Marilyn Monroe: modelka, aktorka, piosenkarka i światowa legenda

Marilyn Monroe: modelka, aktorka, piosenkarka i światowa legenda
 Marilyn Monroe jako dziecko, fot. www.howstuffworks.com

Marilyn Monroe jako dziecko, fot. www.howstuffworks.com

Marilyn Monroe zmarła w niedzielę w 5 sierpnia w 1962 roku. W najbliższą niedziele obchodzimy 50 rocznicę jej śmierci. W swoim krótkim życiu, gdyż żyła tylko 36 lat zdobyła międzynarodową sławę na dużym jak i poza dużym ekranem.

„MM” urodziła się jako Norma Jeane Mortenson w Los Angeles w dniu 1 czerwca 1926 roku. Jej nazwisko zmieniono później na Baker, po nazwisku matki pierwszego męża.

Poniższy akt urodzenia Marilyn wymienia Martina Edwarda Mortensen’a jako jej ojca.

Marilyn nie wierzyła, że Martin był jej ojcem. Pokazała jeden raz zdjęcie ojca, który wyglądem przypominał Clark’a Gable. Jako dziecko, udawała, że Gable był jej ojcem.

Akt urodzenia Marilyn Monroe, fot. Wikipedia (kliknij, aby powiększyć).

Akt urodzenia Marilyn Monroe, fot. Wikipedia (kliknij, aby powiększyć).


Przyjęła pseudonim sceniczny Marilyn Monroe – Monroe było nazwiskiem panieńskim jej matki.

Według słownika amerykańskich nazwisk (Oxford University Press, marzec 2003), Monroe jest szkockim i rzadkim przykładem nazwiska Gaelic topograficznego (geograficznego) pochodzenia. Pierwszym człon nazwy (Mon) może być Gaelic „mun”, a zmutowana forma koku (stopy) lub brytyjskiego Minit (wzgórza). W Irlandii, nazwa jest czasami używana jako odpowiednik O’Mellan. Inni genealogowie twierdzą, że blond aktorka była potomkiem pasażerów Mayflower’a.

Marilyn Monroe w spisie powszechnym USA z 1940 roku (źródło: Super Wyszukiwarka od MyHeritage - kliknij, aby powiększyć)

Marilyn Monroe w spisie powszechnym USA z 1940 roku (źródło: Super Wyszukiwarka od MyHeritage - kliknij, aby powiększyć)

Legendarna blondynka znana jako Norma Jeane Baker miała 13 lat, gdy osoba przeprowadzająca spis ludności odwiedziła ją w domu.

Marilyn nie ma łatwego powitania na świecie. Oprócz tego, że nie znała ojca, jej matka była pacjentką w szpitalu psychiatrycznym. Swoje wczesne lata spędziła w złych rodzinach zastępczych.

W 1951 roku zapisała się do University of California, gdzie studiowała sztukę i literaturę.

Odkryta przez Hollywood poprzez karierę modelki, Marilyn wkrótce stała się światowej sławy aktorką, występującą w wielu filmach i produkcjach.

Jej kilka małżeństw i związków w jakich była nie zapewniły jej szczęścia i bezpieczeństwa jakiego szukała.

Marilyn Monroe została znaleziona martwa w swoim domu w Brentwood w Los Angeles w Kalifornii w dniu 5 sierpnia 1962 roku. Autopsja wykazała chemikalia w jej ciele i nagłą śmierć zatruciem w wyniku prawdopodobnego samobójstwa. Istnieje wiele teorii spiskowych co do tego czy było to przypadkowe samobójstwo lub zabójstwo. Jej pogrzeb odbył się 8 sierpnia 1962 i został zorganizowany przez byłego męża, Joe DiMaggio (sławnego baseballistę).

W 1973 roku została napisana przez Elton Johna i Bernie Taupina piękna ballada, ’Świeca na wietrze’ w hołdzie dla Marilyn Monroe i jej życia. John wyraził kombinację supergwiazdy i trudności, z którymi Marilyn przyszło się zmagać. Utwór został przerobiony na pogrzeb księżnej Diany, która tak jak i Marilyn zmarła w wieku 36 lat i również został wykonany przez Johna.

Czy większość z Was pamięta ją jako aktorkę, modelkę czy też piosenkarkę? Jednakże, jedna rzecz jest pewna – to że ją pamiętamy.

Czy chcecie podzielić się jakimiś wspomnieniami o Marilyn Monroe w komentarzach poniżej?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Agakor

    3 sierpnia, 2012

    Pamiętam ją w filmie ” Wszystko o Ewie”, gdzie praktycznie nic nie zagrała, a potem w czarno-białym filmie o chorej psychicznie morderczyni. Była wspaniała, ponieważ nie wymagano jeszcze od niej bycia słodka blondynką. Miała rude włosy i niepokojące, kocie spojrzenie. Szkoda, ze zrobiono wszystko, żeby nie dostrzec jej talentu

  • Justyna

    13 lutego, 2014

    Czytalaś książkę „Marylin Ostatnie Seanse”? Jest tam mnóstwo informacji o Marylin! Jeśli szukasz o niej informacji to Cie odsyłam, bo można tam znaleźć dużo perełek o życiu Marylin! Z drugiej strony jeśli jesteś jej wielką fanką to też uważaj czytając 😉 A co ja się będę rozpisywać! Wejdź i przeczytaj moją opinię na : http://sto65cm.blog.pl/2014/02/13/9-marylin-ostatnie-seanse-michel-schneider-406-str/ 🙂 Zapraszam serdecznie 🙂