Aktualizacja do Teorii Family Relativity™ (Względności rodziny): Dodaliśmy 19 milionów nowych teorii

Aktualizacja do Teorii Family Relativity™ (Względności rodziny): Dodaliśmy 19 milionów nowych teorii

Odkąd MyHeritage po raz pierwszy wprowadził Theory of Family Relativity™ – Teorię Względności Rodziny™ na początku 2019 roku, ta przełomowa funkcja pomogła niezliczonej liczbie użytkowników zrozumieć, w jaki sposób są spokrewnieni ze swoimi dopasowaniami DNA i dokonać niezwykłych odkryć. Jesteśmy podekscytowani, gdyż kilka dni temu dokonaliśmy dodatkowej aktualizacji danych, która pomoże wielu użytkownikom w dokonaniu ważnych odkryć.

The Theory of Family Relativity™ to łącznik genealogii z genealogią genetyczna: analizuje miliardy punktów danych ze wszystkich baz danych drzew genealogicznych i rekordów historycznych na MyHeritage, tak aby obliczyć prawdopodobne teorie na temat tego, jak możesz być spokrewniony z danym dopasowaniem DNA. Obliczenia te są przeprowadzane okresowo. Od ostatniej aktualizacji, zostało dodanych wiele nowych danych DNA i profili drzewa genealogicznego do MyHeritage – a to przekłada się na bardzo znaczący wzrost liczby teorii, liczby dopasowań DNA, które zawierają teorię, liczby obliczonych ścieżek relacji i liczby użytkowników MyHeritage, którzy mają przynajmniej jedną Teorię Względności Rodziny dla jednego lub więcej dopasowań DNA.

Nowa aktualizacja w liczbach

W wyniku tej nowej aktualizacji:

  • Całkowita liczba teorii wzrosła o 47,7%, z 39 845 078 do 58 866 331.
  • Liczba dopasowań DNA, które zawierają teorię wzrosła o 48,7%, z 27 130 989 do 40 335 252.
  • Liczba ścieżek relacji wzrosła o 46%, z 312 222 662 do 456 091 094 (czasami teorie są odnajdywane poprzez wiele ścieżek, a te dostarczają dodatkowych dowodów potwierdzających pokrewieństwo).
  • Liczba użytkowników MyHeritage, którzy obecnie posiadają przynajmniej jedną Teorię Względności Rodziny dla swoich dopasowań DNA wzrosła o 22.2%.

Wszystko to oznacza, że jeśli jeszcze nie miałeś okazji skorzystałeś z funkcji Theory of Family Relativity™ – Teorii Względności Rodziny na swojej liście Dopasowań DNA, dzięki tej aktualizacji, może się to zmienić. Już teraz przejdź do swojej listy dopasowań DNA, tak aby się o tym przekonać!

Przeglądanie i analizowanie Twoich Teorii

W celu przejrzenia swoich Teorii Family Relativity, odwiedź stronę swoich dopasowań DNA. Podsumowanie teorii pojawi się bezpośrednio na karcie dopasowania DNA, które posiada teorię. Nowe teorie będą oznaczone banerem „NOWE” przez 30 dni po tej aktualizacji.

Możesz filtrować swoją listę dopasowań DNA, aby wyświetlić tylko te dopasowania, które zawierają Teorię Family Relativity. Aby to zrobić, przejdź na stronę Dopasowania DNA i kliknij przycisk „Filtry” w prawym górnym rogu. Pod zakładką „Wszystkie szczegóły drzewa” po lewej stronie, wybierz „Posiada Teorię Family Relativity”. Wówczas zobaczysz listę wszystkich swoich dopasowań DNA, które posiadają teorię.

Aby zobaczyć pełną teorię, kliknij „Zobacz teorię”. Wówczas zostaniesz przeniesiony do strony, która szczegółowo pokazuje, w jaki sposób „algorytm dotarł” do tej teorii.

Czasami MyHeritage będzie docierał do teorii na więcej niż jeden sposób. W takich przypadkach, będziesz mógł przełączać się pomiędzy wieloma ścieżkami relacji. Posiadanie więcej niż jednej ścieżki dla danej teorii podnosi jej wiarygodność.

Potwierdzenie lub odrzucenie teorii

Kilka miesięcy temu dodaliśmy opcję zatwierdzania lub odrzucania Teorii Family Relativity™ w zakładce “Przejrzy całą teorię”. Dzieje się tak dlatego, że chociaż teorie są często dokładne, opierają się na dopasowaniach Smart Matches™ i dopasowaniach rekordów – Record Matches, które nie zawsze mogą być poprawne. Dlatego ważne jest, aby przejrzeć ścieżkę relacji dla teorii i potwierdzić jej dokładność.

Jeśli teoria wydaje się być poprawna, kliknij w fioletowy przycisk „Potwierdź”, który widnieje nad wykresem ścieżki relacji. Jeśli wydaje się być niepoprawna, możesz kliknąć w „Odrzuć”. Informacja o potwierdzeniu lub odrzuceniu teorii pojawi się na karcie dopasowania DNA na Twojej liście. (Zawsze możesz cofnąć tę czynność, jeśli popełnisz błąd).

Co mogę zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie teorii?

Aby otrzymać Teorie Family Relativity™ musisz:

  • Wykonać test DNA MyHeritage lub przesłać swoje dane DNA do MyHeritage z innego serwisu badawczego.
  • Posiadać plan Premium, PremiumPlus lub Kompletny na MyHeritage, lub uiścić jednorazową opłatę za odblokowanie zaawansowanych funkcji DNA (tylko dla przesłanych danych DNA).
  • Posiadać drzewo genealogiczne na MyHeritage, które zawiera przynajmniej „magiczną 7” (Ciebie, Twoich rodziców i Twoich dziadków).

Im bardziej szczegółowe jest Twoje drzewo genealogiczne, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz teorie. Szczególnie pomocne jest posiadanie informacji o jak największej liczbie Twoich pra- i prapradziadków.

Jeśli więc tym razem nie udało Ci się uzyskać żadnych teorii, przygotuj się na kolejną aktualizację, pracując nad swoim drzewem! Być może pomoże to również zachęcić dalekich członków rodziny, z którymi jesteś w kontakcie, do rozbudowania swoich drzew i wykonania testów DNA.

Jeśli jesteś podekscytowany tą aktualizacją, być może osobiście chcesz podziękować osobie, która jest za nią odpowiedzialna? Dołącz do naszej nadchodzącej sesji Facebook Live z naszym Dyrektorem ds. Zarządzania Produktami Ran’em Snir’em w środę, 10 listopada 2021, o godzinie 14 polskiego czasu!