Interesuję mnie pochodzenie nazwiska Swis zapisywanego czasami w różnych wariantach: Swiś, Świs, Świś


Pochodzenie nazwisk interesowało mnie od zawsze. Niecałe dwa lata temu opublikowaliśmy post, dzięki któremu przy pomocy przemiłej Pani Ewy Szczodruch, każdy może dowiedzieć się pochodzenia swojego nazwiska. Zainteresowanie tym tematem jest ogromne o czym świadczy przeszło 700 komentarzy pod tym topikiem!
A czy Wy znacie pochodzenie swojego nazwiska? Chcecie się dowiedzieć coś więcej? Sprawdźcie swoje nazwisko na MyHeritage!
Weźmy pod uwagę najbardziej popularne nazwisko w Polsce, Nowak!
Generalnie nazwiska w Polsce to późne historycznie zjawisko, ponieważ powstały dopiero u schyłku średniowiecza. Naukowcy od wielu lat starali się zdefiniować nazwisko jako odrębną jednostkę językową i historyczną. W wyniku ich ustaleń można przyjąć, że jest to jednostka obowiązkowa, dziedziczna i niezmienna w swojej formie słowotwórczej, fonetycznej i graficznej. W tym ścisłym znaczeniu nazwisko na ziemiach polskich funkcjonuje na podstawie prawa stanowionego od XIX wieku.
W Polsce prawo do posiadanie nazwiska jest obowiązkowe. Zwykle przyjmuje się je po ojcu, natomiast żona na ślubie przyjmuje najczęściej nazwisko męża, choć obecnie wiele kobiet zachowuje swe nazwisko, zwłaszcza te, które pod swym panieńskim nazwiskiem mają osiągnięcia zawodowe, naukowe lub artystyczne. Coraz częściej małżonkowie przyjmują nazwiska podwójne. Polskie prawo dopuszcza także przyjęcie przez męża nazwiska żony, co jednak jest rzadko praktykowane.
Ponadto, jeśli chcecie dowiedzieć się pochodzenia swojego nazwiska wg źródeł z których korzysta Pani Ewa Szczodruch pozostawcie komentarz z nazwiskiem, jakie Was interesuje pod tym postem.
lori karey-lacroix
11 lutego, 2013
can you tell me about my family name?
Zawkrewski (my father)
hader (my maternal great-grandfather)
mytko or malik (my maternal great-mother’s maiden name)