Hiszpański tenisista Carlos Alcaraz ma francuskie korzenie!

Hiszpański tenisista Carlos Alcaraz ma francuskie korzenie!

Hiszpański tenisista Carlos Alcaraz zdominował tegoroczny turniej French Open. Oczywiście reprezentuje Hiszpanię u boku utalentowanego Rafy Nadala – ale czy wiesz, że Carlos Alcaraz ma korzenie francuskie?

MyHeritage odkryło, że hiszpański tenisista miał francuskich przodków po stronie matki, szczególnie w regionach Moselle i Doubs.

Pochodzenie rodzinne Carlosa Alcaraza

Carlos Alcaraz urodził się 5 maja 2003 r. w El Palmar, małym miasteczku w południowo-wschodnim regionie Hiszpanii, Murcji. Oboje jego rodzice, Carlos i Virginia, są Hiszpanami.
Jednak od strony matki Carlos ma bliskie więzi rodzinne z Francją.

Carlos Alcaraz's family tree demonstrating his French roots via MyHeritage.

Drzewo genealogiczne Carlosa Alcaraza pokazuje jego francuskie korzenie poprzez MyHeritage.

Korzenie Carlosa Alcaraza w Mozeli i Besancon

Poszukiwania francuskich przodków Carlosa prowadzą nas do Mozeli, a dokładniej do gminy Gondrexange, gdzie w 1835 roku urodził się jego trzeci pradziadek Jean Nicolas Egler.

Jean Nicolas był robotnikiem kolejowym („manœuvre aux travaux du chemin de fer”). Jego rodzicami, czwartymi pradziadkami Carlosa, byli Christophe Egler i Marie-Rose Messe. Oboje byli tkaczami („tisserands”), dość tradycyjnym zawodem w tym regionie, który nie wymagał dużej ilości specjalnego sprzętu. Z tego powodu rolnicy posiadający niewielkie obszary ziemi często angażowali się w tkactwo jako dodatkowe źródło dochodu.

Jean Nicolas Egler, Marie-Eugenie Jeannenot, była krawcową („lingère”). Tutaj również nie ma niespodzianek: było to bardzo typowe zajęcie dla kobiet w jej czasach.

Jean Nicolas Egler i Marie-Eugenie Jeannenot pobrali się w Baumes-les-Dames w 1858 roku, co dokumentuje ich akt małżeństwa, pokazany poniżej:

Marriage certificate of Jean Nicolas Egler and Marie Eugenie Jeannenot, Carlos Alvaraz's third-great-grandparents, 1858, Baumes les Dames

Akt małżeństwa Jeana Nicolasa Eglera i Marie-Eugenie Jeannenot, trzecich pradziadków Carlosa Alvaraza, 1858 r., Baumes les Dames

Trzecia prababka Carlosa, Marie-Eugenie Jeannenot, urodziła się w Besancon w regionie Doubs 22 stycznia 1840 roku. Była córką Alexandrine Jeannenot, 42-letniej robotnicy.

Decyzja o zachowaniu francuskiego obywatelstwa

W 1872 r. Mozela znalazła się pod niemiecką kontrolą, a osoby urodzone w Mozeli, tak jak Jean Nicolas, miały czas do 1 października 1872 r. na podjęcie decyzji, czy chcą zachować francuskie obywatelstwo, czy zostać obywatelami Niemiec. Kiedy Jean Nicolas zdecydował się zachować swoje francuskie obywatelstwo, mieszkał już w Maladze w Hiszpanii. Jego miejsce zamieszkania jest wymienione w rejestrze osób decydujących się na zachowanie obywatelstwa francuskiego w kolekcji Francja, Bulletin de las Lois na MyHeritage:

La opción de nacionalidad para Jean Nicolas EGLER en 1872 (Créditos: Filae MyHeritage) Haga clic para ampliar

Wybór obywatelstwa przez Jeana Nicolasa Eglera w 1872 r. (Źródło: Filae, MyHeritage)

Zagłębianie się w historię rodziny może przynieść zaskakujące i ekscytujące odkrycia – tak jak w przypadku tego tenisisty nr 1. Mamy nadzieję, że jego francuskie korzenie przyniosą mu szczęście w turnieju!

Rozpocznij tworzenie swojego drzewa genealogicznego na MyHeritage już dziś i sprawdź, czy jesteś spokrewniony z Carlosem Alcarazem lub innymi tenisistami występującymi we French Open!