

Wasi przodkowie pochodzą z Kresów Wschodnich? Interesujecie się historią Kresów?
Dzisiaj polecamy Wam książkę: „Koniec kresowego świata. Testament prababki. Na cztery wiatry” prof. Anny Pawełczyńskiej. Jest to pewnego rodzaju kronika rodzinna opartą na relacjach, dokumentach i osobistych przeżyciach samej autorki, która urodziła się i wychowała w Pruszkowie, ale poprzez relacje matki związała się z kresami wschodnimi.
Jak czytamy dalej w Polityce Koniec kresowego świata, to książka, która zaczyna się od samych początków rewolucji bolszewickiej na ziemiach, które po traktacie ryskim 1921 r. znalazły się poza granicami II RP, a kończy na Mazowszu, a więc w zupełnie innym świecie, w którym Pawełczyńskim i ich krewnym przyszło żyć po I i II wojnie światowej.
O autorce:
Anna Pawełczyńska urodziła się 20 kwietnia 1922. Jest polskim socjologiem kultury, profesorem nauk humanistycznych. Była więziona w Auschwitz-Birkenau, gdzie (wytatuowano jej na ręku numer 44 764), była także wywieziona do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu w Niemczech. Przeżyła dywanowe bombardowania Drezna. W 1945 uciekła z transportu więźniów i powróciła do Polski.
Za książkę Koniec kresowego świata otrzymała wyróżnienie – nagrodę literacką im. Józefa Mackiewicza.