Nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z najważniejszych momentów w historii lotnictwa

Nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z najważniejszych momentów w historii lotnictwa

Niedawno otwarcie poprosiliśmy naszych użytkowników o dzielenie się z nami zdjęciami rodzinnymi, które uwieczniają osobiste doświadczenia związane z historycznymi momentami: osobiste fotografie rodzinne przedstawiające ważne wydarzenia w historii. Wśród nadesłanych zdjęć znalazły się dwie niesamowite fotografie, jedna od Julie Boardman z Australii, a druga od Lou Daly z Waszyngtonu, które uchwyciły kluczowe momenty w historii lotnictwa.

Julie Boardman z Australii podzieliła się zdjęciem, które jej babcia zrobiła 94 lata temu Bertowi Hinklerowi, słynnemu australijskiemu lotnikowi. Hinkler był pionierem lotnictwa i ustanowił wiele rekordów świata, w tym pierwszy w historii samotny lot między Anglią a Australią w lutym 1928 r. oraz pierwszy samotny lot przez południowy Atlantyk w 1931 r. Niestety, zginął w 1933 r., w wieku 40 lat, kiedy jego samolot rozbił się o górę w Toskanii podczas próby ustanowienia kolejnego rekordu świata.

Julie podzieliła się z nami zdjęciem Hinklera zrobionym w czerwcu 1928 r:

A tutaj jest to samo zdjęcie ulepszone i pokolorowane na MyHeritage:

„Moja babcia od strony Ojca, Jane Ingle Thompson z domu Bone, zrobiła to zdjęcie” – pisze Julie. „Moja rodzina mieszkała w Stanthorpe, Queensland, Australii, i moi dziadkowie byli świadkami, jak Bert Hinkler wylądował swoim Avro Avianem G-EBOV na otwartym terenie w McGregor Estate 13 czerwca 1928 roku. Po złożeniu skrzydeł samolot został przetransportowany główną ulicą do firmy Pierpoint & Sons, gdzie zatankowano paliwo. Tłumy zgromadziły się, aby obserwować tę chwilę. Czyż życie nie było wtedy o wiele prostsze?”.

Dziadek od strony Ojca Julie, Jack Thompson, również miał w Stanthrope warsztat samochodowy o nazwie Thompson’s Garage – niestety, nie ten, do którego wożono samolot Berta Hinklera. Wyjaśnia, że dziś posiadłość McGregor Estate to częściowo place zabaw i publiczne korty tenisowe.

Zdjęcie zostało udostępnione Julie przez jej ciotkę, podczas badań nad historią rodziny.

Lou Daly ze stanu Waszyngton w zachodnich Stanach Zjednoczonych podzieliła się dwoma zdjęciami z rodzinnych albumów. Według niej jest ona „jedyną osobą, która wie, że one w ogóle istnieją”.

Zdjęcia powstały w dramatycznym okresie historii: 87 lat temu, w sierpniu 1935 roku.

Pierwsze zdjęcie przedstawia słynnego amerykańskiego lotnika Wileya Posta, a drugie – Willa Rogersa, aktora, komika, wodewilistę i komentatora życia społecznego. 

Wiley Post, urodzony w 1898 r., był pierwszym lotnikiem, który w lipcu 1933 r. odbył samotny lot dookoła świata. Był również znany z opracowania jednego z pierwszych ciśnieniowych kombinezonów kosmicznych i odkrycia strumienia odrzutowego.

Will Rogers, urodzony w 1879 r., był jedną z największych gwiazd Hollywood i Broadwayu, zagrał w ponad 70 filmach i napisał ponad 4000 felietonów do gazet. W latach trzydziestych Rogers był najlepiej opłacanym aktorem w Hollywood. Był zwolennikiem rozwoju amerykańskiego lotnictwa, a podczas kilku swoich lotów towarzyszył Postowi, by pisać o nich w swoich felietonach.

15 sierpnia 1935 r., lecąc razem hybrydowym samolotem Lockheed, wkrótce po starcie rozbili się o lagunę w pobliżu Point Barrow na Alasce.

Według Lou, te zdjęcia „zostały zrobione tuż przed śmiertelną katastrofą Rogersa i Posta na Alasce. Zrobił je dziadek mojego byłego męża, Percy Daly, który był przyjacielem Wileya Posta. Nie wydaje mi się, aby te zdjęcia były kiedykolwiek udostępniane poza moją rodziną”.

Czy w Twojej rodzinie istnieją takie niezwykłe, historyczne zdjęcia – zrobione przez członków rodziny w kluczowych momentach historii? Chętnie je zobaczymy i usłyszymy historie, które się za nimi kryją! Wypełnij nasz formularz tutaj, aby przesłać swoje zdjęcia i historie.