5 umiejętności jakie mieli Twoi dziadkowie, a Ty ich nie masz

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym co Twoi dziadkowie robili kiedyś, a Ty tego dzisiaj już, albo nie robisz, albo nie potrafisz? Przedstawiamy Wam 5 najczęstszych!

1. Umiejętność pisania często długich listów ręcznie! Zgadzacie się?

Ilu z Was pisze nadal listy ręcznie i je wysyła pocztą regularnie? Za pewne nie wielu w dobie Internetu – klawiatura komputera zastępuje nam ręczne pisanie listów, a ich przesyłanie E-Mail czy też SMS.

Stare listy

Stare listy


2. Zapamiętywanie więcej niż 3 numerów telefonu! Kto z Was pamięta więcej niż 3 numery telefonu? A jak jest w przypadku dat urodzin krewnych i przodków? Nie tak dawno zaskoczyła mnie mnie moja babcia (lat 79 – za 4 miesiące 80 lat), która pamięta wszystkie daty urodzenia i śmierci w rodzinie od 1890 do teraz na pamięć! Ja pamiętam daty najbliższej swojej rodziny i męża plus dziadków – to wszystko! A jak to Wygląda u Was?

Numery telefonów

Numery telefonów

3. Szycie ręczne i na maszynie jak i szydełkowanie! Niestety większość z nas w dzisiejszych czasach tego już nie potrafi. W dzisiejszych czasach zdarza się, że są i tacy, którzy nie potrafią przyszyć guzika :-).

fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

4. Tworzenie różnego rodzaju węzłów! Jest ich na prawdę sporo. Osobiście nigdy tego nawet nie próbowałam. A w czasach młodości naszych dziadków za pewne przydawały się do różnego rodzaju prac!

fot. wezly-zeglarskie.blogspot.pl

fot. wezly-zeglarskie.blogspot.pl

5. Kiedyś nie było GPS, Internetu i innych tego typu specyfików! Musiały wystarczyć mapy, a orientacja w terenie naszych dziadków była za pewne lepsza kiedyś niż niejednego urządzenia dzisiaj!

fot. kielakowie.pl

fot. kielakowie.pl

Czy potraficie dodać coś jeszcze do tej listy? Jeśli tak podzielcie się z nami komentarzami pod tym postem lub na Facebooku, Google+ czy też Twitterze!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • miecz

  21 listopada, 2013

  Czy jest możliwość zablokowania pewnych administratorów innych witryn nie zmieniając ustawień ogólnych prywatności? I zablokowanie wyników smartmatches z tych witryn, które są kopią mojego drzewa (osób zmarłych) bez mojej wiedzy i zgody?

  Przepraszam za offtop

 • 1beam

  23 listopada, 2013

  Robótki ręczne,takie jak dzierganie swetrów na drutach,na szydełku,hawtowanie,wyszywanie- ile młodych mam to potrafi?

 • 1beam

  23 listopada, 2013

  Haftowanie-błąd,nie wiem skąd,chyba zmęczenie.Proszę poprawić mój błąd.

 • Justyna

  26 listopada, 2013

  @Miecz. Dziękuję zapytanie. Nie ma takiej możliwości. W wersji Premium może Pan ignorować dopasowane drzewa. W wersji podstawowej – można zablokować kopiowanie zdjęć lub całkowicie wyłączyć Smart Matches.

  Tego typu zapytania prosimy zadawać na forum.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna

 • Grzegorz Pieńkowski

  25 lipca, 2014

  Zanika umiejętność rozmowy, snucia długich ciekawych opowieści.
  Zbierali się dawniej w izbie, w której nie było telewizora, który wmawia non-stop że szczęście to proszek do prania, margaryna i żel pod prysznic..a wiec nie było telewizora tylko snucie ciekawych opowieści o tym jak to na cmentarzu straszy albo jak to utoplak wyszedł ze stawu i gonił jakiegoś nieboraka

  i co najciekawsze to była prawda, naprawdę gonił

 • Grzegorz Pieńkowski

  25 lipca, 2014

  i jeszcze jedno , z uwagi na to że zanika umiejętność czytania książek, przeto zbudowanie długich ciekawych zdań przerasta wielu..posługują się jakimś dialektem typu „nara” ” dokładnie”-słowo nadużywane bez przerwy, czy „spoko”

  czyli trzeba wrócić do opowiadanie pięknych historii,choćby rodzinnych