NOWOŚĆ: Widok Promienisty drzewa genealogicznego na MyHeritage

NOWOŚĆ: Widok Promienisty drzewa genealogicznego na MyHeritage

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wprowadzenie Widoku promienistego drzewa – nowego sposobu wyświetlania Twojego drzewa genealogicznego na MyHeritage. Dotychczas dostępnymi widokami były: Widok rodziny, Widok przodków i Widok listy. 

Widok promienisty przedstawia przydatną i ciekawą formę wizualizacji drzewa rodzinnego. Podobnie, jak w przypadku widoku przodków, obejmuje on jednostkę “korzeniową” i jej przodków od kilku pokoleń, bez rodzeństwa, małżonków, czy kogokolwiek innego, kto nie jest bezpośrednim przodkiem. Widok promienisty wygląda jak wachlarz, który jest znany wielu genealogom. Jednak jest on interaktywny! Co oznacza, że można w nim nawigować, przeglądać więcej informacji o każdej osobie, a nawet dodawać więcej osób do drzewa za jego pomocą.

Jak w przypadku pozostałych widoków, obok wykresu w Widoku promienistym, po lewej stronie wyświetla się panel, który przedstawia więcej informacji na temat każdego z przodków na wykresie. 

Widok promienisty jest dostępny bezpłatnie zarówno na ekranie komputera, jak i na telefonie. Nie jest on jeszcze dostępny w aplikacji mobilnej MyHeritage, ale stanie się to już niebawem. 

Informacje ogólne

Kiedy jesteś już na podstronie drzewa na MyHeritage, kliknij w ikonę wachlarza, aby przejść do nowego Widoku promienistego, tak jak pokazujemy poniżej.

Po kliknięciu pojawi się Widok promienisty drzewa, ukazując osobę “z korzenia” i jego przodków.

Osoba główna jest wyświetlona w centrum promienia, a każda generacja przodków jest przedstawiona w promieniach odchodzących od jego centrum, rosnąć od niego wzwyż. Każdy przodek jest wyświetlany na wykresie promienistym z imieniem i nazwiskiem, oraz datami urodzenia i zgonu. 

Pierścienie zawierające kolejne 3 pokolenia (rodziców, dziadków i pradziadków) są cieńsze, a ich imiona i daty wyświetlane są w formie pochyłego tekstu:

Wyświetlane 3 pokolenia

Wyświetlane 3 pokolenia

Wszystkie kolejne generacje są wyświetlane w formacie wachlarza: 

Kolejne pokolenia

Kolejne pokolenia

Karty mają kolorową ramkę, która wskazuje na związek z przodkiem. Ojciec i jego rodzina od strony ojca jest pokazana na niebiesko, ojciec i jego rodzina od strony matki na zielono, Mama i jej rodzina od strony Ojca na żółto, a następnie Mama i jej rodzina od strony mamy na czerwono.

Kolory ciemnieją wraz ze wzrostem odległości od osoby w „korzeniu” – centrum promienia/wachlarza.

Aby zmienić osobę w centrum promienia/wachlarza, najedź kursorem myszki na kartę tej osoby, aby ją oznaczyć. Wokół karty pojawi się cień i ikona wachlarza. Kliknij na tę ikonę, aby zmienić osobę z centrum na wybraną, nową osobę.

Zmiana osoby w centrum promienia/wachlarza

Zmiana osoby w centrum promienia/wachlarza

Wybór profilu

Kliknięcie na kartę dowolnej osoby w widoku promienistym otwiera panel po lewej stronie ekranu. Panel wyświetla więcej szczegółów na temat danej osoby i jej najbliższych krewnych, w tym tych, którzy nie są widoczni w widoku promienistym, takich jak rodzeństwo, małżonkowie i dzieci. 

Więcej informacji o osobach w widoku pokazane w Panelu po le

Więcej informacji o osobach w widoku pokazane w Panelu po le

W widoku promienistym nieco zmodyfikowaliśmy panel po lewej, zarówno w widoku przodków i listy! Większość zmian w panelu jest niewielka i estetyczna, mająca na celu poprawę ogólnych wrażeń.

Ustawienia Widoku promienistego

Domyślnie, Widok promienisty wyświetla 6 pokoleń: osobę główną i 5 pokoleń przodków (do 3-ciego pradziadka). Możesz jednak ustawić, jak wiele pokoleń ma pokazywać Twój Widok promienisty drzewa, może to być od 4 do 10 pokoleń.

W celu ustawienia ilości pokoleń w Widoku promienistym, skorzystaj z otwieranego menu pokoleń, które znajduje się po lewej stronie pola wyszukiwania.

Ustawienia ilości pokoleń

Ustawienia ilości pokoleń

Przodkowie z ostatniego pokolenia ukazanego na wachlarzu, i którzy posiadają informacje o swoich rodzicach w drzewie, będą posiadać przy “karcie” małą strzałkę.

Strzałki wskazują na obecność większej liczby przodków

Strzałki wskazują na obecność większej liczby przodków

Poprzez kliknięcie w strzałkę będziesz mógł dodać kolejne pokolenie do Widoku promienistego drzewa.

Aby powiększyć lub pomniejszyć Widok promienisty drzewa, kliknij w znak + lub – w pasku narzędzi w prawym, dolnym rogu strony. W celu przełączenia strony na pełny ekran, kliknij w ikonę powiększenia, która znajduje się na tym samym pasku narzędzi.

Pomniejszenie, powiększenie i pełny ekran.

Pomniejszenie, powiększenie i pełny ekran.

Dodawanie rodziców

Dla brakującego przodka, pokazujemy kartę z symbolem +. Kliknij w znak, aby dodać to miejsce Mamę lub Tatę. Wówczas pojawi się okno, gdzie będziesz mógł wprowadzić informacje na temat osoby, którą dodajesz do drzewa.

Kolory

Do tej pory opisywaliśmy widok tekstowy w Widoku Promienistym. Teraz skoncentrujemy się na trybie wykresu w kolorze, który „ukrywa” informacje tekstowe na wykresie, i eksponuje przodków na kartach w różnych kolorach. 

Tryb kolorów wydaje się być doskonałym, kiedy chcemy na przykład przesłać drzewo krewnemu, bądź podarować, jako prezent. Obok pięknego wizualnego wyglądu, tryb kolorów idealnie pokaże Ci, gdzie jeszcze brakuje przodków w danej linii, tak abyś mógł zdecydować się na dokonanie dodatkowych badań w tej linii przodków. 

Aby przejść do trybu kolorów, kliknij na przycisk palety kolorów w prawym dolnym rogu okna z narzędziami: 

Przejście do Trybu kolorów w Widoku Promienistym

Przejście do Trybu kolorów w Widoku Promienistym

Tryb kolorystyczny pokazuje główne nazwiska rodowe na zewnętrznym obwodzie (po najechaniu kursorem na kartę danej osoby), wzięte od Twoich pradziadków. 

Jeśli osoba główna nie posiada 2 pradziadków w drzewie w danej linii genealogicznej, tryb kolorystyczny pokaże zamiast tego dziadka.

Ponieważ tryb kolorystyczny nie wyświetla informacji o osobach, można najechać kursorem na dowolną kartę, aby zobaczyć imię i nazwisko danej osoby, rok urodzenia i śmierci oraz jej zdjęcie profilowe, w formie podpowiedzi.

Tooltip pokazujący informacje na temat osoby w trybie koloru

Tooltip pokazujący informacje na temat osoby w trybie koloru

Kto się dzieli ten się troszczy!

Zachęcamy Cię do dzielenia się Widokiem promienistym drzewa Twojej rodziny na kanałach Social Media lub poprzez e-mail. Jest to świetny sposób, aby pokazać członkom rodziny i przyjaciołom, jak kompletne jest twoje drzewo, oraz aby zainspirować ich do pomocy lub tworzenia swoich własnych drzew genealogicznych.

Kliknij przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu drzewa, aby udostępnić rodzinie i przyjaciołom wersję Widoku promienistego drzewa w trybie kolorowym.

Przycisk Udostępniania na Social Media

Przycisk Udostępniania na Social Media

Otworzy się małe okienko z opcjami udostępniania widoku promienistego w trybie kolorów na Facebooku, Twitterze lub WhatsApp lub pobrania widoku na swój komputer (który można następnie łatwo udostępnić za pośrednictwem poczty elektronicznej). 

Opcje udostępniania i pobierania

Opcje udostępniania i pobierania

Opcje udostępniania obrazu Widoku promienistego w trybie tekstowym zostaną dodane wkrótce.

Podsumowanie

MyHeritage ogromnie cieszy się mogąc dodać kolejną funkcję. Bardzo ciężko pracujemy, aby zbierać dla Was nowe rekordy, czy dodawać nowe funkcje. Niektóre funkcje są bezpłatne, inne wymagają subskrypcji; za całym mechanizmem „stoi” jednak wiele osób, które z dokładnością i sercem codziennie pracują nad udoskonalaniem MyHeritage! Widok promienisty jest wspaniałym dodatkiem do pakietu narzędzi drzewa genealogicznego MyHeritage, jest to funkcja bezpłatna. Mamy nadzieję, że nasi użytkownicy, od amatorów do wytrawnych profesjonalistów, docenią go i będą się nim cieszyć.

Z poważaniem,

Zespół MyHeritage

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Eugeniusz

    24 marca, 2020

    Może to i fajne, ale nie mogę się doczekać odpowiedzi na zgłaszany problem: mam, jakoby, 297 członków rodziny, ale na drzewie widzę tylko 53 osoby? Coś robię źle, mam nadzieję, ale co? I kontakt z wami, w języku polskim? Istnieje?