Uczciliśmy 100-lecie Babci z wykresem promienistym MyHeritage z 140 potomkami

Uczciliśmy 100-lecie Babci z wykresem promienistym MyHeritage z 140 potomkami

Shimron Schiff, z Petah Tikva, Izrael, rozpoczął badania genealogiczne jako hobby w 2013 roku. Na niedawne obchody setnych urodzin swojej babci, przekształcił swoje badania w bardzo szczególny prezent: wykres promienisty 140 potomków. Oto jego historia.

Genealogia jest moim hobby od 2013 roku, kiedy to udało mi się znaleźć w sieci pewne informacje na temat członka rodziny mojej żony. To właśnie wtedy zdałem sobie sprawę, że w zasadzie nic nie wiem o historii własnej rodziny. Moja mama interesowała się genealogią, gdy była w moim wieku, ale nie podzielałem wtedy jej entuzjazmu, a w szkole nigdy nie mieliśmy żadnego projektu związanego z historią rodziny. Wiedziałem tylko, skąd pochodzą moi dziadkowie i jakie jest nazwisko panieńskie mojej babci – niewiele więcej. Zacząłem więc rozmawiać z członkami rodziny i szukać w Internecie, próbując znaleźć drzewa genealogiczne na MyHeritage i Geni.

Znalazłem kilka fascynujących historii rodzinnych, co zakończyło się dwukrotnym wykładem na temat Holokaustu i pisaniem maili do członków rodziny na temat moich odkryć. Wkrótce zaczęli oni nieco interesować się tematem i zadawać mi pytania dotyczące historii naszej rodziny i traktować mnie jako eksperta genealogicznego rodziny.

Tak się składa, że jesteśmy bardzo zżytą rodziną, która uwielbia spędzać razem czas. I kiedy zaczęliśmy planować spotkanie z okazji setnych urodzin mojej babci, zdecydowanie wydawało się, że jest to odpowiedni czas i miejsce, aby pokazać nasze imponujące drzewo genealogiczne.

Tworzenie wykresu promienistego dla babci Ester

Moja babcia jest naprawdę wyjątkową kobietą. Przybyła do Izraela w wieku prawie 17 lat, nie mając absolutnie nic, straciwszy całą najbliższą rodzinę w Holokauście. Założyła wspaniałą rodzinę z ponad 140 potomkami. Dziś, w wieku 100 lat, nadal ma świetną pamięć, jest całkowicie niezależna, mieszka sama i gotuje dla innych – a jeśli zaprosisz ją na jakiekolwiek wydarzenie dla wnuka lub prawnuka, ona tam będzie! Zawsze inwestowała wszystko w swoją rodzinę i teraz czerpie z tego korzyści: jej potomkowie mieszkają w pobliżu, zawsze ma wokół siebie rodzinę, która ją kocha i często odwiedza.

Kiedy zbliżały się jej setne urodziny, mój kuzyn wpadł na pomysł stworzenia plakatu, który pokazywałby całą naszą piękną rodzinę, a ja zasugerowałem stworzenie go na MyHeritage – mianowicie wykresu promienistego. Wykres promienisty est specjalnym formatem drzewa genealogicznego, które umieszcza główne osoby w centrum, a każde następne pokolenie w pierścieniu wokół poprzedniego. Mój kuzyn był odpowiedzialny za zbieranie zdjęć od całej rodziny – dostaliśmy jedno dla każdego członka rodziny! – i zweryfikowaliśmy wszystkie nazwiska. Moja babcia jest jedyną osobą, która pamięta wszystkie imiona, wiek i co każdy robi w życiu, więc wymagało to od nas trochę pracy!

Dodaliśmy wszystko do drzewa genealogicznego na MyHeritage i wygenerowaliśmy wykres… ale chcieliśmy dostosować wykres w ciągu kilku dni. Więc zdecydowałem się napisać do Gilada Japhet’a, założyciela i CEO MyHeritage, aby poprosić o pomoc. Korespondowałem z nim w przeszłości na temat izraelskiej kolekcji płyt. Ku mojemu zaskoczeniu, Gilad odpowiedział natychmiast z niesamowitą obsługą klienta. Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi.

Wydrukowaliśmy wykres słoneczny na akrylowym plastiku i dodaliśmy werset z Biblii o tym, że jesteśmy błogosławieni, mogąc zobaczyć lepszą przyszłość i rodzinę jaką stworzyła Babcia. Także nieznacznie powiększyliśmy zdjęcia mojej babci i dziadka.

Gotowy wykres promienisty kompletny z ulepszeniami Shimrona

Gotowy wykres promienisty kompletny z ulepszeniami Shimrona

5 pokoleń świętuje setną rocznicę urodzin Ester

Na zjazd rodzinny zarezerwowaliśmy miejsce w północnym Izraelu i wszyscy przyjechali. Spędziliśmy razem cały weekend i wynajęliśmy fotografa, żeby zrobił nam rodzinne zdjęcia. Babcia była jak gwiazda w centrum tego wszystkiego.

Wykres promienisty umieściliśmy w widocznym miejscu, w centrum recepcji, i każdy był zachwycony. Fantastycznym było również wskazanie każdemu członkowi rodziny, gdzie znajduje się w drzewie.

Wydrukowaliśmy również wykres klepsydry, aby pokazać przodków mojej babci kilka pokoleń wstecz. Skorzystałem z funkcji MyHeritage Ulepszanie zdjęć i MyHeritage In Color™, aby poprawić zdjęcia rodziców mojej babci, a ona była zachwycona efektem!

W weekend wygłosiłem wykład na temat historii rodziny od strony mojego dziadka. Była to świetna okazja, aby zainteresować słuchaczy genealogią i zachęcić dorosłych do podzielenia się własnymi wspomnieniami z przeszłości.

Wydarzenie to było dla nas szczególnie ważne, ponieważ wszystkie nasze dzieci mogły zobaczyć, jak wiele nasza babcia dla nas znaczy i jaką jest wyjątkową osobą. Mogły usłyszeć o jej życiu, o tym jak dawała siebie innym i jak traktuje swoją rodzinę. Nieczęsto zdarza się, aby dzieci mogły uczestniczyć w wydarzeniu, które skupia się na starszym pokoleniu, więc naprawdę podobał mi się ten aspekt.

A co do wykresu promienistego, wisi on teraz nad komputerem w jej gabinecie, gdzie Babcia może zerkać na niego każdego dnia.