżonek i dzieci danej osoby.

Dokumenty wojskowe: Obejmują one wiele różnych innych rodzajów rekordów, od wojskowych rejestrów pochówku do rejestrów i spisów wojskowych do książek o różnych konfliktach. Mogą one zawierać wiele różnych rodzajów informacji o ludziach, którzy służyli w wojsku.

Jak uzyskać dostęp i przeszukiwać rekordy wojskowe na MyHeritage?

Istnieje kilka sposobów na przeszukiwanie rekordów wojskowych na MyHeritage.

Możesz zacząć na głównej stronie wyszukiwania na myheritage.pl/research, i wybrać kategorię „Wojsko” po prawej stronie sekcji kategorii.

Można również przeprowadzić ogólne wyszukiwanie za pomocą formularza na górze strony, a następnie zawęzić wyniki do rekordów wojskowych, wybierając kategorię „Wojsko” po lewej stronie wyników.

Wyszukiwanie rekordów wojskowych na MyHeritage

Wyszukiwanie rekordów wojskowych na MyHeritage

Wreszcie, możesz uzyskać dostęp do rekordów wojskowych poprzez Katalog Zbiorów (ang. Collection Catalog): najedź na zakładkę „Wyszukiwania” (ang. Research) w pasku nawigacyjnym i wybierz „Katalog Zbiorów” (ang. Collection Catalog). Następnie wybierz „Wojsko” (ang. Military) z kategorii po lewej stronie.

Zawężenie do wyszukiwania w rejestrach wojskowych z wyszukiwania ogólnego

Zawężenie do wyszukiwania w rejestrach wojskowych z wyszukiwania ogólnego

To pozwoli Ci na przeglądanie konkretnych kolekcji rekordów wojskowych na MyHeritage i przeszukiwanie kolekcji, którymi jesteś najbardziej zainteresowany. Będziesz mógł również zobaczyć, które kolekcje na MyHeritage są nowe lub zostały ostatnio zaktualizowane.

Podczas wyszukiwania rekordu wojskowego dla Twojego przodka, najlepiej jest zacząć od jak najbardziej ogólnego wyszukiwania – zaczynając na przykład od nazwiska i daty urodzenia lub miejsca – i dodawać więcej szczegółów w miarę postępu. To pozwoli Ci zarzucić szerszą sieć i potencjalnie znaleźć zapisy o Twoim przodku, które mogły zawierać niedokładne informacje.

Przykład

Spójrzmy na przykład.

Kolekcja Stany Zjednoczone – rejestracja poboru do wojska w czasie I wojny światowej, 1917-1918 zawiera rekord Edwina Hubble’a, astronoma, po którym nazwano Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Aby znaleźć ten rekord, możemy zacząć od wyszukiwania ogólnego, wpisując nazwisko Edwina w formularzu wyszukiwania ogólnego, a następnie zawężając wyniki, lub możemy przejść bezpośrednio do odpowiedniej kolekcji w Katalogu Zbiorów (ang. Collection Catalog) i wpisać jego nazwisko w formularzu wyszukiwania dla tej kolekcji

Oto rekord na stronie z wynikami:

Wyniki wyszukiwania rekordów wojskowych dla Edwina Powella Hubble’a

Wyniki wyszukiwania rekordów wojskowych dla Edwina Powella Hubble’a

Kliknij w dowolnym miejscu na karcie wyników, aby uzyskać dostęp do zapisu. Tutaj znajduje się strona Przeglądu rekordu (ang. Review Record):

Rekord służby wojskowej Edwina Hubble’a

Rekord służby wojskowej Edwina Hubble’a

Ten rekord zawiera nazwisko Hubble, płeć, datę urodzenia, wiek, przybliżoną datę rejestracji, narodowość i język. Poniżej tych szczegółów zobaczysz więcej informacji o tym, skąd pochodzi ten rekord, a poniżej skan wysokiej rozdzielczości rekordu. Możesz powiększać i pomniejszać zeskanowany rekord używając przycisków powiększenia (ang . zoom) w prawym dolnym rogu, lub otworzyć widok na cały ekran używając przycisku „Rozwiń” (ang. Expand) w prawym górnym rogu.

Po prawej stronie szczegółów rekordu, znajdziesz opis kolekcji, która zawiera ten rekord i link do przeszukiwania tej kolekcji. Poniżej znajdziesz również wszelkie powiązane rekordy, które algorytm MyHeritage zidentyfikował jako prawdopodobnie istotne dla tej osoby. Możesz przeczytać więcej o funkcji Powiązanych rekordów (ang. Related Records) tutaj.

Kiedy znajdziesz rekord, który jest istotny dla kogoś z Twojego drzewa, możesz zapisać go w swoim drzewie i wyodrębnić każdą nową informację, którą znalazłeś w rekordzie, klikając przycisk „Zapisz rekord” (ang. Save record) na górze strony.

Kolekcje rekordów wojskowych na MyHeritage

MyHeritage zawiera setki rekordów wojskowych. Oto tylko kilka przykładów cennych kolekcji rekordów wojskowych, które można znaleźć na MyHeritage:

Wyszukiwanie rekordów wojskowych na MyHeritage jest bezpłatne, a niektóre kolekcje (takie jak francuski Wojskowy Indeks Śmierci i kolekcje Rekordów Emerytalnych z Wojny Rewolucyjnej wymienione powyżej) są również bezpłatne do przeglądania. Jednakże, będziesz potrzebował planu na Dane lub Kompletny plan, aby zobaczyć większość rekordów i zapisać je do swojego drzewa.