Jak zrobić drzewo genealogiczne: Przewodnik krok po kroku i narzędzia online

Jak zrobić drzewo genealogiczne: Przewodnik krok po kroku i narzędzia online

Tworzenie drzewa genealogicznego jest pierwszym, fundamentalnym krokiem w podróży po odkrywanie historii swojej rodziny. Kiedy zgłębiasz i wzbogacasz swoją wiedzę na temat przeszłości swojej rodziny, drzewo genealogiczne staje się podstawą twoich badań, umożliwiając ci zarysowanie i zrozumienie relacji między członkami rodziny.

Z MyHeritage w bardzo prosty sposób możesz rozpocząć tworzenie drzewa genealogicznego. Wypróbuj teraz!

Drzewa genealogiczne mogą przyjmować wiele różnych form, a sposób ich tworzenia zależy od Twoich celów. W tym artykule omówimy tworzenie drzewa genealogicznego w celach badawczych.

Jak narysować drzewo genealogiczne?

Zanim zaczniesz szkicować drzewo, dobrym pomysłem jest spisanie imion osób, które chcesz uwzględnić w drzewie. To pozwoli Ci ocenić, jak duże będzie drzewo i jak je zaplanować.

Kiedy będziesz gotowy rozpocząć rysowanie swojego drzewa, zacznij od siebie: napisz swoje imię w dolnej części strony, pozostawiając miejsce na dodanie swoich dzieci i wnuków, jeśli je masz. Możesz również dodać datę urodzenia i miejsce.

Następnie dodaj imiona i szczegóły dotyczące swoich rodziców nad Twoim. Zazwyczaj ojciec jest umieszczany po lewej stronie, a matka po prawej, ale to nie ma tak naprawdę znaczenia, o ile porządek jest spójny w całym drzewie.

Linie na drzewie genealogicznym wskazują różne rodzaje relacji. Linia pozioma łączy osoby z tej samej generacji, podczas gdy linia pionowa łączy rodziców z dziećmi. Solidna linia między dwoma osobami oznacza małżeństwo, podczas gdy linia przerywana oznacza rozwód lub separację.

Narysuj linię między swoimi rodzicami. Następnie narysuj pionową linię prowadzącą do Ciebie od linii ich łączącej. Jeśli masz rodzeństwo, dodaj ich imiona obok swoich i narysuj poziomą linię nad swoimi imionami, a następnie pionowe linie łączące każde z rodzeństwa. W tym momencie drzewo będzie wyglądać mniej więcej tak:

Rysowanie prostego drzewa genealogicznego

Rysowanie prostego drzewa genealogicznego

Teraz dodaj rodziców i rodzeństwo dla każdego z rodziców w taki sam sposób, w jaki zrobiłeś to dla siebie: dziadkowie nad każdym z rodziców z liniami łączącymi ich ze sobą i z ich dziećmi. Powtórz ten krok dla kolejnych krewnych, aby uzupełnić drzewo.

W miarę rozrastania się drzewa szybko może okazać się, że sprawy zaczynają się komplikować: jak zmieścić wszystkich wujków i ciotki z ich małżonkami i dziećmi? Być może będziesz musiał kilka razy zaczynać od nowa, aby znaleźć odpowiedni format, który pomieści wszystkich członków rodziny, których chcesz uwzględnić w swoim drzewie. Mimo to, gdy tylko rozszerzysz drzewo, aby uwzględnić więcej niż 3 lub 4 pokolenia lub kuzynów w coraz większym stopniu, w końcu zabraknie miejsca na stronie.

W tym momencie warto rozważyć utworzenie drzewa genealogicznego online.

Tworzenie drzewa genealogicznego online ma wiele zalet. Drzewo online jest bezpieczne i dostępne z dowolnego miejsca, a ponadto można wydrukować dowolną liczbę jego kopii. O wiele łatwiej jest również edytować i dodawać do drzewa online, ponieważ miejsce na stronie nie jest już problemem. Możesz nawet tworzyć pełne, szczegółowe profile każdego członka rodziny, w tym zdjęcia, zapisy historyczne, historie i wiele więcej. Dodatkowo, gdy tworzysz drzewo genealogiczne online, możesz je udostępniać i współpracować z członkami rodziny. Witryny do tworzenia drzew genealogicznych, takie jak MyHeritage, oferują również zaawansowane funkcje, które pomagają znaleźć nowych krewnych, odkryć historyczne zapisy, które wspominają o twoim przodku, utrzymać drzewo genealogiczne wolne od błędów i nie tylko.

Aby rozpocząć, odwiedź stronę myheritage.pl i zarejestruj się.

Jak rozpocząć tworzenie drzewa genealogicznego online z MyHeritage?

Podczas zakładania konta na MyHeritage, zostaniesz poproszony o podanie swojego imienia i daty urodzenia, a także imion swoich rodziców. Po utworzeniu konta zostaniesz poproszony o wprowadzenie szczegółów dotyczących każdego z Twoich dziadków. Razem, te 7 osób (ty, twoi rodzice i 4 dziadków) stanowią to, co nazywamy „magiczną 7”: podstawową jednostkę drzewa genealogicznego, z której będziesz budować resztę swojego drzewa.

Dlaczego „magiczne”? Ponieważ po wprowadzeniu podstawowych danych tych 7 osób, nasze algorytmy najprawdopodobniej będą już w stanie znaleźć dla Ciebie Smart Matches™, które pozwolą Ci dodać szczegóły do Twojego drzewa, a nawet dodatkowe profile z innych drzew na MyHeritage, które zawierają te osoby. Możesz także zacząć otrzymywać Record Matches z historycznymi rekordami na MyHeritage, które wspominają te osoby.

Co dalej? To zależy od twoich celów. Możesz chcieć dodać profile innych krewnych pierwszego stopnia, takich jak małżonkowie, rodzeństwo i dzieci, a następnie rozszerzyć je o wujków, ciotki i kuzynów. Im więcej szczegółów dodasz i im więcej profili dodasz do swojego drzewa, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz Smart Matches™, Record Matches i Instant Discoveries™. Możesz także dodać zdjęcia profilowe dla każdego członka rodziny lub zeskanować i przesłać zdjęcia rodzinne i oznaczyć na nich członków rodziny. Możesz nawet użyć funkcji fotograficznych MyHeritage do naprawy, animowania, ulepszania lub kolorowania starych zdjęć rodzinnych.

Korzystanie z różnych formatów drzewa genealogicznego

Tradycyjny format drzewa genealogicznego – ten z poziomymi i pionowymi liniami łączącymi różne pokolenia, który zaczęliśmy szkicować powyżej – jest domyślnym formatem na MyHeritage, zwanym „widokiem rodziny”:

Widok rodziny na MyHeritage

Widok rodziny na MyHeritage

Istnieją jednak dodatkowe opcje formatu, które mają swoje unikalne zalety. MyHeritage oferuje trzy dodatkowe widoki, które można wykorzystać podczas budowania i pracy z drzewem.

Widok przodków

W tym formacie osoba źródłowa pojawia się po lewej stronie ekranu, a każde pokolenie bezpośrednich przodków pojawia się w nowej kolumnie po prawej stronie:

Widok przodków na MyHeritage

Widok przodków na MyHeritage

Ten widok jest szczególnie przydatny, gdy skupiamy się na bezpośrednich przodkach danej osoby, ponieważ eliminuje cały „szum” innych krewnych i jest bardziej kompaktowy, wyświetlając więcej pokoleń na mniejszym obszarze.

Widok promienisty

Widok promienisty jest podobny do widoku rodziny, ponieważ obejmuje tylko bezpośrednich przodków i może wyświetlać więcej pokoleń na mniejszej przestrzeni, ale tym razem zawiera jednostkę źródłową w dolnej środkowej części ekranu, z pokoleniami przodków ułożonymi w promienie rozchodzące się na zewnątrz.

Widok promienisty na MyHeritage

Widok promienisty na MyHeritage

Korzystając z tego widoku, można również przełączyć się na „tryb kolorowy”, który wyświetla tylko osobę źródłową z każdą gałęzią rodziny oznaczoną innym kolorem i powiązanymi nazwiskami przodków na górze:

Widok promienisty w trybie kolorowym

Widok promienisty w trybie kolorowym

Widok listy

Ten widok zawiera po prostu obszerną listę wszystkich osób w drzewie genealogicznym. Chociaż może to być mniej atrakcyjne wizualnie niż inne formaty, jest to dobry sposób na uzyskanie widoku drzewa z lotu ptaka i skorzystanie z opcji filtrowania i sortowania, aby skupić się na określonych profilach.

Widok listy na MyHeritage

Widok listy na MyHeritage

Dowiedz się więcej o korzystaniu z różnych widoków drzewa w tym artykule: Jak najlepiej wykorzystać różne widoki drzewa na MyHeritage lub w poniższym filmie instruktażowym:

 

Oś czasu drzewa genealogicznego

Oś czasu drzewa genealogicznego jest unikalnym sposobem przeglądania drzewa genealogicznego na MyHeritage: pozwala na zbadanie, jak historia rodziny rozwijała się w czasie. Oś czasu jest wizualną reprezentacją jednej osoby z drzewa genealogicznego i jej bezpośrednich przodków. Długość życia tych osób jest odwzorowana na tej samej osi, aby umożliwić zobaczenie ich w odniesieniu do siebie, co może zapewnić nowy i świeży wgląd w historię rodziny i wysuwowanie wniosków.

Przykład osi czasu drzewa genealogicznego

Przykład osi czasu drzewa genealogicznego

Oś czasu pokazuje wiek przodków w różnych momentach ich życia: ile mieli lat, kiedy mieli dzieci, jak długo żyli i jak ich długość życia pokrywała się z długością życia innych członków rodziny lub ważnymi wydarzeniami na świecie.

Dowiedz się więcej o osi czasu drzewa genealogicznego tutaj: Odkrywanie osi czasu drzewa genealogicznego

Interaktywna Mapa Historii Twojej Rodziny: PedigreeMap™

PedigreeMap™ to kolejna unikalna funkcja MyHeritage, która pozwala na zbadanie historii rodziny pod innym kątem: tym razem z perspektywy geograficznej. PedigreeMap™ wykreśla ważne wydarzenia z drzewa genealogicznego na mapie świata, umożliwiając wizualizację miejsc, które odgrywają rolę w historii rodziny.

Przykład PedigreeMap™ na MyHeritage

Przykład PedigreeMap™ na MyHeritage

Dowiedz się więcej o korzystaniu z PedigreeMap™ tutaj: Jak korzystać z Interaktywnej Mapy Rodziny

Jak utworzyć wykres drzewa genealogicznego

Oprócz podstawowych funkcji budowania drzewa i różnych widoków drzewa, MyHeritage oferuje bezpłatną funkcję, która pozwala na tworzenie konfigurowalnego, pięknie zaprojektowanego wykresu drzewa, który można udostępnić jako plik PDF lub wydrukować i oprawić.

Wykres drzewa genealogicznego utworzony na MyHeritage

Wykres drzewa genealogicznego utworzony na MyHeritage

Korzystając z funkcji wykresu, możesz wybrać jeden z 8 różnych formatów wykresu i wybrać jeden z kilkudziesięciu gotowych stylów lub dostosować projekt za pomocą preferowanych kolorów, czcionek, obrazów tła i elementów projektu. Możesz także wybrać liczbę pokoleń i ilość informacji o każdej osobie, które mają zostać uwzględnione na wykresie.

Po wygenerowaniu wykresu można pobrać go w formacie PDF, aby wydrukować go w domu lub wysłać do lokalnej drukarni. Jeśli wykres jest większy niż standardowa strona drukarki, możesz pobrać go jako wielostronicowy obraz, który można następnie wydrukować i połączyć w całość.

Aby rozpocząć tworzenie wykresu, odwiedź swoją stronę rodzinną MyHeritage, najedź kursorem myszy na zakładkę „Drzewo genealogiczne” na pasku nawigacyjnym, a następnie wybierz „Drukuj wykresy i książki”.

Jak zrobić własną stronę z drzewem genealogicznym?

Tworzenie drzewa genealogicznego na MyHeritage automatycznie tworzy stronę internetową drzewa genealogicznego, którą można wykorzystać jako miejsce spotkań online dla swojej rodziny, aby pracować nad swoim drzewem. Nie jest wymagana żadna wiedza specjalistyczna ani technologiczna! Możesz zaprosić członków rodziny i wprowadzić ustawienia, aby mogli dodawać komentarze i zdjęcia i/lub edytować szczegóły w Twoim drzewie. Możesz także użyć swojej witryny rodzinnej, aby śledzić nadchodzące wydarzenia w rodzinie, takie jak urodziny i rocznice, a nawet planować wydarzenia rodzinne i wysyłać pozdrowienia członkom rodziny, którzy obchodzą urodziny lub rocznicę.

Zacznij tworzyć swoje drzewo na MyHeritage już dziś!