5 wskazówek, jak zorganizować fantastyczne, pełne niespodzianek spotkanie rodzinne!

Wystarczy odrobina zaangażowania w planowanie i odpowiednie przygotowanie, aby zorganizować niesamowity zjazd rodzinny, który dostarczy nowych wspomnień i będzie okazją do świętowania wspólnej historii rodzinnej.

Na zjeździe rodzinnym mogą być obecni rodzinni muzycy, entuzjaści sportu, technicy i inni o różnych zainteresowaniach, ale wszyscy mają jedną wspólną cechę – historię swojej rodziny. Wspólne poznawanie historii rodziny wzmocni więzi i stworzy wielką jedność w rodzinie, ponieważ jest to jedyna rzecz, którą dzielicie, a której nikt inny nie może z wami dzielić.

Gdy będziesz opowiadać o Waszych przodkach, zapewne na wierzch wyjdą rzeczy, które Was wszystkich łączą, ale i mogą się pojawić pewne niuanse, jak to w rodzinie bywa. Napewno jednak wspólnie odkryjecie, dlaczego Wasza rodzina dziś jest taka, jaką jest. 

Oto kilka pomysłów, które można wprowadzić w życie podczas następnego spotkania rodzinnego, które naprawdę pomogą ci cieszyć się czasem spędzonym z rodziną.

Wymiana rodzinnych przepisów

Poprzez zmysł smaku możesz uczyć swoją rodzinę o jej historii, np. wspólnie jedząc to, co jedli Wasi przodkowie. Poproś każdą osobę o przyniesienie rodzinnego przepisu i pozwól im przedstawić to, co przynieśli. Podczas prezentacji mogą opowiedzieć o krewnym, który wdrożył przepis w rodzinie. Zbierz przepisy, aby stworzyć rodzinną książkę kucharską lub po prostu upewnij się, że zostaną one później udostępnione, aby każdy mógł kontynuować przekazywanie przepisów w rodzinie.

Jakie umiejętności mieli moi przodkowie? 

Poproś kogoś z rodziny, aby nauczył grupę, jak robić coś, co kiedyś robili Wasi przodkowie. Może to być gra na harmonijce ustnej, nauka haftu, przycinanie drzew owocowych, oskubywanie kurczaka, śpiewanie piosenki itp.

Jeśli w rodzinie nie ma śmiałka, który pokazałby daną umiejętność, poproś kogoś spoza rodziny. Wykonajcie wspólnie kilka praktycznych czynności i dajcie uczestnikom coś, co mogą zabrać do domu, aby nad tym popracować. Pamiętaj, aby porozmawiać o przodku, który zajmował się tymi rzeczami.

Geny, geny, i jeszcze raz geny oraz pochodzenie etniczne – DNA

Dzięki testom DNA możesz dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu etnicznym i odnaleźć dalszych członków rodziny. Im więcej osób w rodzinie wykona test, tym większe prawdopodobieństwo na dokładniejsze i lepsze odkrycia. Wspólnie delektujcie się wynikami testu, porównajcie Wasze pochodzenia etniczne i odnajdujecie dalszych krewnych, którzy również zapewne wykonali test DNA lub Tworzą drzewo genealogiczne, tak by poukładać swoje układanki rodzinne.

Wspólne opowiadanie anegdotek rodzinnych

Poproś starszych członków rodziny, aby opowiedzieli anegdoty o starszym pokoleniu, które pamiętają, a którego najmłodsi członkowie rodziny nigdy nie znali. Wręcz nagrody za najzabawniejsze, najbardziej inspirujące, tajemnicze lub zaskakujące historie. Możesz także poprosić jednego członka rodziny o opowiedzenie nieprawdziwej historii i zorganizować konkurs, aby sprawdzić, kto odgadnie, które historie są prawdziwe, a które fałszywe, np. Prababcia Babci pracowała jako pielęgniarka, czy to prawda czy fałsz?

Przedstaw wykres rodzinny

Dobrze przygotowany wykres rodzinny tworzy wiele tematów do dyskusji na temat historii rodzinych. To sprawia, że wszyscy czują się uwzględnieni i tworzy przestrzeń do zebrania większej ilości informacji. MyHeritage oferuje wiele różnych rodzajów wykresów. Wykresy Przodków i Wykresy Promieniste są najbardziej popularne na zjazdach rodzinnych.

Za pomocą prostego kliknięcia, MyHeritage określa rozmiar wykresu, oferuje opcje dekoracyjne i pokazuje ceny za wydrukowanie informacji. 

Angażujące zajęcia dotyczące historii rodziny są najważniejszym aspektem każdego rodzinnego spotkania. Kiedy spotykasz się z rodziną na wakacjach lub latem i to Ty jesteś „genealogiem rodziny”, pamiętaj, aby uczcić swoje dziedzictwo, tak aby było to wydarzenie, które wszyscy zapamiętają.

________________________

Janet Hovorka – Janet jest autorką książki Zap the Grandma Gap i zeszytów ćwiczeń dotyczących angażowania młodzieży w historię rodziny. Janet prowadzi blogi The Chart Chick i Zap The Grandma Gap, a także wiele pisze i wygłasza wykłady na temat historii rodziny. Jest byłym prezesem Utah Genealogical Society (UGA) i uczy genealogii i bibliotekoznawstwa w SLCC. Wraz z mężem jest właścicielką Family ChartMasters, usługi drukowania wykresów genealogicznych i oficjalnej usługi drukowania dla Legacy Charting.