

Podstawy genealogii 4: Zdjęcia, jako forma informacji o Twoich przodkach
-
od Kasia ·
- 9 sierpnia, 2020
- · Genealogia
Jeśli znalazłeś stare zdjęcia członków rodziny, przechwyciłeś właśnie złoto “genealogiczne”. Nie ma nic lepszego niż spojrzenie w oczy przodka.
W naszym poprzednim wpisie z serii Podstawy genealogii – serii wpisów, które prowadzą Cię krok po kroku przez proces tworzenia drzewa genealogicznego – omawialiśmy wartość, jaką rekordy historyczne i dokumenty dodają do poszukiwań, oraz jak mogą pomóc przy tworzeniu drzewa. W tym wpisie skoncentrujemy się na jednym szczególnym rodzaju dokumentu historycznego: fotografii.
Mówią, iż zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów, i jest to szczególnie prawdziwe, gdy chodzi o zdjęcie osoby, która żyła dawno temu.
W niektórych przypadkach, zdjęcia rodzinne mogą dostarczyć nam pełnych informacji, czy to za pośrednictwem krewnego, który słownie wyjaśni nam okoliczności zrobienia danego zdjęcia, i kto się na nim znajduje, czy też za pośrednictwem informacji, które często zapisywane są na odwrocie fotografii. Informacje te mogą zawierać datę i miejsce zrobienia zdjęcia, osoby, które znajdują się na danym zdjęciu, oraz podobne.
Niestety, nie zawsze. Nawet jeśli na odwrocie są napisane jakieś szczegóły, nie zawsze można mieć pewność, że ktokolwiek je napisał, zapamiętał lub zapisał je prawidłowo.
Dobra wiadomość jest taka, że można się wiele nauczyć badając sam obraz.
Przyjrzyj się tematowi bliżej
Istnieje wiele rewolucyjnych, nowych technologii, które mogą Ci pomóc nieco lepiej “przyjrzeć” się zdjęciom. Takie narzędzia jak MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć, które koloryzują zdjęcia, czy ulepszają je, mogą sprawić, że fotografie nie tylko będą bardziej wyraziste, czy przyjemniejsze dla oka – mogą one pomóc wydobyć istotne szczegóły, których nie zauważyłeś wcześniej, a które mogą dać ci ważne wskazówki dotyczące życia twoich przodków.
Weźmy na przykład to zdjęcie pary na wycieczce około 1950 roku.
Po dokonaniu koloryzacji zdjęcia z MyHeritage In Color™, wyłaniają się bujne szczegóły otoczenia. W tle można dostrzec budynek i zobaczyć roślinność w znacznie większym stopniu. Ułatwia to określenie potencjalnych miejsc, w których to zdjęcie mogło być zrobione.
Funkcja MyHeritage Ulepszanie zdjęć pozwala nam uzyskać więcej dodatkowych szczegółów poprzez swoje algorytmy rozpoznawania twarzy. Dla tego obrazu, narzędzie od razu uwyraźniło twarze pary, aby pokazać nam rysy tak dokładnie, jakbyś mógł je zobaczyć, rozmawiając z tą osobą na żywo.

Co zdjęcia mogą nam “powiedzieć”?
Fotografia została wynaleziona w połowie XIX wieku, i u jej początków zrobienie zdjęcia było kosztowne i trudne.
Jedynie zamożne rodziny mogły pozwolić sobie na zrobienie portretów, a nawet jeśli, to nie robiły tego zbyt często. Do czasu kiedy aparaty stały się powszechne w domach, ludzie zazwyczaj zamawiali wykonywanie portretu na specjalne, formalne okazje: ślub, urodziny, przeprowadzka do nowego domu lub wyprowadzka z domu, i tym podobne.
Więc jeśli jesteś w posiadaniu formalnego, zleconego portretu członka rodziny z początku 1900 roku lub od połowy do końca 1800 roku, pierwszą rzeczą, jaką o nich wiesz jest to, że prawdopodobnie nie byli biedni.
Mogli mieć jednak szczęście. Fotograf mógł zdecydować się na ich sfotografowanie ze względu na kontekst, w jakim żyli lub pracowali, lub użyć ich jako modeli. W takim przypadku ich pojawienie się na zdjęciu może nie mówić nam o ich bogactwie, ale o innych rzeczach – takich jak kontekst i środowisko, w którym zostało zrobione zdjęcie.
Oto kilka szczegółów, na które należy zwrócić uwagę:
Odzież oraz fryzury
Należy zwrócić uwagę na rodzaj ubioru noszonego przez osoby na zdjęciach. Moda szybko się zmienia, więc strój może być niezwykle pomocną wskazówką przy datowaniu zdjęcia. Jakie fryzury mają sfotografowane osoby? Czy mężczyźni noszą wąsy lub brodę, a jeśli tak, to w jaki sposób są one cięte? Jaki rodzaj kołnierzyka mają na sobie? Czy kobiety mają na sobie kapelusze? Szeroko-czarne, czy krótkie? Jakiego rodzaju buty? Jak długie są ich spódnice? Zbadajcie modę z okresu czasu, w którym uważacie, że zdjęcie mogło być zrobione i porównajcie.

Ubrania mogą również pomóc w zgadywaniu, z jakiej okazji zdjęcie mogło zostać zrobione do dokumentacji. Czy na zdjęciu znajduje się młoda kobieta ubrana w suknię ślubną i welon? Czy opaska weselna jest widoczna na dłoni jednej z osób na zdjęciu? Czy też wszystkie osoby są ubrane na czarno, co wskazuje na to, że są w żałobie?
Jeśli któryś z mężczyzn jest w mundurze wojskowym, będziesz wiedział, że służył w armii, a rodzaj munduru może ci powiedzieć, która armia, który pułk, a może nawet pozycja twojego przodka. MyHeritage In Color™ może okazać się szczególnie przydatny w rozróżnianiu jednego munduru od drugiego – oczywiście, kolory będą generowane komputerowo, więc należy podejść do nich z przymrużeniem oka, ale mogą one być w stanie wskazać ci właściwy kierunek.
Poza, wyraz twarzy i gesty
Co robią osoby na zdjęciu? Jakie inne osoby i/lub przedmioty znajdują się na zdjęciu? Jeśli są po prostu skierowane w stronę aparatu, to w jaki sposób pozują?

Ze względu na długi czas naświetlania, wczesne fotografie bardziej niż te późniejsze przypominały malowane portrety. Pozy były sztywne, formalne, a wyraz twarzy poważny. Dopiero w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku uśmiech na zdjęciach stał się powszechny. W miarę jak aparaty fotograficzne stawały się coraz bardziej przystępne cenowo, a czas naświetlania coraz krótszy, wykonywano coraz więcej spontanicznych i autentycznych zdjęć, z obiektami w bardziej swobodnych lub spontanicznych pozach.

Na zdjęciach formalnych osoby mogły być ustawione wizualnie w taki sposób, aby przedstawić ich relacje. Czy są one ustawione w rzędzie od najstarszego do najmłodszego? Kto kładzie rękę na czyim ramieniu?

Osoby na zdjęciach, a ich wiek
W zależności od tego, jak wyraźne jest zdjęcie, możesz być w stanie określić w przybliżeniu wiek osób znajdujących się na nim. Na przykład, jeśli Twoja babcia na fotografii widnieje, jako małe dziecko, a obok niej znajdują się inne dzieci, jak i dwójka dorosłych, bardzo prawdopodobne jest to, że młoda kobieta na zdjęciu, to jej matka, młody mężczyzna to jej ojciec, pozostałe dzieci, to jej rodzeństwo. Na zdjęciach z więcej niż dwoma pokoleniami można zgadnąć, kto jest kim według ich przybliżonego wieku.

Podobieństwo pomiędzy członkami rodziny
Podobieństwo nie jest zbytnio dokładnym czynnikiem na identyfikację osób na zdjęciach, jako iż członkowie rodziny mogą różnić się wyglądem od siebie, a szczegóły, czy rysy mogą być niewyraźne ze względu na jakość zdjęcia.
Jednakże czasem czynnik ten może dostarczyć nam pewnych wskazówek. Ty (lub Twój krewny) możecie być w stanie zidentyfikować kogoś na zdjęciu jako młodszą wersję osoby udokumentowanej na zdjęciu wykonanym w późniejszym czasie, lub też z pamięci.
Funkcja MyHeritage Ulepszanie zdjęć może tu wiele pomóc, zwłaszcza jeśli Twoje zdjęcia są nieco zamazane. Narzędzie poprawia jakość szczegółów na zdjęciu i nadaje ostrość nieostrym twarzom, dzięki czemu będziesz mógł wyraźniej zobaczyć cechy charakterystyczne swoich przodków.


Digitalizuj swoje zdjęcia
Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś, zachęcamy Cię do tego, abyś zachowywał fotografie dla kolejnych pokoleń – co zazwyczaj oznacza digitalizowanie ich. W następnym rozdziale serii Podstawy genealogii opowiemy o tym, jak skanować i digitalizować zdjęcia i inne zapisy historyczne.
Jeśli zdigitalizowałeś już swoje zdjęcia, wypróbuj MyHeritage In Color™ i MyHeritage Ulepszanie zdjęć, i zobacz, jakich nowych informacji dowiesz się o swoich przodkach z ulepszonych zdjęć!
More from Genealogia

2020: Podsumowanie Roku w MyHeritage
„Czy mnie słyszysz?” i „nie słyszę Cię!” były jednymi z najczęściej wypowiadanych zwrotów roku 2020. Niezależnie od tego, czy to brzmi dla Ciebie znajomo, czy nie, wielu z nas spędziło większość czasu przed ekranami komputera w tym roku, pracując, na internetowych imprezach towarzyskich, badając...

Wpis EKSPERTA: Jak przyspieszyć poszukiwania w księgach metrykalnych tabelarycznych?
Tabelaryczny format zapisu galicyjskich metryk umożliwia prowadzenie mniej standardowych badań rodzinnych. Jak poszukiwać przodków po numerze domów? Co do genealogii mogą wnieść chrzestni oraz świadkowie? W kolumnowych aktach prowadzonym na terenie zaboru austriackiego od 1777/1784 roku, w pierwszych dekadach XIX wieku, w aktach chrztów...

Akta: 10 wskazówek dotyczących badania służby wojskowej Twoich przodków
Całkiem możliwe, że w Twoim drzewie genealogicznym znajdują się lub znajdą się osoby, które służyły w wojsku. Wczorajszy Dzień Niepodległości to zapewne jedna z okazji na zagłębienie się w informacje z źródeł militarnych. Zachęcamy Cię do dzielenia się z nami historiami rodzinnymi w temacie...

Family Tree Builder dostępny już dla macOS Catalina i macOS High Sierra
Jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że użytkownicy komputerów Mac z systemami Catalina i High Sierra mogą ściągać i korzystać z MyHeritage Family Tree Builder darmowo. Nasza technologia, która łączy innowacyjne rozwiązania z łatwymi w użyciu funkcjami cieszy się popularnością na całym świecie. Otrzymaliśmy wiele zapytań...

Wzruszjący WYWIAD: Pan Krzysztof Wacławski ku czci swoich przodków – Bohaterów II Wojny Światowej
Ten wywiad z Panem Krzysztofem Wacławskim został przeprowadzony na cześć jego ciotecznej Babci i Dziadka, którzy w czasie II Wojny Światowej ocalili żydowską dziewczynkę, przyjmując ją do swojego domu, jako swoją córkę. Przeczytajcie w wywiadzie, jaką rolę w uhonorowaniu tej historii odegrał Pan Krzysztof,...

Darmowy dostęp do Akt Zgonów na Wszystkich Świętych!
Wszystkich Świętych jest obchodzone w wielu krajach, jako wyraz pamięci o tych, którzy odeszli, oddając im honor i szacunek. Zapewne kolejnym sposobem na oddanie im czci jest zachowanie pamięci o nich dla przyszłych pokoleń, i odkrycie ich historii rodzinnych. Z tego powodu oferujemy Wam...

Dopasowanie DNA pomaga kobiecie odkryć traumatyczną przeszłość Babci, której ona sama nie chciała opowiedzieć
Kanadyjka pierwszego pokolenia Stephanie zawsze interesowała się historią rodziny. Jako dziecko matki brytyjskiej imigrantki i ojca uchodźcy z Litwy, zawsze odczuwała naturalną ciekawość co do ich pochodzenia. Jednak znalezienie informacji o nich nie było łatwe: nie miała żadnej wiedzy o swoim drzewie genealogicznym poza...

Podstawy Genealogii 5: Digitalizacja i przechowywanie starych zdjęć
Witamy z powrotem w naszej serii Podstawy Genealogii! W rozdziale czwartym omówiliśmy, czego można się nauczyć, dokładnie analizując stare zdjęcia rodzinne. W dzisiejszym poście porozmawiamy o tym, jak zdigitalizować i przechowywać zdjęcia i dokumenty. Skanowanie i digitalizacja dokumentów jest nie tylko łatwym sposobem na...

Efekt babci: Jak bardzo babcie są niezbędne dla przetrwania ludzkiej rasy
Nie ulega wątpliwości, że dziadkowie odgrywają w naszym życiu szczególną rolę – zwłaszcza nasze babcie. Od zarania dziejów dziadkowie aktywnie angażują się w wychowanie swoich wnuków. Ci z nas, którzy mieli szczęście poznać swoich dziadków, często mają po nich bardzo dobre wspomnienia. Jednak według...
Udostępnij