Ważne aktualizacje dotyczące uwierzytelniania 2-etapowego

Ważne aktualizacje dotyczące uwierzytelniania 2-etapowego

Jakiś czas temu na naszym blogu opublikowaliśmy wpis podkreślający znaczenie konfiguracji uwierzytelniania dwuetapowego dla konta MyHeritage. Opisaliśmy tam niektóre z dodatkowych środków, które podejmujemy w celu zwiększenia bezpieczeństwa w MyHeritage. W ramach tychże środków ogłaszamy dwie ważne aktualizacje:

  • Dodaliśmy e-mail jako kolejną metodę uwierzytelniania dwuetapowego (2FA), oprócz istniejącej metody korzystania z aplikacji uwierzytelniającej, i jesteśmy w trakcie wdrażania wymogu.
  • Skonfigurowania uwierzytelniania dwuetapowego przed przeglądaniem wyników DNA-MyHeritage lub zarządzaniem zestawami DNA.

W ramach przypomnienia, uwierzytelnianie dwuetapowe zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń konta, oprócz hasła. Analogicznie, wyobraź sobie, że instalujesz dwa rodzaje zamków w drzwiach: jeden zamek wymagający kodu i drugi wymagający fizycznego klucza. Posiadanie dwóch zamków gwarantuje, że jeśli ktoś złamie jeden z nich, istnieje dodatkowa blokada, aby uniemożliwić mu wejście.

Dzięki włączonemu uwierzytelnianiu dwuetapowemu na MyHeritage, istnieje dodatkowa ochrona, aby zapewnić, że ktoś inny nie może zalogować się jako Ty i uzyskać dostępu do Twoich informacji, nawet jeśli Twoje hasło do konta zostanie złamane.

Do tej pory MyHeritage obsługiwał uwierzytelnianie dwuetapowe, które wykorzystuje jednorazowy kod generowany przez aplikację uwierzytelniającą. Dla użytkowników, którzy chcą korzystać z innej metody, dodaliśmy teraz opcję otrzymywania sześciocyfrowego kodu uwierzytelniającego pocztą elektroniczną.

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego za pomocą poczty e-mail

Obecnie uwierzytelnianie dwuetapowe można włączyć tylko w Ustawieniach konta podczas korzystania z przeglądarki internetowej, zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na urządzeniu mobilnym. W nadchodzących tygodniach dodamy również możliwość włączenia uwierzytelniania dwuetapowego za pośrednictwem aplikacji mobilnej MyHeritage.

Dostęp do ustawień konta na MyHeritage (kliknij, aby powiększyć)

Przewiń stronę w dół i kliknij „Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe” (ang. Enable Two-Factor Authentication), zaznaczone poniżej na czerwono.

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego na koncie (kliknij, aby powiększyć)

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego na koncie (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij łącze, aby rozpocząć konfigurację uwierzytelniania dwuetapowego.

Kody weryfikacyjne można otrzymywać na dwa sposoby: za pomocą aplikacji uwierzytelniającej lub za pośrednictwem poczty e-mail. W tym poście przeprowadzimy Cię przez kroki włączania uwierzytelniania dwuetapowego za pomocą poczty e-mail, ale kroki są prawie identyczne w przypadku konfigurowania uwierzytelniania dwuetapowego za pomocą aplikacji uwierzytelniającej.

Wybierz metodę uwierzytelniania:

Kliknięcie Kontynuuj spowoduje wysłanie wiadomości e-mail na adres e-mail powiązany z kontem MyHeritage. Otwórz wiadomość e-mail w nowym oknie lub na telefonie, aby znaleźć kod weryfikacyjny. Następnie wprowadź sześciocyfrowy kod weryfikacyjny i kliknij „Kontynuuj” (ang. Continue).

Wprowadzanie kodu weryfikacyjnego

Wprowadzanie kodu weryfikacyjnego

To wszystko! Uwierzytelnianie dwuetapowe jest teraz włączone. Otrzymasz wiadomość e-mail potwierdzającą włączenie uwierzytelniania dwuetapowego.

Uwierzytelnianie dwuetapowe zostało pomyślnie włączone

Uwierzytelnianie dwuetapowe zostało pomyślnie włączone

Następnym razem, gdy zalogujesz się na swoje konto MyHeritage, czy to w Internecie, czy w aplikacji mobilnej, będziesz musiał wprowadzić kod weryfikacyjny oprócz hasła.

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego dla użytkowników DNA

Kiedy korzystasz z MyHeritage, powierzasz nam swoje dane osobowe, a dane te są tym bardziej osobiste, jeśli chodzi o Twoje DNA. Branża nadal doświadcza wzrostu liczby nieuczciwych osób próbujących wykraść dane osobowe. Jesteśmy w trakcie wprowadzania obowiązkowego uwierzytelniania dwuetapowego dla wszystkich klientów DNA-MyHeritage. Oznacza to, że jeśli wcześniej wykonałeś test DNA z MyHeritage, przesłałeś dane DNA z innej usługi lub niedawno zakupiłeś zestaw DNA-MyHeritage po raz pierwszy, wkrótce będziesz musiał włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe na swoim koncie, zanim uzyskasz dostęp do swoich wyników DNA.

Ponadto, uwierzytelnianie dwuetapowe będzie wymagane w celu pobrania nieprzetworzonych danych DNA z MyHeritage i przypisania zestawu DNA z wynikami do innego członka MyHeritage.

Po wejściu w życie tej zmiany, odwiedzając dowolną stronę wyników DNA na MyHeritage, użytkownicy, którzy nie mają obecnie włączonego uwierzytelniania dwuetapowego, zobaczą poniższy komunikat (na zdjęciu w języku angielskim):

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego w celu przeglądania wyników DNA i zarządzania zestawami DNA

Włączenie uwierzytelniania dwuetapowego w celu przeglądania wyników DNA i zarządzania zestawami DNA

Po kliknięciu przycisku, wykonaj te same kroki opisane powyżej, aby włączyć wybraną metodę uwierzytelniania dwuetapowego. Gdy stanie się to obowiązkowe, użytkownicy próbujący uzyskać dostęp do wyników DNA z aplikacji mobilnej MyHeritage również zobaczą ten ekran i będą mogli postępować zgodnie z instrukcjami, aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuetapowe. Jeśli niedawno zakupiłeś zestaw DNA-MyHeritage po raz pierwszy, zdecydowanie zalecamy włączenie uwierzytelniania dwuetapowego podczas aktywacji zestawu DNA. Jeśli jednak tego nie zrobisz, będziesz mógł to zrobić później.

Bezpieczeństwo danych naszych użytkowników jest naszym najwyższym priorytetem. Nie możemy wystarczająco podkreślić jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie najlepszych praktyk, takich jak wybieranie silnych haseł i nieużywanie tych samych haseł na wielu stronach. Hasło używane na MyHeritage musi być unikalne i nie powinno być używane nigdzie indziej. Z tego samego powodu gorąco zachęcamy wszystkich użytkowników do włączenia uwierzytelniania dwuetapowego na swoim koncie MyHeritage, niezależnie od tego, czy wykonali test DNA. Konfiguracja zajmuje tylko kilka minut i znacznie zwiększa bezpieczeństwo konta.

Podsumowanie

Uwierzytelnianie dwuetapowe wkrótce stanie się obowiązkowe w chwili, kiedy będziemy chcieli przeglądać wyniki DNA i uzyskać dostęp do narzędzi DNA na MyHeritage. Obecnie obsługiwane są dwie metody uwierzytelniania: przez aplikację uwierzytelniającą i przez e-mail.

Wkrótce rozważamy wprowadzenie automatycznego zapisania niektórych użytkowników MyHeritage do uwierzytelniania dwuetapowego opartego na poczcie e-mail, aby przyspieszyć korzystanie z niego i chronić naszych użytkowników. Dziękujemy za zaufanie MyHeritage. W dalszym ciągu dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom, jak najlepsze wrażenia, jednocześnie dając im pewność bezpieczeńśtwa ich danych.