Genealogia genetyczna dla badaczy historii rodziny

Genealogia genetyczna dla badaczy historii rodziny

Zastosowanie genealogii genetycznej jest jeszcze czymś stosunkowo nowym w badaniach historii rodziny, przez co wielu tradycyjnych genealogów może wciąż uznawać koncepcję pracy z czymś tak nowatorskim i „naukowym” jak DNA za odstraszającą.

Jednak, aby czerpać korzyści z genealogii genetycznej nie musisz mieć głowy do nauk ścisłych czy też zaawansowanej matematyki. Nawet nie musisz dokładniej zrozumieć, jak działa DNA. Wszystko, czego potrzebujesz, to zrozumienie dziedziczenia genetycznego na poziomie gimnazjum, kilka świetnych narzędzi, które pomogą Ci w sortowaniu informacji oraz tą samą determinację i dokładność, które służą Ci przy reszcie badań historii rodziny.

W tym artykule zbadamy, czym jest genealogia genetyczna, jak pomocna może być w badaniach historii rodziny oraz omówimy kilka przydatnych praktyk, aby móc wykorzystać badanie DNA, jak najlepiej do naszych poszukiwań genealogicznych.

Co to jest genealogia genetyczna?

Genealogia genetyczna to praktyka wykorzystywania danych DNA w celu usprawnienia badań genealogicznych, rozwiązywania rodzinnych tajemnic i rozbudowania drzewa genealogicznego.

Opierając się tylko na wspomnieniach starszych członków naszych rodzin oraz śladach, które pozostały na papierze jesteśmy w stanie odkryć nasze drzewo tylko do pewnego stopnia. Szczególnie, jeśli nie masz wielu starszych krewnych, którzy mogą podzielić się z Tobą wspomnieniami, lub jeśli Twoi przodkowie pochodzili z miejsca, gdzie dokumentacja była ograniczona. Jeśli natrafiłeś na ślepy zaułek, genealogia genetyczna może pomóc Ci w tychże punktach, w których inne źródła zawiodły.

Genealogia genetyczna opiera się na badaniach DNA i dopasowaniach. Jednak, ważne jest, aby podkreślić, że dane DNA nie mogą być samodzielnym źródłem informacji dla celów badania historii rodziny. Wnioski wyciągane z badań DNA na temat historii Twojej rodziny muszą być poparte tradycyjnymi źródłami genealogicznymi.

Jak badanie DNA może mi pomóc w genealogii?

Jest kilka sposobów, w których badania DNA mogą pomóc Ci poszerzyć Twoje drzewo genealogiczne oraz rozwiązać rodzinne tajemnice.

Odnajdywanie zaginionych lub nieznanych krewnych

Jeśli w Twoim drzewie genealogicznym brakuje informacji o bliskich krewnych, takich jak członkowie rodziny, którzy byli ze sobą skłóceni, stracili ze sobą kontakt lub zostali adoptowani przez inną rodzinę, badanie DNA może być przydatne w ich bezpośrednim odnalezieniu dzięki liście zgodności DNA. Osoba, której szukasz, być może sama poddała się testowi DNA lub ma bliskiego krewnego, który to zrobił i może Cię z nim skontaktować.

Lista dopasowań DNA na MyHeritage

Lista dopasowań DNA na MyHeritage

Łączenie się z innymi genealogami w Twojej dalszej rodzinie

Być może masz gdzieś dalekiego kuzyna, który przeprowadził własne badania genealogiczne. Ten kuzyn może być w stanie dostarczyć Ci informacji o wspólnych przodkach, których nie znalazłbyś nigdzie indziej. Dopasowanie DNA może pomóc Ci odkryć i połączyć się z tymi krewnymi. MyHeritage pozwala na kontakt z Twoim Dopasowaniem DNA poprzez bezpieczny system wiadomości.

Potwierdzanie relacji

Być może uda Ci się znaleźć dane kogoś, kto Twoim zdaniem może być Twoim przodkiem, ale nie możesz znaleźć dowodów, które potwierdzają jego powiązanie z Tobą. Używając do tego celu testów DNA, możesz być w stanie zweryfikować swoje pokrewieństwo z tym przodkiem poprzez udowodnienie swoich relacji z potwierdzonymi żyjącymi potomkami.

Potwierdzanie pochodzenia lub identyfikacja regionów, na których należy się skoncentrować

Większość usług badań DNA dostarcza również raport etniczny, taki jak Szacunek Etniczny MyHeritage. Podczas gdy te informacje nie są wystarczająco dokładne, aby polegać na nich w celach badań genealogicznych, mogą one pomóc potwierdzić to, co już wiesz o pochodzeniu Twoich przodków.

Może to również pomóc Ci nakierować się na informacje, które mogą doprowadzić Cię do odkryć genealogicznych. Na przykład, załóżmy, że wiesz, że Twoja matka pochodziła z Ukrainy, ale nie wiesz, skąd pochodzi Twój ojciec  – wówczas jeśli Twoje Szacunkowe Pochodzenie Etniczne ujawni, że masz w przeważającej większości, poza ukraińskimi, niemieckie korzenie, sugeruje to, że Twój ojciec mógł pochodzić z Niemiec. Wówczas zalecamy skoncentrowanie się na rekordach z tego regionu podczas badania jego strony rodziny.

Grupy Genetyczne MyHeritage są szczególnie pomocne przy próbach zawężenia regionów, na których można się skupić. Wyniki, które dostarczają mogą być bardzo precyzyjne, czasami nawet identyfikując konkretne miasto lub miejscowość, z której pochodzą Twoi przodkowie.

Grupy Genetyczne MyHeritage mogą pomóc Ci wskazać dokładne regiony, z których pochodzili Twoi przodkowie.

Grupy Genetyczne MyHeritage mogą pomóc Ci wskazać dokładne regiony, z których pochodzili Twoi przodkowie.

Najlepsze praktyki dla genealogii genetycznej

Testowi DNA poddaj w rodzinie tyle osób, ile to możliwe

Genealogia genetyczna opiera się na zgodności DNA. A więc, im więcej krewnych przebadasz, tym więcej informacji będziesz miał do dyspozycji podczas sprawdzania i analizowania nieznanych dopasowań.

Ze względu na sposób, w jaki działa dziedziczenie DNA, z każdym pokoleniem wstecz otrzymujesz coraz mniej DNA. A więc jeśli na przykład badasz prababcię, odziedziczyłeś tylko około 6% jej DNA. Znacznie zwiększysz swoje szanse na dowiedzenie się czegoś więcej o prababci, jeśli zwiększysz swoje „pokrycie” jej DNA, a możesz to zrobić testując dodatkowych potomków, najlepiej z różnych gałęzi rodziny, aby znaleźć i skontaktować się z dodatkowymi osobami, które odziedziczyły inne odcinki jej DNA.

Testuj strategicznie

Zestawy DNA nie są dostępne za darmo, a uzyskanie zgody od ostrożnych krewnych może być trudne (Być może opowiedzenie im o niezachwianym zaangażowaniu MyHeritage w prywatność danych naszych klientów pomoże ich uspokoić). Tak więc zamiast testować na chybił trafił, powinieneś ustalić strategię badań DNA, która koncentruje Twoje wysiłki w zakresie testowania na członkach rodziny, których informacje będą dla Ciebie najbardziej wartościowe.

To może brzmieć jak prosta koncepcja, ale idealna strategia może być różnić się w zależności od Twoich celów. Dostosuj swój plan badań do konkretnych informacji, które próbujesz znaleźć, niezależnie od tego, czy chodzi o zidentyfikowanie nieznanego bezpośredniego przodka, znalezienie informacji związanych z migracją, czy potwierdzenie relacji, która nie została udowodniona przez dotychczas znalezioną dokumentację.

Wybierz właściwy test DNA

Na rynku istnieje kilka rodzajów genealogicznych testów DNA, a do najbardziej powszechnych należą:

 • Autosomalne: Analizuje autosomy, to znaczy 22 chromosomy nie będące chromosomami płciowymi.
 • Y-DNA: Analizuje chromosom Y, obecny tylko u mężczyzn i dziedziczony po linii ojcowskiej.
 • Mitochondrialne lub mtDNA: Analizuje mitochondrialne DNA odziedziczone z linii matczynej.

Test DNA MyHeritage jest testem autosomalnym. Wierzymy, że ten rodzaj testu ma największą wartość dla genealogów, ponieważ zapewnia najszersze pokrycie dopasowań zarówno po stronie matki jak i ojca, i w wielu przypadkach może wykonać pracę testu Y-DNA lub mtDNA. Jednak, jeśli badasz przodka bądź to od strony mamy, bądź od strony taty, korzystnym może okazać się wykonanie testu Y-DNA lub mtDNA.

Wykorzystaj w pełni narzędzia DNA

MyHeritage udostępnia szereg narzędzi, które mogą pomóc Ci nadać sens Twoim dopasowaniom DNA i dokonać ważnych odkryć.

 • Wspólne dopasowania DNA: Podczas przeglądania danego dopasowania DNA, znajdziesz sekcję nazwaną „Wspólne Dopasowania DNA”, która zawiera listę dopasowań, które dzielisz z danym przodkiem. Przeglądanie tej listy może dostarczyć Ci wskazówek na temat tego, kim są Wasi wspólni przodkowie.
 • Zaawansowane opcje sortowania i filtrowania: Na MyHeritage możesz sortować i filtrować swoje Dopasowania DNA według wielu kryteriów, co pozwoli Ci na skoncentrowaniu się na dopasowaniach, które będą miały dla Ciebie największą wartość.
 • Informacje do drzewa genealogicznego: Jeśli Dopasowanie DNA jest powiązane z profilem w drzewie genealogicznym, będziesz mógł przeglądać publiczne informacje w tym drzewie (generalnie informacje o krewnych, którzy nie żyją). Może to pomóc w identyfikacji wspólnych krewnych i przodków.
 • Komentarze (Notatki): MyHeritage pozwala na dodawanie komentarzy do kart Dopasowań DNA na liście dopasowań, co może pomóc Ci w pracy z dopasowaniami, które już przejrzałeś i dodaniu notki (komentarza) o swoich spostrzeżeniach.
 • AutoClusters: Porządkuje Twoje dopasowania DNA w grupy osób, które pasują do siebie i prawdopodobnie mają wspólnego przodka. To może zaoszczędzić Ci wiele czasu na sprawdzanie, kto jest z kim spokrewniony – działa podobnie do sekcji „Wspólne Dopasowania DNA” – jednak porządkuje w dokładniejszy sposób.
 • Theory of Family Relativity™ – Teoria Względności Rodziny: Ta funkcja w zasadzie wykonuje całą pracę za Ciebie – analizuje wszystkie dane, którymi dysponujemy, w tym dane drzewa genealogicznego i dane historyczne, aby przedstawić prawdopodobne teorie na temat tego, jak dokładnie dane dopasowanie DNA jest z Tobą spokrewnione.

Gotowy, aby spróbować? Kliknij tutaj, aby zamówić swój test DNA MyHeritage.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • K

  Krzysztof

  1 grudnia, 2021

  Mam już zrobiony test DNA w MyHerytage i mam też swoje drzewo. Jak kupię testy dla swojej mamy ,syna i żony i siostry to będę mógł nimi zarządzać ? Czy testy mogą przyjść na mój adres ,a ja pobiorę od nich próbki i odeślę próbki do Texasu. Czy wyniki testu DNA otrzymam na swoje drzewo w MyHerytage w moim komputerze i będę je analizować i nimi zarządzać ? Czy będę te rodzinne wyniki mógł przesyłać do innych programów w innych firmach zajmujących się genologią ?