Te rekordy dodaliśmy do naszej Bazy Danych w marcu

Te rekordy dodaliśmy do naszej Bazy Danych w marcu

W marcu zostało dodanych 6,7 mln historycznych rekordów do MyHeritage w trzech nowych kolekcjach:

  1. Litewsko-żydowskie rekordy z LitvakSIG.
  2. Austria, Wiedeń, żydowskie akta stanu cywilnego, 1835-1938.
  3. Austro-Węgry, listy ofiar podczas I wojny światowej, 1914-1918.

Wiele z litewsko-żydowskich rekordów z LitvakSIG, zarówno jak i obie kolekcje z Austrii nie są dostępne na innych głównych komercyjnych stronach genealogicznych. Są one cennym źródłem informacji dla osób posiadających korzenie zarówno w społeczności żydowskiej jak i na Litwie lub w Austrii-Węgrzech. Z aktualizacją w tym miesiącu, całkowita liczba historycznych rekordów na MyHeritage wynosi obecnie 13,2 mld rekordów.

Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat każdej z wyżej wymienionych kolekcji: 

Litewsko-żydowskie rekordy z LitvakSIG, 1795-1940 

Przy dodawaniu tej kolekcji współpracowaliśmy z LitvakSIG, to organizacja non-profit z siedzibą w USA, która zapewnia główne źródło online dla litewsko-żydowskich badań genealogicznych na całym świecie. Rekordy w kolekcji zostały pierwotnie przetłumaczone i zindeksowane przez LitvakSIG i reprezentują prawie cały korpus pracy LitvakSIG na przestrzeni ponad 20 lat.

W tym zbiorze znajduje się 4 miliony różnego rodzaju zapisów: listy rewizyjne, akty stanu cywilnego, listy podatkowe i wyborcze, rejestry gospodarstw domowych i inne zapisy dotyczące ludności litewsko-żydowskiej (Litwaków) z okresu Imperium Rosyjskiego (1795 – I wojna światowa) do okresu Litwy niepodległej (1919-1940). Ponadto, w aktach znajdują się nazwiska kilku członków rodziny oprócz osoby głównej, takie jak ojciec, matka, małżonek, dziadek od strony Ojca i dziadek od strony Mamy. Większość zapisów zawiera datę i miejsce istotnego wydarzenia i może zawierać drugorzędne wydarzenie, takie jak rok lub miejsce urodzenia. Większość zapisów pochodzi z miast na terenie dzisiejszej Litwy. Jednakże, ze względu na różne zmiany geopolityczne w czasie trwania tej kolekcji, rekordy nie są ograniczone do współczesnych granic Litwy, a miejsca wymienione w rekordach mogą również znajdować się w dzisiejszej Polsce, Białorusi lub innych krajach sąsiadujących.

Większość z rekordów w tym zapisie nie jest dostępna na innych komercyjnych stronach genealogicznych. Wraz z zaawansowanymi technologiami wyszukiwania i dopasowywania MyHeritage – które pokonują bariery językowe i zapewniają dopasowanie do drzew genealogicznych w języku angielskim, rosyjskim i hebrajskim, wśród innych języków – rekordy te moga otworzyć całkiem nowe horyzonty dla osób, które badają swoje litewsko-żydowskie dziedzictwo.

Aby dowiedzieć się więcej o Rekordach Litewsko-Żydowskich z LitvakSIG, 1795-1940, zapraszamy do tego wpisu na blogu: MyHeritage udostępnia znaczącą kolekcję Litewsko-Żydowskich Rekordów Historycznych.

Przeszukuj zbiór Litewsko-Żydowskich Rekordów z LitvakSIG, 1795-1940

Austria, Wiedeń, żydowskie akta stanu cywilnego, 1835-1938

1 milion rekordów historycznych zawartych w tej kolekcji to indeksy urodzeń, małżeństw i pochówków dla społeczności żydowskiej w Wiedniu, Austrii. Akta urodzenia zawierają imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców. Akta małżeństw zawierają imię i nazwisko pary młodej, datę ślubu i miejsce zawarcia ślubu. Akta zgonu z kolei zawierają imię i nazwisko zmarłego, datę zgonu i jego miejsce. 

Rejestry urodzeń są dostępne do 1916 r., podczas gdy rejestry małżeństw i pochówków są dostępne do 1938 r. Jeśli są one dostępne dla danego rekordu, znajdziesz również informacje o numerze księgi, tomu, strony i wydania.

Przeszukuj zbiory Austria, Wiedeń, żydowskie akta stanu cywilnego, 1835-1938

Austro-Węgry, listy ofiar podczas I wojny światowej, 1914-1918

1,5 miliona rekordów dostępnych w tej kolekcji jest indeksem list ofiar z Austro-Węgier z I wojny światowej. Rekordy zawierają nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, informacje wojskowe dotyczące ofiary, takie jak stopień lub jednostka, oraz datę zgonu umieszczonej na liście ofiar. W niektórych przypadkach może być również dostępna data lub miejsce śmierci. Rekordy często zawierają również numer w liście ofiar, przyczynę zgonu, numer strony, z której pochodzi informacja i wszelkie dodatkowe komentarze.

Jako, iż akta pochodzą z wielonarodowego państwa, jakim wówczas były Austro-Węgry, osoby w nich występujące mogą pochodzić z każdego współczesnego kraju, który był wcześniej częścią Austro-Węgier. W szczególności, kolekcja zawiera rekordy osób urodzonych w dzisiejszej Austrii, na Węgrzech, w Czechach (dawniej Bohemia lub Morawy), w Polsce (dawniej Galicja), na Ukrainie (dawniej Galicja), w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie.

Listy ofiar przedstawiają dość zróżnicowany przekrój osobowy. Znajdują się na nich żołnierze niemal każdego stopnia, od ochotników po oficerów, a także żołnierze wyznania katolickiego, protestanckiego, żydowskiego i muzułmańskiego.

Podczas przeglądania tej kolekcji należy pamiętać, że imiona i nazwiska są często pisane w oryginalnym języku zawartym w liście ofiar. Na przykład, osoba o imieniu Joseph czy Józef może być również znaleziona jako Joszef lub Josef. Żołnierze są zazwyczaj wymieniani tylko pod jednym imieniem i nazwiskiem.

Należy również pamiętać, że data na liście ofiar nie zawsze oznacza datę śmierci żołnierza. Lista ofiar z ostatniego roku wojny (1918) może zawierać ofiary z pierwszego roku wojny (1914), które wówczas nie były jeszcze zgłoszone.

Poszukuj zbiory Austro-Węgry, Listy ofiar I wojny światowej, 1914-1918

Przykłady

Przykład: Akta litewsko-żydowskie z LitvakSIG, 1795-1940

Zbiór Akta litewsko-żydowskie z LitvakSIG zawiera zapis wygnania matki Leah Goldberg. Leah Goldberg (1911-1970) jest jedną z najbardziej znanych hebrajskojęzycznych poetek, pisarek i dramatopisarek. Urodziła się w 1911 r. w Królewcu (obecnie Kaliningrad) w Prusach, a dzieciństwo spędziła w Kownie na Litwie. W czasie I wojny światowej jej rodzina została zesłana do Rosji.

W kolekcji znajduje się zapis wygnania matki Leah, Cili, w 1915 r. i jej powrotu do Siauliai, w rejonie kowieńskim, w 1921 r.

Akta emigracyjne Tsili Goldberg [Credit: MyHeritage Lithuanian-Jewish Records from LitvakSIG, 1795-1940].

Akta emigracyjne Tsili Goldberg [Credit: MyHeritage Lithuanian-Jewish Records from LitvakSIG, 1795-1940].

W 1935 r. Leah i jej matka przeprowadziły się do Tel Awiwu.

Przykład: Austria, Wiedeń, żydowskie akta stanu cywilnego, 1835-1938 

Austria, Wiedeń, żydowskie akta stanu cywilnego, 1835-1938 – kolekcja zawiera akt urodzenia austriackiej mistrzyni pływania Judith Deutsch. Judith posiadała tytuł Austriackiej Sportsmenki Roku w 1935 roku i otrzymała Złoty Medal Honorowy dla jednej z najwybitniejszych austriackich osobistości sportowych w 1936 roku. Akta zawierają imiona ojca i matki, datę urodzenia i miejsce urodzenia.

Akt urodzenia Judith Deutsch [Credit: MyHeritage Austria, Vienna, Jewish Vital Records, 1835-1938].

Akt urodzenia Judith Deutsch [Credit: MyHeritage Austria, Vienna, Jewish Vital Records, 1835-1938].

Przykład: Austro-Węgry, listy poległych w I wojnie światowej, 1914-1918

Kolekcja „Austro-Węgry, listy ofiar I wojny światowej” zawiera akta pilota myśliwca z I wojny światowej Ernsta Strohschneidera. Ernstowi przypisuje się 15 zwycięstw powietrznych w latach 1916-1918. W poniższej karcie wypadku widzimy zapis wcześniejszej kontuzji z 1914 roku. W rekordzie podano rok urodzenia, datę sporządzenia listy poległych, stopień, jednostkę i pododdział.

Lista ofiar Ernsta Strohschneidera [Credit: MyHeritage Austria-Hungary, Lista ofiar I wojny światowej, 1914-1918].

Lista ofiar Ernsta Strohschneidera [Credit: MyHeritage Austria-Hungary, Lista ofiar I wojny światowej, 1914-1918].

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nowo dodane przez nas kolekcje oferują Ci dodatkowy wgląd w historię Twojej rodziny. Przeszukiwanie tych kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. W celu przeglądania tych rekordów lub zapisania rekordów do swojego drzewa genealogicznego, będziesz potrzebował subskrypcji na dane lub kompletnej.

Jeśli jesteś posiadaczem drzewa genealogicznego na MyHeritage, nasza technologia Record Matching powiadomi Cię automatycznie, jeśli rekordy z tych kolekcji pasują do Twoich krewnych. Wtedy będziesz mógł przejrzeć rekord i zdecydować, czy chcesz dodać nowe informacje do swojego drzewa.