5 cech, o których z pewnością nie wiedziałeś, że mogą być dziedziczne!

Każdy z nas już to słyszał lub powiedział: „Mam oczy po mamie”, „Jestem wysoki jak mój tata” lub „zdolności sportowe muszą być przekazywane w rodzinie”. Podczas gdy cechy fizyczne, takie jak kolor oczu i wzrost, mają oczywisty komponent genetyczny, wiele cech niefizycznych również może być przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich mogą być nawet zaskoczeniem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego posiadasz pewne zachowania lub preferencje? Mogą być one zakorzenione w twoim DNA. Oto 5 ciekawych cech, o których być może nie zdawałeś sobie sprawy, że są dziedziczne:

1. Lęk wysokości

Czy na szczycie wysokiego budynku dostajesz mdłości lub czy myśl o wejściu na drabinę przyprawia cię o zawrót głowy? Być może odziedziczyłeś lęk wysokości po jednym lub obojgu swoich rodzicach. Badania pokazują, że istnieje genetyczne powiązanie w rozwoju fobii, w tym lęku wysokości. Chociaż czynniki środowiskowe, takie jak traumatyczne wydarzenia, mogą przyczynić się do rozwoju fobii, genetyka również odgrywa ważną rolę.

2. Wzorce snu

Jesteś porannym skowronkiem czy nocnym markiem? Podczas gdy czynniki środowiskowe, takie jak harmonogram pracy i wybór stylu życia, mogą z pewnością wpływać na Twoje wzorce snu, badania wskazują, że genetyka może również wpływać na Twój naturalny czas budzenia się. Jeden z artykułów z Wydziału Medycyny Snu Harvard Medical School wyjaśnia, że geny mogą określać, jak szybko lub wolno tykają nasze zegary. Mutacje genetyczne, które występują z pokolenia na pokolenie, mogą wpływać na nasze wewnętrzne zegary. To wyjaśnia, dlaczego rodzice, którzy wcześnie wstają, mogą mieć dzieci z szybszym lub wolniejszym zegarem.

3. Preferowane smaki lodów

Kto nie kocha lodów? Wielu z nas ma swój ulubiony smak, a jak się okazuje, na Twoje preferencje smakowe mogą mieć wpływ Twoje geny. Badania pokazują, że genetyka może wpływać na sposób, w jaki odczuwamy pewne smaki, takie jak jedzenie, które jest gorzkie, słone lub słodkie. Jeśli odziedziczyłeś zamiłowanie do słodkiego smaku po jednym z rodziców, to nie jest to tylko przypadek – to jest w Twoim DNA!

4. Częstotliwość ukąszeń komarów

Komary to jedne z najczęstszych i najbardziej irytujących szkodników, z którymi stykają się ludzie, a niektórzy ludzie wydają się być dla nich bardziej atrakcyjni niż inni. Podczas gdy wiele czynników może wpływać na zachowanie komarów, w tym zapach ciała, ciepło i ruch, genetyka może również odgrywać rolę. Jeśli jesteś jedną z tych pechowych osób, które zawsze są kąsane, powód może tkwić w Twoich genach. Badania pokazują, że pewne czynniki genetyczne mogą sprawić, że pewne osoby są bardziej atrakcyjne dla komarów, a zmiany w genach mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na ukąszenia komarów.

5. Strach przed wystąpieniami publicznymi

Lęk przed wystąpieniami publicznymi jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka wielu ludzi, ale czy wiesz, że może być dziedziczny? Badania wskazują, że gen COMT może być związany z rozwojem lęku społecznego, który może objawiać się jako lęk przed wystąpieniami publicznymi. Jeśli jedno lub oboje z Twoich rodziców nie lubi przemawiać przed tłumem, może to tłumaczyć, dlaczego wygłaszanie prezentacji lub przemówień sprawia, że się pocisz.

Często myślimy o genetyce w kategoriach cech fizycznych, takich jak kolor oczu, piegi czy dołeczki, ale istnieje również wiele cech niefizycznych, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach. Od lęków i fobii po strukturę włosów i preferencje żywieniowe – nasze DNA może wpływać na wiele aspektów naszego życia. Następnym razem, gdy zauważysz u siebie jakieś „dziwactwo” lub tendencję, która wydaje się niewytłumaczalna, pamiętaj – to mogą być twoje geny!

Twoje DNA może ujawnić wiele fascynujących informacji, w tym skąd pochodzą Twoi przodkowie. Wykonaj test DNA i rozpocznij swoją podróż odkrywczą!