NOWOŚĆ: Global Name Translation™ teraz również dla Dopasowań DNA

NOWOŚĆ: Global Name Translation™ teraz również dla Dopasowań DNA

MyHeritage od dawna dał się poznać jako miejsce docelowe dla międzynarodowej genealogii. Ta siła pochodzi z faktu, że MyHeritage został przetłumaczony na 42 języki i jest najpopularniejszą platformą genealogiczną w większości krajów nieanglojęzycznych, oprócz szerokiej popularności w świecie anglojęzycznym. Użytkownicy na całym świecie zbudowali miliony drzew genealogicznych na MyHeritage, a w połączeniu z różnorodnymi kolekcjami rekordów historycznych i unikalną technologią do pokonywania barier językowych, jest jasne, dlaczego MyHeritage jest wiodącym serwisem historii rodziny w Europie i wielu innych krajach.

Nasze zaangażowanie w innowacje oznacza, że stale dodajemy nowe technologie, jednocześnie poprawiając te, które już istnieją na MyHeritage. Dziś z przyjemnością ogłaszamy, że przenieśliśmy naszą funkcję Global Name Translation Technology™ – Globalną Technologię Tłumaczenia Nazwisk na wyższy poziom i zastosowaliśmy ją w Dopasowaniach DNA!

Język często może służyć jako przeszkoda podczas odkrywania swojego pochodzenia w innym kraju. Jeszcze w 2015 roku MyHeritage był pionierem Global Name Translation™, unikalna technologia pomagająca użytkownikom pokonać bariery językowe podczas prowadzenia badań nad historią rodziny. Global Name Translation™ automatycznie tłumaczy nazwiska w drzewach genealogicznych i zapisach historycznych z jednego języka na drugi, umożliwiając użytkownikom łączenie się z krewnymi i odnajdywanie zapisów historycznych w różnych, czasem nieoczekiwanych językach. Najpierw zastosowaliśmy tę technologię do wyników wyszukiwania w naszej wyszukiwarce rekordów historycznych i zintegrowaliśmy ją z naszymi technologiami dopasowywania nowych informacji dodawanych do drzew genealogicznych. W 2020 roku rozszerzyliśmy Global Name Translation™, aby umożliwić między-językowe powiązania rekordów.

Najnowszy dodatek do Global Name Translation™ to świetna wiadomość dla użytkowników, którzy otrzymują Dopasowania DNA np. w języku greckim, hebrajskim, ukraińskim i rosyjskim, lub których język wyświetlania na MyHeritage jest jednym z tych języków. Znajdą oni teraz nazwy swoich Dopasowań DNA transliterowane, albo z niełacińskich znaków na łacińskie litery (angielski), albo z łacińskich liter na wybrany język na swojej stronie rodzinnej.

Jak to działa?

Global Name Translation™ wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które zostały opracowane na podstawie ogromnej międzynarodowej bazy danych MyHeritage z 18,8 mld rekordów historycznych. Technologia automatycznie tłumaczy nazwiska znalezione w drzewach genealogicznych, zapisach historycznych, a teraz, dopasowaniach DNA, z bardzo wysoką dokładnością i generuje wszystkie prawdopodobne wersje nazwiska, aby ułatwić dopasowanie w różnych językach. Angielski służy jako wspólna płaszczyzna za kulisami. Bez modyfikowania danych, które są wprowadzone do MyHeritage i przechowywane w oryginalnym języku, ta technologia dopasowuje do siebie podobne nazwiska napisane w różnych językach. Wykorzystuje również obszerne słowniki zbudowane przez MyHeritage, aby pokryć synonimy i pseudonimy.

Powiedzmy, że jesteś greckim użytkownikiem MyHeritage, który nie jest świadomy żadnych powiązań rodzinnych w Izraelu. Nagle, dopasowanie DNA mówi Ci, że jest inaczej, ale nie możesz przeczytać nazwy dopasowania, ponieważ jest ona w języku hebrajskim. Do tej pory, nieznajomość nazwiska osoby lub sposobu zwracania się do niej mogła nawet uniemożliwić niektórym użytkownikom kontakt z ich dopasowaniami. Dzięki temu nowemu rozszerzeniu Global Name Translation™, będziesz mógł odczytać nazwisko swojego dopasowania DNA z Izraela i skontaktować się z nim używając jego imienia.

Dostęp do Dopasowań DNA

Aby wyświetlić Dopasowania DNA dla dowolnego zestawu DNA, którym zarządzasz, najedź na zakładkę DNA na pasku nawigacyjnym i wybierz „Podobieństwa DNA”.

Dostęp do dopasowań DNA (kliknij, aby powiększyć)

Dostęp do dopasowań DNA (kliknij, aby powiększyć)

Przeglądając swoje dopasowania DNA, zauważysz, że w przypadku nazwisk osób zapisanych literami innymi niż łacińskie, zestaw nawiasów kwadratowych z transliteracją pojawia się bezpośrednio po oryginalnym nazwisku. W poniższym przykładzie, nazwa dopasowania jest oryginalnie zapisana w języku ukraińskim, a angielska transliteracja pojawia się w następujących nawiasach. W dalszej części karty, link do kontaktu z tym dopasowaniem również pokazuje przetłumaczone nazwisko, ułatwiając użytkownikom kontakt z dopasowaniami DNA, których nazwiska w przeciwnym razie nie znaliby z powodu bariery językowej.

Przykład ukraińskiej nazwy przetłumaczonej na język angielski (kliknij, aby powiększyć)

Przykład ukraińskiej nazwy przetłumaczonej na język angielski (kliknij, aby powiększyć)

Dla użytkowników, których język strony MyHeritage jest ustawiony na hebrajski lub grecki, nazwy Dopasowań DNA, które są w języku angielskim, również pojawią się w nawiasach w języku użytkownika. W poniższym przykładzie, nazwisko Jacob Glick pojawia się w języku angielskim, z transliteracją hebrajską bezpośrednio obok.

Przykład angielskiej nazwy przetłumaczonej na język hebrajski (kliknij, aby powiększyć)

Przykład angielskiej nazwy przetłumaczonej na język hebrajski (kliknij, aby powiększyć)

To samo dotyczy użytkowników, którzy pracują z MyHeritage w języku rosyjskim lub ukraińskim i otrzymują Dopasowania DNA do osób z nazwiskami, które używają alfabetu łacińskiego. W poniższym przykładzie, językiem strony MyHeritage jest ukraiński, a nazwisko w Dopasowaniu DNA, Larry Movchan, pojawia się w języku angielskim z ukraińską transliteracją wyświetloną w nawiasach.

Przykład angielskiej nazwy przetłumaczonej na język ukraiński (kliknij, aby powiększyć)

Przykład angielskiej nazwy przetłumaczonej na język ukraiński (kliknij, aby powiększyć)

Dla użytkowników, których zestaw DNA jest zarządzany przez kogoś innego niż oni sami, transliteracja nazwy menadżera zestawu pojawi się w nawiasach obok nazwisk w ich języku. Jeśli dane dopasowanie pojawia się w drzewie genealogicznym, które jest zarządzane przez innego użytkownika MyHeritage, nazwisko menedżera drzewa jest również transliterowana.

Pojawiające się transliteracje nazwisk osób zarządzających zestawami DNA (kliknij, aby powiększyć)

Pojawiające się transliteracje nazwisk osób zarządzających zestawami DNA (kliknij, aby powiększyć)

Po kliknięciu na rozwijaną listę „Kontakt” pod nazwą zarządzającego zestawem DNA, nazwiska zarówno Dopasowania DNA, jak i zarządzającego zestawem zawierają również transliteracje.

Transliteracja nazwisk Dopasowania DNA i menedżera zestawu

Transliteracja nazwisk Dopasowania DNA i menedżera zestawu

Nazwiska w transliteracji są również wyświetlane na stronie Przeglądania Dopasowania DNA.

Transliteracja nazwiska na stronie Przeglądu dopasowania DNA

Transliteracja nazwiska na stronie Przeglądu dopasowania DNA

Funkcja ta nie jest obecnie dostępna podczas przeglądania wspólnych dopasowań DNA, ale planujemy dodać to rozszeżenie w przyszłości. Ważne jest również, aby pamiętać, że Dopasowania DNA, które ustawiły swoje nazwiska na prywatne, nie będą otrzymywały transliteracji.

Nasze algorytmy dopasowania DNA automatycznie obliczają nowe dopasowania dla Ciebie, a użytkownicy MyHeritage DNA otrzymują cotygodniowe e-maile z powiadomieniem o znalezieniu nowych dopasowań DNA. Transliterowane imiona i nazwiska są teraz wyświetlane również w e-mailach, co ułatwia zrozumienie dopasowania na pierwszy rzut oka i zobaczenie, czy być może posiadacie wspólne nazwisko lub czy coś w ich nazwisku wzbudza Twoją ciekawość.

Podsumowanie

Global Name Translation™ jest potężną technologią, która otworzyła nowe horyzonty dla użytkowników MyHeritage badających swoją historię rodziny na całym świecie. Ta technologia jest unikalna dla MyHeritage i mamy nadzieję, że to nowe jej rozszerzenie ułatwi połączenie się z dopasowaniami DNA. Każdy, kto posiada wyniki DNA na MyHeritage może teraz przeglądać transliterowane nazwiska i imiona swoich Dopasowań DNA.

Język jest przeszkodą, która nie powinna utrudniać badań historii rodziny. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować naszą tradycję innowacji, ponieważ nasze technologie pomagają pokonywać bariery językowe i sprzyjają bardziej płynnej drodze do odkrycia i kontaktów międzyludzkich.