DNA: Czy rodzeństwo może mieć różne szacunki etniczne?

DNA: Czy rodzeństwo może mieć różne szacunki etniczne?

Nie jest zaskoczeniem, że jeżeli DNA dwoje rodzeństwa jest badane, ich wyniki są zazwyczaj podobne. Co jest zaskakujące, to, to że dwoje rodzeństwa, którzy mają dokładnie tych samych rodziców i przodków, posiadają inne pochodzenie. Wydaje się, że identyczni przodkowie powinni mieć identyczne pochodzenie, prawda?

Nie jest to jednak takie proste. Właściwie, posiadanie różnych pochodzeń jest bardzo powszechne dla rodzeństwa. Istnieją różne czynniki, które wpływają na pochodzenie etniczne. Opisujemy je poniżej.

Podstawowa genetyka człowieka

W celu zrozumienia testów DNA, należy pojąć genetykę człowieka. Nie będziemy zagłębiać się w naukę genetyki, jednak istnieją podstawy, które należy znać.

Chromosomy

DNA dzieli się na duże kawałki zwane chromosomami. Człowiek posiada 23 pary chromosomów. Większość testów DNA genealogicznych, takich jak te wykonywane w MyHeritage DNA, to testy autosomalne. Oznacza to, że patrzy się na pierwsze 22 pary chromosomów, autosomów. 23. para chromosomów to chromosom płciowy, który określa, czy urodziłeś się mężczyzną czy kobietą. Inne testy DNA (Y-DNA, mtDNA) przyglądają się pozostałym częściom DNA. Autosomalne testy DNA są wykorzystywane do określenia szacunków etnicznych.

Geny

Każdy chromosom dzieli się na mniejsze kawałki zwane genami. Każdy chromosom ma setki lub nawet tysiące genów.

Te geny mówią naszym ciałom, jak powinny rosnąć i działać. Są one odpowiedzialne m.in. za kolor włosów, kolor oczu, cerę, tendencję do bycia chudszym lub grubszym, kształt twarzy, a nawet za to, czy preferujemy produkty słone lub słodkie.

To właśnie te geny pomagają określić Twoje dziedzictwo etniczne. Pewne różnice w genach są częste w niektórych obszarach, a w innych rzadsze. Niektóre z nich występują tylko w określonych grupach etnicznych. Szacunki etniczne opierają się na tych genach, jako wskaźnikach tego, gdzie mieszkali Twoi przodkowie.

Genetyczny Mix

Twoje DNA mówi o tym, kim byli Twoi przodkowie i gdzie mieszkali. Jednak z powodu sposobu, w jaki geny są przekazywane z rodziców na dzieci, sprawy są nieco bardziej skomplikowane.

Każdy z nas ma 22 pary chromosomów autosomalnych, ale te pary nie są identyczne. Nasze komórki rozrodcze pobierają kawałki każdego z tych chromosomów, aby stworzyć nową, unikalną konfigurację. Nowa nić DNA jest bardzo podobna do starej, ale nie identyczna.

Dlatego też rodzeństwo, które posiada większość tych samych genów, ma tendencję bycia podobnym do siebie. Ale jeśli nie są to identyczne bliźnięta, zawsze istnieją pewne różnice w ich kodzie genetycznym.

A to oznacza, że mogą istnieć pewne różnice w ich szacunkach etnicznych.

Przykład dziedziczenia DNA

W tym przykładzie zaczynamy od kilku podstawowych kombinacji etnicznych. Ten prosty model pokazuje, jak różne mogą być szacunki etniczne rodzeństwa.

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że jeśli Dziadek Twojego Ojca jest w 50% Irlandczykiem i w 50% Szkotem, a Babcia Twojego Ojca jest w 100% Włoszką, to Twój Ojciec byłby w 25% Irlandczykiem, w 25% Szkotem i w 50% Włochem, ale niekoniecznie jest to prawda.

Na ilustracji, Babcia Twojego Ojca może przekazać tylko włoskie geny, więc połowa genów ojca jest włoska (50%). Jednak dziadek Twojego ojca może przekazać albo irlandzkie albo szkockie geny, i nie zawsze będzie to dokładnie połowa każdego z nich. W tym przypadku, więcej irlandzkich genów przeszło dalej aniżeli szkockich.

Spójrz na stronę matczyną, a zobaczysz to samo. Przekazano więcej irlandzkich genów niż włoskich.

Z każdym kolejnym pokoleniem, istnieje kolejna szansa na przekazanie przypadkowej liczby genów z każdej grupy etnicznej. Nawet po zaledwie dwóch pokoleniach, dwoje rodzeństwa mają pewne istotne różnice na poziomie genetycznym.

Przeciętnie, rodzeństwo ma około 50% swojego DNA, ale niektóre mają trochę więcej, a niektóre trochę mniej.

Tak więc, podczas gdy wszyscy otrzymujemy 50% naszego DNA od każdego z naszych rodziców, segmenty, z którymi mamy do czynienia, są całkowicie przypadkowe.

Szacunki etniczne

Tak więc, jeśli DNA każdego z nas jest unikalne (z wyjątkiem identycznych bliźniaków, trojaczków itp.), to jak kiedykolwiek uda nam się ustalić czyjeś pochodzenie etniczne?

Odpowiedzią są polimorfizmy jednonukleotydowe (SNP). Mówiąc prościej, są to naprawdę małe kawałki DNA, które różnią się nieco w zależności od Twojego pochodzenia.

DNA mutuje w czasie. Zazwyczaj DNA wykonuje nasze kopie, ale czasami zdarzają się drobne błędy, takie jak zmiana jednej litery na stronie tekstu. Jeśli ta mutacja zostanie przekazana, z czasem pojawi się u coraz większej liczby potomków.

Ludzie nie migrowali tak często w przeszłości, jak dziś, i zazwyczaj pobierali się w ramach własnej grupy etnicznej lub religijnej, więc te SNP nagromadziły się w czasie. W niektórych przypadkach są one całkowicie wyjątkowe. Jeśli Twoje DNA zawiera SNP, który pojawia się tylko w Egipcie, istnieje prawdopodobieństwo, że masz egipskiego przodka.

Testowanie wykonane przez MyHeritage DNA bada miliony maleńkich fragmentów kodu genetycznego i porównuje je z przykładowymi bazami danych w celu stworzenia szacunków etnicznych. Im więcej posiadasz SNP, które pasują do określonej grupy etnicznej, tym większa będzie Twoja ocena etniczna dla tej grupy.

Pamiętaj, że DNA miesza się z każdym pokoleniem. Jeśli odziedziczysz wiele SNP związanych z daną grupą, otrzymasz wysokie oszacowanie etniczne dla tej grupy. Jeśli rodzeństwo odziedziczyło mniej SNP dla tej grupy, otrzyma ono niższy szacunek.

Ponadto każda firma testująca DNA stosuje inną metodę obliczania pochodzenia etnicznego. Oznacza to, że jeśli przeprowadzasz testy w więcej niż jednej firmie, nawet jeśli Twoje DNA się nie zmienia, wyniki szacunków etnicznych mogą nieco różnić się.

Wniosek

Czy Ty i Twoje rodzeństwo możecie posiadać różne szacunki etniczne pomimo posiadania tych samych przodków?

Absolutnie. W rzeczywistości, jeśli nie jesteście identycznymi bliźniakami, byłoby to nieco dziwne, gdyby tak nie było.

Ty i Twoje rodzeństwo nie macie dokładnie tego samego DNA. Genealogiczne testy DNA określają pochodzenie etniczne na podstawie unikalnego DNA.

Dość często różnice te mogą być małe, ale nie zawsze. Nie oznacza to, że testy są błędne lub niedokładne. Oznacza to tylko, że jeszcze ważniejsze jest, aby jak największa liczba krewnych została przebadana, aby otrzymać jak najwięcej informacji do drzewa genealogicznego.

Co udało Ci się odkryć poprzez badania DNA MyHeritage?

Ten post gościnny został napisany przez Marca McDermott, twórcę Genealogy Explained. Dzieli się on swoją pasją do genealogii z innymi hobbystami i ma na celu rozbicie skomplikowanych tematów związanych z historią rodziny i DNA. Marc mieszka w New Jersey z żoną Leigh. Kiedy nie pracuje nad Genealogy Explained, znajdziesz go w mikrofilmie w państwowych archiwach w Trenton lub prowadzącego badania w jego lokalnym centrum historii rodziny.