NOWOŚĆ: Między-języczne Record Matches (Powiązania rekordów)

NOWOŚĆ: Między-języczne Record Matches (Powiązania rekordów)

Wielu genealogów zdaje sobie już z tego sprawę; pośród wielu wiodących genealogicznych, komercyjnych stron internetowych, MyHeritage jest wiodącym serwisem dla międzynarodowej genealogii – mianowicie, w szczególności przy odkryciach przodków w Europie, jak również na całym świecie. 

Jest również niezwykle użyteczne dla amerykańskich genealogów, ponieważ wielu z nich posiada przodków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych z innych krajów. Ta siła wynika z faktu, że MyHeritage jest przetłumaczony na 42 języki i czasu powstania 17 lat temu stał się najpopularniejszym i najchętniej używanym portalem genealogicznym w większości krajów nieanglojęzycznych, oprócz popularności w świecie anglojęzycznym.

Ogromna liczba międzynarodowych użytkowników, którzy zbudowali miliony drzew genealogicznych na MyHeritage, które nie mogą znalezione w żadnym, innym miejscu, a także ekskluzywne światowe kolekcje rekordów i unikalna technologia dedykowana pokonywaniu barier językowych, uczyniły MyHeritage międzynarodową potęgą genealogiczną, której nie można przeoczyć.

Stale pracujemy nad tym, aby udoskonalać technologie MyHeritage. Dzisiaj chcielibyśmy ogłosić znaczącą innowację: nasza technologia Global Name Translation™ została rozszerzona o dodanie jej do naszych Record Matches (powiązań pomiędzy rekordami). 

Osoby, które poszukują swojego dziedzictwa często spotykają się z barierą językową, kiedy próbują dowiedzieć się więcej na temat przodków, którzy pochodzą z innych krajów. MyHeritage zostało pionierem technologii Global Name Translation™, w celu pomocy użytkownikom w usunięciu tej bariery. Technologia ta automatycznie tłumaczy nazwiska na różne języki. 

Ta unikalna zdolność, oryginalnie zaprojektowana przez Założyciela i CEO MyHeritage, pozwala użytkownikom znaleźć akta i rekordy w różnych językach, które posiadają informacje o ich przodkach (jak również synonimy w różnych językach). Pierwotnie funkcja ta była dostępna w naszej wyszukiwarce SuperSearch™, jednak teraz udało nam się ją wprowadzić również do naszej technologii Record Matches (wyszukującej powiązań między Twoim nazwiskiem a dokumentami). 

Przykładowo, jeśli wyszukujesz przodka o imieniu Alexander, algorytm może odkryć hiszpański rekord, gdzie ten sam przodek został zapisany, jako Alejandro (hiszpańska wersja imienia Alexander), lub też rosyjska wersja zapisana Александр, zapisany cyrylicą (rosyjski sposób zapisania imienia Alexander), lub też rosyjski odpowiednik tego imienia Саша (Sasha).

Record Matches to rekordy, które są automatycznie wyszukiwane, i pasują do osób z Twojego drzewa genealogicznego. 

Z tym nowym dodatkiem, przetłumaczone Record Matches są teraz regularnie kalkulowane automatycznie. Oznacza to, że będziesz otrzymywał Record Matches z rekordami historycznymi i profilami drzew genealogicznych w innych językach. Kiedy będziesz je przeglądał, nazwy będą odpowiednio zapisane w użyciu Twojego alfabetu. Zapewne zauważyłeś już jakieś rekordy w innych językach, które pojawiają się w Twoich powiązaniach. 

Ta funkcja pomoże Ci z łatwością znaleźć rekordy, które w przeciwnym razie byłyby trudne do odnalezienia. 

Unikalne dla MyHeritage

Ta unikalna technologia jest dostępna jedynie na MyHeritage i działa w parze z naszą ogromną bazą danych międzynarodowych rekordów.

Na przykład, Twoja rodzina ma rosyjskie korzenie. Twoje drzewo genealogiczne jest po polsku, a Ty nie znasz języka rosyjskiego, co sprawia, że odkrywanie Twoich przodków staje się trudne. Z najnowszym rozszerzeniem technologii Global Name Translation™, nie musisz już przeszukiwać informacji o przodkach w rosyjskich aktach po rosyjsku, a mianowicie otrzymasz wyniki w języku rosyjskim, wraz z transliteracją nazwisk na angielski.  

Oznacza to, że rosyjskie nazwiska będą zapisane korzystając z alfabetu łacińskiego, tak byś mógł je odczytywać. Podobnie, jeśli Twoja rodzina posiada żydowskie korzenie, i Twój dalszy przodek został pochowany w Izraelu, możesz otrzymać połączenie pomiędzy profilem w swoim polskim profilu drzewa, i rekord pochówku po hebrajsku (co jest bardzo prawdopodobne, ponieważ MyHeritage sfotografował i zaindeksował wszystkie nagrobki w Izraelu i umieścił je online).

Jak to działa? 

Global Name Translation™ zawiera zaawansowane algorytmy i opiera się na masywnej, wielojęzycznej bazie danych MyHeritage, która zawiera ponad 12 miliardów rekordów historycznych. Technologia ta automatycznie tłumaczy nazwiska znalezione w rekordach historycznych i drzewach genealogicznych z wysokim wskaźnikiem dokładności, generując wszystkie prawdopodobne wersje nazwy w celu ułatwienia ich dopasowania w różnych językach. 

Mówiąc technicznie, tłumaczy nie łacińskie imiona i nazwiska na angielski (na przykład z hebrajskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, greckiego, i innych nie-łacińsko brzmiących skryptów). 

Język angielski jest językiem bazowym. Bez modyfikowania danych, które są wprowadzane do MyHeritage i przechowywane w jego oryginalnym języku, technologia ta jest w stanie dopasować podobne nazwy napisane w różnych językach do siebie.

Technologia pokrywa zarówno imiona, jak i nazwiska, jak również imiona, które były wyszukiwane wcześniej przez użytkownika, a dodatkowo nowe nazwiska, nie napotkane wcześniej, dzięki nauce maszynowej. Technologia wykorzystuje również rozwinięte i rozszerzone słowniki wbudowane na MyHeritage, pokrywające synonimy i pseudonimy. Oznacza to, że technologia może odnaleźć nazwisko zapisane w języku rosyjskim, w greckich rekordach, nawet jeśli nazwisko to nie jest popularne, lub jeśli w ogóle to nazwisko nie było widziane wcześniej w Internecie w języku greckim (ale zostało to w ten sposób opisane w konkretnym zapisie, który może być cenny dla twoich badań). 

Każde wyszukiwanie sprowokuje wyniki również dla innych języków, automatycznie przetłumaczonych na język zapytania. W tym samym czasie, technologia została zintegrowana z naszymi technologiami połączeń – jednak tylko dla nowych informacji dodanych do drzewa, nie dla tych z przeszłości. Użytkownicy otrzymali przetłumaczone połączenia o wysokim stopniu dokładności, jednak powiązania były kalkulowane tylko raz dla każdego drzewa genealogicznego, zaraz po tym jak były dodane do drzewa genealogicznego. 

Kilka lat temu, wprowadziliśmy tę technologię dla wyszukiwań rekordów w bazie danych. Każde wyszukiwanie przyniosłoby rezultaty w innych językach, automatycznie przetłumaczone na język wyszukiwania. 

W tym samym czasie, technologia była zintegrowana z naszymi technologiami połączeń – jednak tylko dla nowych informacji, dodanych do drzewa genealogicznego. W tym momencie przenosimy naszą technologię o krok dalej, i przetwarzamy połączenia tej technologii regularnie, każdego tygodnia. 

Nasi użytkownicy odniosą korzyści z nowych połączeń, mogąc dodać nowe informacje do drzewa genealogicznego, w miarę jak my również będziemy kontynuować dodawanie milionów, nowych, historycznych rekordów z całego świata do MyHeritage. W pierwszej rundzie przetwarzania informacji, około 25 milionów, nowych połączeń z innych języków zostało oddanych do użytku dla użytkowników MyHeritage, dając im wartość dodaną przy tworzeniu ich drzew genealogicznych. 

Technologia z poziomu Record Matches

Record Matches są odnajdywane automatycznie i w ten sam sposób dostarczane do Ciebie. Mogą zostać odnalezione pod zakładką “Odkrycia” w witrynie rodziny. Możesz wybrać “Powiązania pomiędzy osobami” lub “Powiązania poprzez źródło”, w celu przejrzenia Record Matches znalezionego dla Ciebie. 

Record Matches to powiązania Twoje i Twoich przodków odnalezione w rekordach, a więc aktach, spisach, dokumentach (w przeciwieństwie do Smart Matches, które są powiązaniem z innymi profilami drzew genealogicznych).

W celu przejrzenia tylko Record Matches, kliknij w filtr “Record Matches”, tak jak jest to pokazane poniżej: 

Możesz przejść również do Record Matches bezpośrednio z poziomu swojego drzewa genealogicznego. Kiedy otrzymasz record match (połączenie do rekordu) do swojego drzewa, wówczas na karcie w drzewie genealogicznym pojawi się brązowa ikona. Kliknij w tę ikonę, aby wyświetlić rekord. 

Jeśli otrzymasz Record Match (połączenie do rekordu) w innym języku, ukaże się on na karcie osoby dokładnie w taki sam sposób, poprzez brązową ikonę. Wówczas pomimo języka rekordu, otrzymasz imię i nazwisko osoby w języku Twojego drzewa genealogicznego. Będziesz mógł stwierdzić, że nazwa została przetłumaczona, gdyż obok nazwy przetłumaczonej pojawi się imię i nazwisko osoby w oryginalnym języku dokumentu.Dokładnie tak, jak w poniższym przykładzie, gdzie użytkownik posiadający greckie drzewo genealogiczne, otrzymał Record Match do amerykańskiego Spisu:

The cross-language matches will also be included in the regular Record Match email notifications delivered directly to your inbox every few weeks.

Przykłady

Carol Kostakos Petranek, amerykańska badaczka na Hellenic Genealogy jest pasjonatem badań nad swoimi greckimi korzeniami, wspierając innych genealogów. W ostatnim czasie otrzymała mnóstwo połączeń rekordów (Record Matches) z nowymi kolekcjami greckich kolekcji na MyHeritage: Grecja, listy wyborcze (1863-1924), akta stanu cywilnego Korfu (1841-1932) i małżeństwa spartańskie (1835-1935). 

Oto przykład greckiego rekordu, który otrzymał połączenie do jej amerykańskiego drzewa genealogicznego:

Danielle z Australii otrzymała następujące połączenie dla Michael Misroch/Mizrach do swojego drzewa (w języku angielskim) dla rekordu pogrzebowego w Billion Graves (po hebrajsku).

Danielle napisała do MyHeritage, że sama nie zlokalizowałaby takiego połączenia. „Ten rekord dał mi nazwisko i datę śmierci żony Michaela!”

Osoby mówiące po hebrajsku mogą zauważyć, że rodzice pochowanych z zapisu pogrzebowego nazywają się Yeshayahu i Rachel, co dokładnie odpowiada rodzicom z drzewa genealogicznego użytkownika.

Miriam, użytkownik MyHeritage z Izraela, otrzymał następujące połączenie z kolekcji Holandia, małżeństwa cywilne:

Jak funkcja ta podoba się użytkownikom? 

Wydanie funkcji wielojęzycznego Record Matches, wraz z nowymi kolekcjami, które stale dodajemy i aktualizujemy, sprawiło, iż otrzymaliśmy wiele entuzjastycznych komentarzy od naszych użytkowników: 

“Dzisiaj po raz pierwszy mogłam przeszukiwać rekordy z Grecji bez potrzeby pomocy ze strony moich przyjaciół. To wspaniałe” – napisał użytkownik

“Właśnie spędziłem pięć godzin nad przeglądaniem rekordów, i jestem pod tak niesamowitym wrażeniem tego, co zobaczyłem,” napisał kolejny użytkownik. „To całkowicie usprawniło moje badania, pokazując wiele faktów z innych dziedzin. Moje badania osiągnęły wspaniały kamień milowy”

Inni nazwali funkcję “game-changer” i “skarbnicą złota”, dziękując nam za odkrycia, których mogą dokonywać. Jesteśmy wdzięczni i dumni, że nasza technologia była w stanie połączyć tych ludzi z rekordami, których inaczej nigdy by nie znaleźli.

Konkluzja

Każdy, kto posiada drzewo genealogiczne na MyHeritage mogą cieszyć się funkcją wielojęzycznego Record Matching, wraz z naszą bazą danych z miliardami akt, dokumentów historycznych z całego świata. Ta możliwość jest oferowana unikalnie przez MyHeritage. 

Nasza technologia Record Matching automatycznie poinformuje Cię jeśli któreś rekordy pasują do osoby w Twoim drzewie. Wówczas będziesz mógł przejrzeć dokument (rekord) i zdecydować czy chcesz dodać informację z niego, do swojego drzewa. W celu otrzymania pełnego dostępu do Record Matches, lub w celu przeglądania i zapisywania rekordów z innych kolekcji, wymagane jest posiadanie subskrypcji na Dane lub Subskrypcji Kompletnej. 

Każdego dnia ciężko pracujemy, nasz zespół precyzyjnie analizuje możliwości genealogiczne i dane ze świata genealogii, tak aby sprawić, by korzystanie z naszego serwisu było łatwe, i pozwoliło Wam pozostawić po sobie bezcenną spuściznę dla swoich przodków. Mamy nadzieję, że podoba Wam się nasza innowacja. Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowany na MyHeritage, dołącz do naszej genealogicznej rodziny z całego świata – jesteśmy jedną, globalną rodziną.

Powodzenia,

Zespół MyHeritage