Nasze historie: Statek Mayflower i więcej!

Nasze historie: Statek Mayflower i więcej!

Jest tak wiele sposobów poprzez, które możemy „zarazić” się fascynacją do genealogii. Użytkowniczka MyHeritage Melva Jo Wright z Florydy (USA) zajęła się badaniami genealogicznym rozpoczętymi przez ciotkę jej matki (Geraldine Martinez), zaraz po jej śmierci w 2004 roku.

W badaniach pomogły jej cztery siostry wspomnianej zmarłej ciotki, dzięki którym odkrywanie genealogii rodziny stało się bardziej realne, a każda z nich miała ten sam dryg do odkrywania prawd genealogicznych, co ich zmarła siostra.

Pradziadkowie Melva Jo ze strony matki i ich rodzina: Norval Smith Channing (1878-1955) i Amanda Catherine (Pyle) Channing (1877-1957). Jej babcia (z lewej) jest Rebecca Channing) Lytle (1901-1980) (fot. dzięki uprzejmości)

Pradziadkowie Melva Jo ze strony matki i ich rodzina: Norval Smith Channing (1878-1955) i Amanda Catherine (Pyle) Channing (1877-1957). Jej babcia (z lewej) jest Rebecca Channing) Lytle (1901-1980) (fot. dzięki uprzejmości)

Jesteśmy w stałym kontakcie, ale nadal czekam na wieści od innych członków rodziny, ponieważ chciałabym rozbudować i dodać więcej szczegółów do naszego drzewa genealogicznego. Myślę, że mogliby oni podzielić się ze mną oryginalnymi zdjęciami rodzinnymi, a te które obecnie posiadam są kopiami.

Melva Jo, lat 60, jest mamą trójki dzieci i trzech pasierbic. Jej mama pracowała w Pentagonie, a ojciec był kierowcą rajdowym, który zginął w katastrofie podczas rajdu w 1951. Jej Matka wyszła ponownie za mąż za majora armii, i jej rodzina mieszkała w Niemczech i Francji.

Oto niektóre z jej ekscytujących odkryć genealogicznych: John i Priscilla Alden, którzy przybyli na statku Mayflower są jej pradziadkami z dziewiątego pokolenia. Odkryła również, że jest spokrewniona z pisarzem Henrym Wadsworth’em Longfellow’em, prezydentem Abrahamem Lincolnem, Clementem Clarkiem Moor’em (autorem książki pt. „Wigilia Bożego Narodzenia”), jak również z takimi osobowościami jak Orson Wells, Marilyn Monroe, Dick i Jerry Van Dyke i Ricky Nelson i wiele innych.

Melva Jo przyłączyła się do społeczności MyHeritage w listopadzie 2010. Twierdzi, że pokochała stronę, za to że jest tak łatwa w obsłudze.

Wszystko tutaj jest takie proste, wystarczy kliknąć. Cena również jest rozsądna.

Mimo, że jej najbliższa rodzina pomogła w badaniach, to większość informacji zdobyła jednak od kuzynów z szóstego pokolenia, których poznała właśnie dzięki rozpoczętemu projektowi.

Ktokolwiek jest ze mną spokrewniony, jest mile widziany w moim drzewie genealogicznym.

Niesamowite jest to, że jej drzewo genealogiczne zawiera 22,600 członków. Są oni rozsiani w wielu zakątkach Ameryki, mieszkają w USA, a w tym w Nowym Jorku, Stanie Ohio, Pensylwanii, Minnesocie, Waszyngtonie, Texasie, Virginii, Georgii i na Florydzie.

Podczas poszukiwań genealogicznych Melva bardzo często korzystała ze Smart Matches i w chwili kiedy natrafiała na rozbieżności, po prostu rozpoczynała swoją odkrywczą wędrówkę. Przyznała jednak: „Nie zawsze miałam racje”.

Badania pomogły jej w odnalezieniu wielu nieznanych dotąd krewnych, a Melva nie miała żadnych oporów, aby się z nimi skontaktować. Oprócz wyszukiwarki Google w swoich poszukiwaniach korzystała również ze strony Find-A-Grave i FamilySearch.org.

Annie Lou (Rhodes) Walters / Viars ur. 1882-1960, prababcia Melva Jo ze strony ojca (fot. dzięki uprzejmości)

Annie Lou (Rhodes) Walters / Viars ur. 1882-1960, prababcia Melva Jo ze strony ojca (fot. dzięki uprzejmości)

Badania pomogły nam się odnaleźć, dzięki temu mogliśmy rozbudować nasze drzewa genealogiczne i wymieniać się zdjęciami. Szczerze wierzę, że uda nam się spotkać w niedługiej przyszłości.

Jedną z tajemniczych historii jej rodziny jest 200. letni Cmentarz Brockman w Orange Country, Virginia, gdzie zostali pochowani jej przodkowie.

Ktoś przeniósł nagrobki do dziedzińca opuszczonego Kościoła, gdyż nagrobków nie było na cmentarzu. Zwłoki były nieruszane, mam na myśli płyty cmentarne, tylko nagrobki zostały naruszone. Kto mógł to zrobić?

Aby dociec prawdy, Melva napisała wiadomość do strony internetowej FindA-Grave, z prośbą o zdjęcia nagrobków. Ktoś ze strony odpowiedział, że nie wiadomo dokładnie co się z nimi stało i gdzie one teraz są.

Całym zdarzeniem zainteresowała się również Virginia Blossom, która za pośrednictwem Find-A-Grave i dzięki temu, że odwiedziła wspomniany cmentarz odkryła Kościół Ellisville (gdzie nagrobki zostały przeniesione), zrobiła im zdjęcia oraz opuszczonemu Kościołowi. Virginia zainteresowała się dalszymi poszukiwaniami genealogicznymi i dzięki temu odnalazła nowego członka rodziny, który potwierdził historię z nagrobkami.

Pozostałam w kontakcie z odnalezioną kuzynką, która przekazała mi informacje, że Paul Brockman, już nieżyjący, niegdyś próbował przywrócić nagrobki do pierwotnej lokalizacji. Zdjęcia możesz zobaczyć na stronie Find-A-Grave.

Poprosiliśmy Melvę Jo o wskazówki dla innych fascynatów odkryć genealogicznych:

  • Dziel się tym, co odkryłeś, zdjęciami – wszystkim co masz – a co może pomóc innym w poszukiwaniach
  • Pamiętaj, że w poszukiwaniach mogą pomóc Ci osoby starsze, ze starszej generacji, które nie mają dostępu do technologii
  • Upewnij się, że zawsze otrzymałeś zgodę na wszystko, co chcesz użyć w poszukiwaniach, i pamiętaj aby zawsze odwdzięczyć się osobom, które Ci pomogły
  • Bądź cierpliwy. Na świecie jest coraz więcej pasjonatów genealogii, mogą się oni stać pomocni w Twoich odkryciach

Serdecznie dziękujemy Melvie Jo za podzielenie się z nami tą fascynującą i piękną historią.

Czy posiadasz przodków, którzy przybili do USA na statku Mayflower lub innym? Czy jesteś spokrewniony z którymś z prezydentów, komików, pisarzy, aktorów, muzyków? Daj nam znać w komentarzach poniżej lub podziel się z nami na Facebook, Twitter lub Google+.

Podzielić się swoimi historiami z nami! Wyślij je na stories@myheritage.com.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • agata

    10 czerwca, 2013

    mój pradziadek karol dąbrowski w 1910 r. chyba 15.04 ale nie mam pewności co do daty…przybył na ellis island podobno z hamburga.Pochodził ze strachociny a jego ojciec miał na imię franciszek