Gdzie się podziało pochodzenie, którego oczekiwałem?! Dlaczego pochodzenie etniczne może nie pojawić się w Twoim DNA?

Gdzie się podziało pochodzenie, którego oczekiwałem?! Dlaczego pochodzenie etniczne może nie pojawić się w Twoim DNA?

Większość użytkowników ma już pewne wyobrażenie tego, czego mogą się spodziewać po wykonaniu testu DNA MyHeritage i dla wielu z Was, przynajmniej część wyników potwierdza to, co już wiedzielieliście o swoich korzeniach.

Dla innych, może to być prawdziwa niespodzianka.

W niektórych przypadkach, osoba może być całkowicie pewna, że ma przodka o określonym pochodzeniu etnicznym, a następnie jest zaskoczona odkryciem dokonanym po wykonaniu testu – na przykład, pochodzenie etniczne nie pojawia się w ogóle w jej genach.

Dlaczego tak się dzieje?

Istnieją dwa główne powody, dla których oczekiwane DNA może nie pojawić się w Twoich wynikach:

Niewyraźne granice

MyHeritage oblicza Szacunki Etniczności poprzez porównanie Twojego DNA i 5000 uczestników projektu Founder Populations, których drzewa genealogiczne wykazują zgodne pochodzenie z tego samego regionu lub etniczności sięgające wiele pokoleń wstecz.

Z historycznego punktu widzenia, grupy etniczne pochodziły z określonego regionu geograficznego i czerpały z lokalnej puli genów. Przed czasami nowożytnymi ludzie nie przemieszczali się tak często jak dziś, ponieważ podróżowanie było trudne i niebezpieczne. Większość ludzi rodziła się, dorastała, rodziła dzieci i umierała w tym samym miejscu, co ich rodzice i dziadkowie, a to samo dotyczyło ich dzieci. Ponieważ trwało to przez pokolenia, rozwinęła się zależność między określonymi sekwencjami DNA a różnymi lokalizacjami geograficznymi.

Niektóre grupy etniczne można prześledzić od około 2000 lat wstecz, w zależności od tego, jak bardzo dana populacja była odizolowana. Na przestrzeni dziejów granice i populacje krajów stale się zmieniały, zwłaszcza w regionach, w których toczyło się wiele wojen. Z tego powodu bardziej precyzyjne jest kategoryzowanie grup etnicznych według regionów niż według krajów.

Pomimo tego, że większość ludzi przez większość życia pozostawała w jednym miejscu, istniał pewien poziom mobilności, a podobieństwo genetyczne rozprzestrzeniało się na sąsiednie obszary. To dlatego niektóre regiony etniczne mają pokrywające się granice. Niektóre grupy etniczne mają bardzo podobne DNA ze względu na bliskość geograficzną, wzorce migracji i relacje międzykulturowe.

Dlatego więc, możesz otrzymać szacunkowe dane dotyczące pochodzenia etnicznego z sąsiedniego regionu, a nie tego, którego się spodziewałeś.

Przypadek?

Każdy człowiek „otrzymuje” losową mieszankę DNA od swoich rodziców: 50% od matki i 50% od ojca. Z powodu losowego doboru, dana osoba niekoniecznie odziedziczy po 50% przynależności etnicznej każdego z rodziców. Na przykład, jeśli twój ojciec jest w 50% Anglikiem i w 50% pochodzenia Iberyjskiego, możesz odziedziczyć 50% angielskiego pochodzenia etnicznego, podczas gdy Twoje rodzeństwo odziedziczy 25% angielskiego i 25% iberyjskiego. Oboje macie dziedzictwo iberyjskie, ale Twoje  rodzeństwo mogło odziedziczyć DNA związane z tym pochodzeniem etnicznym, podczas gdy Wy nie.

Jeśli brakujące pochodzenie etniczne pochodziło od dziadka, istnieje jeszcze większa szansa, że zostanie ono „ukryte” w genach wnuka.

Jak odkryć brakujące puzzle?

Na szczęście MyHeritage zapewnia bardzo łatwy sposób na znalezienie dowodów na luki w pochodzeniu etnicznym.

Najedź kursorem na zakładkę „DNA” w pasku nawigacji i wybierz „Przegląd”.

Przewiń w dół do sekcji „Etniczności” i sprawdź liczbę dopasowań dla danej grupy etnicznej, którą chciałeś zobaczyć.

W tym przykładzie, użytkownik oczekiwał, że otrzyma szacunki szkockiego pochodzenia etnicznego i był rozczarowany, gdy jego wyniki takiego nie wykazały. Jednak, kiedy spojrzymy na liczbę dopasowań DNA z irlandzkim, szkockim i walijskim pochodzeniem etnicznym (7,794), zobaczymy, że otrzymała ona praktycznie tyle samo dopasowań z ludźmi z tego pochodzenia etnicznego, co z ludźmi pochodzenia skandynawskiego (8,067). Oznacza to, że prawdopodobnie ma on przodka, który przekazał irlandzkie, szkockie i walijskie pochodzenie etniczne wielu swoim potomkom. On sam mógł nie odziedziczyć tych konkretnych genów, ale najwyraźniej ma prawie 8000 krewnych, którzy je odziedziczyli!

Jeśli jeszcze nie wykonałeś naszego testu DNA, zapraszamy! Link do strony zakupowej i informacyjnej TUTAJ!

Tagi: ,

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • K

    Konsta

    10 czerwca, 2022

    Why I don’t have that kind of matches (any) on site?